Denver - Golden State, G3
arenapremium3
Slavlje Martinelija
05.08.2022. • 22:50

POBEDA ARSENALA NA STARTU PREMIJER LIGE: Martineli i Saka osvojili "Selhrst Park"

Tanjug/(AP Photo/Ian Walton)
"Tobdžije" bolji od Kristal Palasa na startu Premijer ligI

Startovala je 31. izdanje Premijer lige, a u sjajnom tempu i velikoj borbi, koja krasi svaki meč najjače fudbalske lige na svetu, Arsenal je golovima Gabrijela Martinelija iz 20. minuta i autogolom Geija u 85. minutu pobedila kao gost Kristal Palas 2:0 (1:0).

Arsenal je pokazao talenat i klasu u prvih 25 minuta meča na Selhrst Parku. Uz sjajnog Gabirjela Žezusa, neuhvatljivog u tom periodu, "tobdžije" su presingom nametnuli jak ritam, saterali su domaćina na 20 metara od golmana i tu "oluju" su krunisali golom Martinelija u 20. minutu.

Prvi ovosezonski gol u Premijer ligi postignut je udarcem glavom, jer je posle kornera Zinčenko sa druge stative vratio loptu u peterac a snalažljivi napadač je ubacio u mrežu.

Da je svaki meč u Premijer ligi težak i specifičan, pokazao je nastavak meča jer je Kristal Palas došao sebi, preko Zahe je pokušavao da napravi višak, a samo zahvaljujući sjajnim odbranama golmana Ramsdejla nije bilo viđeno izjendačenje. Odbranio je zicere Eduaru (42) i Ezeu (52) i omogućio svojoj ekipi da ostvari startnu pobedu.

Pokušao je trener domaćina Patrik Vijeira uvođenjem Luke Milivojevića da promeni rezultat, međutim, odbrana Arsenala večeras je bila neprobojna.

A, onda je u polukonri Saka prošao po desnoj strani, uputio je jak udarac, a loptu je Gei glavom skrenuo u mrežu za konačnih 0:2.

Kristal Palas - Arsenal 0:2

Strelci: Martineli u 20, Gei (autogol) u 85. minutu. Stadion: Selhrst Park. Gledalaca: 25.456. Sudija: Endi Tejlor.

Kristal Palas: Guaita - Klajn, Andersen, Gei, Mičel - Šlup, Dukure (od 75. Luka Milivojević) - Ajuv, Eze (od 86. Obiovei), Zaha - Eduard (od 59, Mateta).

Arsenal: Ramsdejl - Vajt, Saliba, Gabrijel - Saka, Parti, Džaka, Zinčenko (od 83. Tirni) - Odegard (od 90+2 Lokonga) - Gabrijel Žezus (od 82. Nketiah), Martineli.

Uživo, Kristal Palas - Arsenal 0:2 kraj

Drugo poluvreme

90+3. minut: Kraj meča, Arsenal je pobedio Kristal Palas na prmijeri 31. izdanja Premijer lige. Iskoristili su gosti svoje prilike, imali i odlične štopere Gabrijela i Salibu, ali i odličnog golmana Ramsdejla. Domaćin može da žali za dva velika propuštena zicera.

85. minut GOOL, Vodi Arsenal 2:0, strelac Gei (autogol). Dobio je Saka loptu na desnom krilu, rešio da šutira, loptu je Gei pokušao glavom da izbaci ali je samo sproveo u mrežu.

82. minut: Napada Palas iz sve snage, sa Milivojevićem su dobili ekstra kvalitet na sredini terena. Zaha lako prolazi "jedan na jedan", međutim, odbrana Arsenala uspeva sve da amortizuje na vreme.

75. minut: Arsenal se i dalje dobro brani i ne koristi neke tranzicije preko brzonogog Sake. Trener domaćina Patrik Vijeira uveo je i Luku Milivojevića kako bi pokušao da dođe do izjednačenja.

65. minut: imao je Arsenal preko Edegarda odličnu priliku, ali je Norvežanin umesto da šutira sa desetak metara želeo da asistira. Palas se ne miri sa porazom, podigao je linije prema napred. Međutim, Gabrijel i Saliba igraju skoro bez greške.Treba očekivati da domaćin i pojača ritam.

52. minut: nova velika prilika za Palas. Dobio je Eze sjajn pas, bio je oči u oči sa Ramsdejlom i nije uspeo da ga nadmudri. Druga sjajna odbrana golmana Arsenala.

Počeo je drugi deo meča.

Prvo poluvreme

45+1. minut: Arsenalu je pripalo prvih 25 minuta, domaćinu poslednjih 15 minuta, a prvi deo završio se udarcem Eduara sa sedam metara. Bio je izblokiran.

42. minut: veliku priliku za izjednačenje promašio je domačin. Andersen je glavom poslao loptu ga Eduaru koji je sa pet metara šutirao glavom ali je golmam Ramsdejl sjajno interevenisao.

35. minut: period mirnije igre i težnje domaćina da izjednači. Gabrijela je lopta zakačila u ruku, tražili su igrači Palas penal, ali sudija Endi Tejlor nije smatrao da je tu nešto bilo nepropisno.

25. minut: paklen tempo meča, Palas pokušava da preko Zahe sa krila napravi višak i ugrozi odbranu Arsenala, ali za sada Vajt, Saliba i Gabrijel sve lako rešavaju. Na drugoj strani Gabrijel Žezus je prosto nezadrživ, faul je za sada jedini lek protiv njega.

20. minut GOOL, vodi Arsenal, prvi strelac u novoj sezoni je Martineli. Korner je izveo Saka, na drugoj stativi je Zinčenko vratio loptu u sredinu a Martineli je glavom sproveo u mrežu.

10. minut: Neverovatna ofanziva Arsenala, igra se samo pred golom Palasa koji za sada odoleva. Golman Guita je odbranio udarac Zinčenka sa ivice šesnaesterca, Parti je u poslednji čas bio izblokiran.

4. minut: Ofanziva Arsenala nije krunisana golom. Žezus je u slalomu nanizao trojicu igrača, da bi Martineli sa sedam-osam metara iskosa poslao loptu pored stative.

Počeo je meč, stadion Selhrst Park je ispunjen do poslednjeg mesta, Luka Milivojević je na klupi Kristal Palasa.

Arsenal: Ramsdejl - Vjat, Saliba, Gabrijel - Saka, Parti, Džaka, Zinčenko (od 83. Tirni) - Odegard - Gabrijel Žezus (od 82. Nketiah), Martineli.

Mančester siti brani titulu Premijer lige, Liverpul je možda i najveći favorit, ali mnogi stručnjaci uz Totenhem i Čelsi vide Arsenal kao ekipu koja bi ove sezone mogla da im pomrsi račune.

"Tobdžije" gostovanjem Kristal Palasu (21.00, TV Area 1 Premium) otvaraju 31. izdanje najjače lige na svetu i pokušaće već na startu da pokažu od kakvog su metarijala sazdani.

Trener Mikel Arteta osetno je pojačao tim, uloženo je 132 miliona evra u Gabrijela Žezusa i Aleksandra Zinčenka (Mančester siti), Fabija Vijeru (Porto), Markinjosa (Sap Paulo), Meta Tarnera (Nju Ingland). Tim su napustili Ganduzi, Tavareš (Marsej), Leno (Fulam), Lakazet (Lion) i Mavropanos (Štutgart).

Tim "tobdžija" je brz, moderan, napadački orijentisan je Nketiah, Pepe, Martineli, Saka i Odegard garantuju atraktivan fudbal i pune mreže.

Sa druge strane domaćin u čijem sastavu je ostao srpski vezni igrač, inače kapiten ekipe, Luka Milivojević zadržao je tim sa Bentekeom, Zahom, a pojačao ga Čeikom Dukureom (Lens), Krisom Ričardsom (Bajern), Semom Džonstonom (Vest Bromvič) i Malkomom Ebiovejom (Derbi).

Arsenal treći put uzastopno na startu Premijer lige igra protiv ekipe iz Londona, čak pet puta od devet poslednjih sezona bili su poraženi na startu, a kao kuriozitet je i loš međusobni skor protiv Kristal Palasa, koji sa klupe vodi Patrik Vijeira, nekadašnja zvezda Arsenala. U poslednjih osam mečeva pobedili su ih samo jedanput, pet puta je bilo nereženo, a dva puta su slavili Milivojević i drugovi.Poslednji duel 4. aprila ove godine Palas je dobio ubedljivo 3:0 (Mateta, Aju, Zaha).

Bilans u Premijer ligi je na strani Arsenala koji je u 26 mečeva zabeležio 14 pobeda, osam remija uz četiri trijumfa Palasa.