Evroliga

12.10.2023 21:48
Partizan snažnom odbranom deklasirao Asvel u Francuskoj za prvi trijumf u Evroligi MN Press

Košarkaši Partizana deklasirali su Asvel 88:62 (17:13, 26:16, 29:19, 16:14) u drugom kolu Evrolige. Snažnom odbranom, veoma dobrom igrom i šutem za dva poena, crno-beli su od petog minuta stekli prednost, samo su je uvećavali i već posle 30 minuta sve je bilo rešeno . Trenera Željka Obradovića može da raduje mnogo bolja igra Frenka Kaminskog nego u prvom kolu protiv Makabija, kao i jaka odbrana tokom najvećeg dela meča.

Tvrde odbrane uzrokovali su i mnogo promašaja na obe strane, ali crno-beli su u od drugog dela prve četvrtine napravili "plus sedam" (17:10), naterali su domaćina, u čijim redovima su potpuno podbacili Nando De Kolo i Žofri Lovernj, da bezglavo srljaju i čak četiri minuta ne pogode koš.

Ono što je Partizan propustio da kazni u prvoj četvrtini jeste u drugoj. Pi Džej Doužer, sve raspoloženiji Frenk Kaminski i Danilo Anđušić doneli su prednost u nekoliko navrata od po 13 poena (najveća plus 15), uz jaku odbranu koja je držala Asvel na samo 29 postignutih poenba za 20 minuta, doprineli su lakim rešavanjem prvog dela 29:43!

Asvel je šutirao mizernih 1/12 za tri, ukupno 39 odsto iz igre, imali su 15 skokova. Nisu se ni crno-beli proslavili za tri poena (2/11), ali su u prvom poluvremenu imali sjajnih 78 odsto za dva poena (14/18), uz tri skoka više od rivala. Kaminski i Anđušić su sa po osam poena bili najefikasniji u redovima Partizana u prvom poluvremenu, Panter, Doužer i Ledej su dodali po šest poena. Kod domaćina samo su Majk Skot i Frenk Džekson pružali otpor (po 9 poena).

Kevin Panter je dobio jedan udarac pri padu u drugoj četvrtini, a na startu drugog poluvremena u svom stilu je poveo "stampedo" gostiju. Sjajne role su imali Alen Smajlagić, Zek Ledej i Džejms Naneli, pa se razlika dizala prvo na "plus 20", pa na "plus 30" (38:68, pa 40:70). Asvel je delovao obezglavljeno, ponekad i amaterski, posebno Nando de Kolo (prvi koš u 30. minutu) i Žofri Lovernj koji su igrali ispod svake kritike. Da im nije bilo Frenka Džeksona (napustio meč u trećoj deonici) razlika bi bila i veća.

Crno-beli su rutinski priveli meč kraju i stigli do prve pobede ove sezone u Evroligi. Kod crno-belih najefikasniji je bio Naneli sa 17 poena, većina se upisala u strelce: Ledej sa 13, Smajlagić sa 12, Panter 11, Kaminski i Anđušić po osam, Doužer šest, Avramović, Koprivica po četiri, Trifunović tri i Ponitka dva.

Valensija - Fenerbahče 20.30

(KRAJ) Asvel - Partizan 62:88 (13:17, 16:26, 19:29, 14:16)

12.10.2023. 21:46

Četvrta četvrtina 14:16

Partizan je malo popustio u odbrani, dozvolio je Asvelu nekoliko ofanzivnih skokova, a Obradović je šansu razigravao Koprivicu, Ponitku i Trifunovića. Razlika se nije spuštala ispod 20 poena razlike.

Partizan je igrao duge napade, na četiri minuta pre kraja bilo je 54:84, uz sjhajo zakucavanje zapaženog Balše Koprivice i vrlo jasno ko slavi pobedu. Na kraju su crno-beli slavili ubeljivo 88:62.

12.10.2023. 21:25

Treća četvrtina 19:29

Panter se razigrao na startu treće deonice, ubacio je sva tri slobodna bacanja, pa bacio alej-up za Smajlagića (uz dodatno bacanje) za vođstvo crno-belih od 29:49! Da Frenk Džekson nije bio raspoložen i dalje bi rasla prednost gostiju iz Beograda. Pogodio je trojku, pa trojku uz faul za 36:51. Međutim, Zek Ledej je spektakularnim zakucavanjem, pa pogotkom iz teške pozicije nije dao da se razlika smanjuje (38:58).

Alen Smajlagić je imao lepu rolu u oba pravca na 5:21 pre kraja doneo je maksimalnu prednost na meču 38:61. Asvel je delovao amaterski, što je najbolje oslikao pokušaj Nanda De Koloa za tri poena kada je promašio obruč za jedno 40 santimetara iz otvorenog šuta.

Partizan nije smanjivao intenzitet odbrane, na 3:21 pre kraja vodio je 38:67! Imao je Partizan u dva navrata plus 30 (38:68 i 40:70), čim su malo popustili sa odbanom domaćin se primakao. Na isteku treće deonice 48:72.

12.10.2023. 20:45

Druga četvrtina 16:26

Pi Džej Doužer je dobro otvoro drugu deonicu sa četiri koša za prvo osetnije vožstvo crno-belih 13:22. Asvel je prve poene u nastavku postigao posle 2 i po minuta. Panter je bio dobro čuvan, ali je pogodio za dva poena, pa asistirao Anđušiću u tranziciji za prvu dvocifrenu prednost 16:26 na 6:22 pre kraja. Dobra odbrana je Partizanu omogućavala i solidne napade, Trifunović je pogodio trojku za 16:29. Panter se okliznuo i pao prilikom driblinga (malo se i povredio), što je domaćin iskoristio da smanji prednost (20:29). Džeksonov nesportski faul uspešno je iskoristio Danilo Anđušić, pa je sa dva pogotka vratio najveću prednost (20:33).

Jake odbrane, uz mnogo promašaja bili su zaštitni znak prvog poluvremena, ali crno-beli su uspevali da održe dvocifrenu prednost, preko Kaminskog 39:24 na 1:30 pre kraja. Frenk Džekson je ubacio pet poena i smanjio razliku na 29:41 (23 sek pre kraja). Imali su crno-beli ceo napad, vratio se Panter na parket, Kaminski je asistirao Avramoviću za lako polaganje i plus 14 na poluvremenu 29:43

12.10.2023. 20:17

Prva četvrtina 13:17

Tek posle 90 sekundi bio je viđen prvi koš na meču, a postigao ga je Naneli iz prodora. Nervozan start uzrokovao je po tri promašaja na obe strane. Zek Ledej je sa pet poena bio koš-lider crno belih, dok je Aleksa Avramović na startu imao dva promašaja i grešku u koracima. Ali, to se nije odrazilo na rezultat jer je posle pet minuta Partizan vodio 11:10. Igralo se koš za koš, uz skroman postotak šuta.

Posle tri promašaja popravili su se Kaminski i Avramović, pa je Amerikanac "zakucao" za plus tri, pa iz odbitka za plus pet (10:15). Asvel nije postigao koš četiri minuta De Kolo i Lovernj su bili van ritma, ali to Partizan nije iskoristio na pravi način jer je vodio na minut pre kraja 17:10. Kaudi je pogodio trojku i prekinuo agoniju domaćina, ali Doužer nije uspeo da je "vrati". Na kraju prve četvrtine crno-beli su vodili samo 17:13.

12.10.2023. 20:00