AJNTRAHT OSVOJIO LIGU EVROPE: Golman Trap junak, Kostić podigao evropski trofej

Ajntraht
Tanjug/AP Photo/Pablo Garcia
Nemački klub posle 42 godine osvojio evropski trofej

Penal rulet je stao na "crveno", Ajntraht iz Frankfurta je posle izvođenja penala pobedio Rendžers u finalu Lige Evrope (1:1, 1:1, 0:0) - penalima 5:4 i posle 42 godine doneo trofej u Frankfurt.

Nije bilo finale spektakularno finale, ali je borba bila velika, Rendžers je poveo, imao je i veliku šansu u 118. minutu, ali Nemci su imali junaka u golmanu Kevinu Trapu koji je odbranio udarac tragičaru Aronu Ramziju u penal seriji i doneo veliki trofej. Srpski as Filip Kostić asistirao je Rafaelu Santosu Boreu, strelcu presudnog penala za izjednačenje i osvojio je prvi evropski trofej, ali i obezbedio svom timu plasman u Ligu šampiona naredne sezone. Škotima ostaje da tuguju jer ni posle 50 godina nisu uspeli da donesu drugi evropski trofej.

Ajntraht je bolje otvorio finale, razvijali su brze napade preko krilnih pozicijama Knaufa i srpskog reprezentativca Filipa Kostića, ali su najbolju priliku na meču imali u 21. minutu. Knauf je dobro izmešao odbranu Škota, ušao unutra i snažno šutirao levom nogom. Golma Mekgregor je odbranio njegov udarac, a posle kornera Kostića Lindstrom i Ndika nisu uspeli bolje da završe napad.

Pokušao je dva puta i Kostić, njegovi udarci ipak nisu išli u okvir gola. Rendžers je posle uvodnih 25 minuta kada je trpeo pritisak uspeo da uspostavi ravnotežu, pretio je preko Ariba i Lundstrama, ali nedovoljno dobro da se matira Trap.

Oba tima su odigfrala taktički dobro prvi deo meča, nije bilo većih grešaka, pa se on posle šest minuta nadoknade zbog povrede glave kapitena Ajntrahta Rodea završilo bez golova.

Napao je Ajntraht u nastavku kao i u prvom delu, imao je dva solidna udaraca, tražili su i penal posle duela Borea i Goldstona (52. minut), a onda su spletom nesrećnih okolnosti "poklonili" Rendžersu vođstvo. Štoper Tuta se okliznuo, Aribo je sam izašao pred Trapa i prvim evropskim golom u ovoj sezoni doneo prednost u finalu u 57. minutu.

Nije Kamada iskoristio poklon odbrane Rendžersa, ali je Rafael Santos Bore sačekao sjajan centaršut Filipa Kostića i sa pet metara je lukavo ubacio loptu u mrežu za zasluženih 1:1.

Pokušali Nemci da naprave još jedan pritisak i da stignu do pobede, ali kad nisu uspeli u tome meč je ušao u produžetke.

Bilo je burno u produžecima, junak je bio golman Ajntrahta Kevin Trap koji je fenomenalnom odbranom u 118. minutu zaustavio udarac Kenta sa samo pet metara.

U penal seriji je presudna bila četvtra promena, Aron Ramzi je lošu sezonu zaokružio slabim udarcem koji je Trap odbranio, da bi Kostić i Bore zapečatili sudbinu Škota i potpisali uz Trapa veliki trijumf.

Ajntraht - Rendžers 1:1 (0:0)

Strelac: Bore u 69. za Ajntraht, a Aribo u 57. minutu za Rendžers. Stadion: "Ramon Sančez Pizhuan" u Sevilji. Gledalaca: 38.842. Sudija: Slavko Vinčić (Slovenija). Četvrti sudija: Srđan Jovanović (Srbija).