srb
• najnovije
UEFA Liga Evrope

01.06.2023 00:03
(KRAJ) FINALE LIGE EVROPE Sevilja je osvojila trofej protiv Rome posle boljeg izvođenja penala 4:1 Tanjug/AP Photo/Darko Bandic

(Od specijalnog izveštača TV Arena sport - Luka Jovović)

Sevilja sedmi put ili Roma prvi put? Sevilja je apslutni vladar Lige Evrope, ekipa koja je bila nepobediva u šest finala ovog takmičenja i večeras na stadionu "Puškaš Arena" (21.00, TV Arena Premium 1) slovi za favorita, ali protiv sebe ima Romu koju sa klupe predvodi takođe nepobedivi stručnjak u evropskim finalima Žoze Murinjo.

Imali su i jedni i drugi turbulentne sezone, ispunjene neuspesima, pehovima, povredama. Imali su i izuzetno težak put do finala. Sevilja je redom čisitla PSV, Fenerbahče, Mančester junajted i Juventus, a Roma je slavila protiv Red Bul Salcburga, Sosijedada, Fejenorda i Bajera iz Leverkuzena.

Biće ovo okršaj srpskih asova, golmana Marka Dmitrovića i Nemanje Gudelja u dresu Sevilje i Nemanje Matića i golmana Svilara u taboru Rome. Ali, biće i nadmetanje trenera, iskusnog Hoze Luisa Mendilibara koji je za dva i po meseca napravio čudo sa Seviljom i Žozea Murinja, velemajstora taktike i finala jer je svaku bitku za trofej u karijeri do sada dobio.

Navijači dva tima "okupirali" su Budimpeštu, sa mnogo emocija čekaju večerašnji ishod. Španci veruju u tradiciju i istoriju, a Italijani se nadaju da će se posle pehara Lige konferencije osvojiti i pehar Lige Evrope.

A, on donosi i direktan plasman u Ligu šampiona naredne sezone, što obe ekipe nisu uspele da ostvare tokom šampionata.

Sevilja - Roma 1:1 (1:1, 0:1) - 4:1 penlima

Stadion: "Puškaš Arena" u Budimpešti.
Sudija: Entoni Tejlor (Engleska).
Strelci: Manćini u 55. autogol za Sevilju, Dibala u 35. minutu za Romu.

SEVILJA: Bono - Hezus Navas (od 94. Montijel), Bode, Gudelj (od 120+5. Markao), Aleks Teles (od 94. Rekik) - Fernando (od 120+7. Đordan), Rakitić - Okampos, Oliver Tores (od 46. Suso), Brajan Hil (od 46. Lamela) - En-Nesijri.

ROMA: Rui Patisio - Ibanjez, Manćini, Smoling - Spinacola (od 106. Ljorente), Kristante, Matić (od 119. Bove), Zeki Čelik (od 91. Zalevski) - Pelegrini (od 106. El Šaravi), Ejbraham (od 75. Beloti), Dibala (od 68. Vajnaldum).

(UŽIVO) Sevilja - Roma 1:1

01.06.2023. 00:04

Sevilji pehar Lige Evrope, posle penala 4:1

Sevilja je osvojila sedmu Ligu Evrope posle boljeg izvoženja penala 1:1 (1:1, 1:0) - penalima 4:1. Penal serija je ovako tekla: Okampos 1:0, Kristante 1:1, Lamela 2:1, Manćini 2:1 - Bono brani, Rakitić 3:1, Ibanjez 3:1 - stativa, Montijel 4:1.

31.05.2023. 23:52

Pobednika Lige Evrope odlučiće penali

Kraj meča, pobednika Lige Evrope odlučiće penali, Smoling j pogodio prečku u 11. minutu nadoknade. Videćemo ko će imati više snage, koncentracije, živaca. Sevilja je već dva puta osvajala pehar posle penal ruleta.

31.05.2023. 23:43

120+3. minut: Novi sudar Ibanjeza i Gudelja

Ibanjez i Nemanja Gudelj su se sudarili glavama u drugom minutu, a kolenima u trećem minutu nadoknade. Novi prekid, biće i nove nadoknade.

31.05.2023. 23:40

120. minut: Igraće se još šest minuta

Još šest minuta nadoknade deli nas do izvesnih penala. Igrači su na kraju snage.

31.05.2023. 23:39

118. minut: Gužva zbog povrede Matića

Nemanja Matić ne može da nastavi meč, Murinjo je pripremio zamenu, ali sudije je u prvi mah nisu dozvolili. Nastala je gužva, ali se sve brzo smirilo. Ušao je Bove.

31.05.2023. 23:33

113. minut: Nema rizika, naziru se penali

Borba, borba i samo borba da se ne primi gol. Svi su izgledi da ćemo gledati penale.

31.05.2023. 23:26

Počeo je drugi produžetak

Počeo je drugi produžetak, Roma je izvršila dve izmene, na terenu su Ljorente i El Šaravi.

31.05.2023. 23:21

105. minut: Kraj prvog produžetka

Kraj prvog produžetka. Niko nije želeo da rizikuje, nije bilo ni nekih prilika. Niko ne greši, pa nema šansi, ni golova. Ostaje još 15 minuta do penala.

31.05.2023. 23:05

Počeo je prvi produžetak

Počeo je prvi produžetak, Zalevski je zamenio Zekija Čelika u postavi Rome.

31.05.2023. 22:59

Kraj meča, igraće se produžeci

Velika borba, dva gola, dva gledanja VAR-a i na kraju 1:1. Očekivano, igraće se produžeci u finalu Lige Evrope. Mogla je Sevilja do trijumfa, ali je Rui Patrisio odbranio udarac Lamele.

31.05.2023. 22:53

90. minut: Još šest minuta nadoknade, sve smo bliži produžecima

Sve smo bliži produžecima, još šest minuta nadokande.

31.05.2023. 22:46

83. minut: Velika šansa za Belotija

Imala je Roma novi zicer, Andrea Beloti je dobro utrčao u prazan prostor, ofsajda nije bilo, ali je italijanski napadač sa desetak metara u padu šutirao pored gola.

31.05.2023. 22:44

81. minut: Roma traži penal, Tejlor ne da

Skočili su svi iz tabora Rome. Nemanja Matić je poslao loptu u šesnaesterac, loptza je pogodila u ruku Fernanda, ali za Tejlora je to bila ruka uz telo. Ruka je bila odručena, sporni momenat.

31.05.2023. 22:39

75. minut: Tejlor dosuđuje penal za Sevilju, pa ga poništava

Sudija Tejlor je dosudio penal za Sevilju. Ibanjez je srušio Okamposa, ali je stigao prvo da pomeri loptu, pa dokači napadača Sevilje. Tejlor je gledao snimak i poništio je svoju odluku.

31.05.2023. 22:30

67. minut: Bono odbranio zicer na gol liniji

Imala je Roma veliku šansu da ponovo povede. Posle prekida je golman Bono uspeo da zaustavi udarac Ejbrahama sa dva metra, a onda je na zemlji uspeo još jednom da sačuva mrežu, da bi na kraju Ibanjez sa pet metara loše zakačio loptu!

31.05.2023. 22:28

65. minut: Rasplamala se bitka za trofej

Sevilja je stigla do brzog gola što je želela i meč se vratio u egal. Roma je uspela da izađe iz pritiska, pokušao je Smoling posle centaršuta Dibale, ali nije najbolje glavom vratio loptu ka Ejbrahamu. Sevilja se vratila u blok, čekaće se greška.

31.05.2023. 22:18

55. minut: GOOOL! Sevilja je izjednačila, autogol Manćinija

Seviulja je izjednačila. Okampos je oštro centrirao sa desne strane, a Manćini je stigao do lopte pre En-Nesirija i zatresao sopstvenu mrežu.

31.05.2023. 22:06

Počelo je drugo poluvreme, Suso i Lamela na terenu

Počelo je drugo poluvreme, trener Sevilje napravio je dve izmene, Oliver Tores i Hil su van terena, a u igri su Lemala i Suso.

31.05.2023. 21:52

Kraj prvog dela, vodi Roma

Finiš prvog dela protekao je u napadima Sevilje. Međutim, sve centaršuteve sa krila skidali su Matić i Smoling, a Rakitić je popgodio stativu. Odbranila se Roma i mirnija otišla na odmor.

45+6. minut: Rakitić pogađa stativu

Sevilja je bila nadomak izjednačenja. Ivan Rakitić je poslao "projektil" sa 20 metara i pogodio samo stativu. Lopta je čak promašila telo Rui Patrisija i odbila se u polje.

31.05.2023. 21:45

45. minut: Sedam minuta nadoknade

Bilo je prekida, ali ne i za sedam minuta. Međutim, sudija Tejlor je morao svaki sekund da nadoknadi.

31.05.2023. 21:43

43. minut: Sevilja pojačava tempo, šansa za Fernanda

Sevuilja nema šta da brani, pojača je ritam. Posle kornera sa leve strane Fernando je bio u dobroj pozijciji na pet metara i šutirao je preko prečke.

31.05.2023. 21:35

35. minut: GOOOL! Vodi Roma 1:0, strelac Paulo Dibala

Vodi Roma. Brzo su Rimljani izveli napad, dok su igrači Sevilje očekivali faul, Mančini je poslao sjajan pas ka Dibali na 20 metara. Ušao je Argentinac u šesnaesterac i lako matirao Bonoa. Ništa se posebno nije dešavalo do sada, ali lukavi Dibala je otvorio meč, raspalio je maštu navijača "vučice".

31.05.2023. 21:32

31. minut: Nema penala za Romu

Nemanja Gudelj je izbio loptu pred Ejbrahamom i zakačio ga nogom u glavu. Prvi je stigao do lopte, ali se gledao VAR snimak. Brzo je bio i završen jer penala nije bilo.

31.05.2023. 21:30

30. minut: Meč u rukavicama...

Teško je opisati prvih pola sata u finalu Lige Evrope. Meč u rukavicama, taktički, borben, bez rizika i nekih hrabrijih napadačkih akcija. Sem udarca Spinacole i odbrane Bonoa ništa se specijalno nije dogodilo. Murinjovska utakmica.

31.05.2023. 21:22

22. minut: Matić prvi "požuteo"

Nemanja Matić je dobio žuti karton. U vazdušnom duelu sa Okamposom udario je laktom u glavu rivala i našao se u beležnici sudije Tejlora.

31.05.2023. 21:20

20. minut: Taktika i disciplina...

Nema uzbuđenja na "Puškaš areni", taktička borba, bez rizika, bez prilika. Taktika i disciplina. Sasvim očekivano od Murinja i Mendilibara.

31.05.2023. 21:11

12. minut: Spincola propustio zicer za Romu

Prva velika šansa na meču i to za Romu. Dibala je uposlio Čelika, on je vratio loptu na 13 metara od gola, natrčao je Spinacola ali je šutirao iz izgledne pozicije pravo u golmana Bonoa.

31.05.2023. 21:10

10. minut: Očekivana tvrda, talktička utakmica

Roma i Sevilja su dve taktički veoma dobre eklipe, pa se očekivano na početku igra u rukavicama. Prvo se poštuju taktičke zamisli a onda se traže greške i kontre. Za sada navijači gledaju borbu između dva šesnaesterca.

31.05.2023. 21:02

2. minut: Sudar glavama Gudelja i Ibanjeza

Roma je izvela prvi korner, lopta je išla na prvu stativu, intervenisao je Nemanja Gudelj a zatim je došlo do sudara glavom sa štoperom rome Ibanjezom. Ustali su obojica.

31.05.2023. 21:00

Počelo je finale Lige Evrope, Sevilja ili Roma?

Sudija Entoni Tejlor je izveo ekipe na teren, u spektakularnoj atmosferi koju su stvorili navijači počelo je finale Lige Evrope.

31.05.2023. 20:49

Vilijam Galas: Roma će pobediti

Vilijam Galas, bivši francuski štoper koji je igrao kod Žozea Murinja u Čelsiju za TV Arena sport prognozira trijumf Rimljana:

"Murinjo voli da ima ratnike na terenu, one koji za 90 minuta daju maksimum. Kod Murinja znate šta se očekuje od vas. Ako treba da prognoziram, Roma će pobediti".

31.05.2023. 20:40

Rui Patrisio nadmašio Aleksandra Dragovića

Golman Rome Rui Patrisio drži apsolutni rekord po broju mečeva u Ligi Evrope. On je odigrao 68 mečeva u ovom takmičenju i u polufinalnim duelima sa Bajerom nadmašio je štopera Crvene zvezde Aleksandra Dragovića (66). Patrisio je 45 susreta odigrao u dresu Sportinga, 10 u Vulverhemptonu i 13 za Romu,

31.05.2023. 20:25

Esteban Kambijaso: Murinjo je posvećen fudbalu, možda ćemo gledati produžetke

Esteban Kambijaso, bivši igrač Intera, koji je sa Žozeom Murinjom osvojio Ligu šampiona za TV Arena sport govorio je o treneru Rome i dao predviđanje finala:

"Nadam se da ćemo uživati u finalu. Teško je govoriti o Murinju i reći samo jednu stvar. On je veliki radnik, posao mu je na prvom mestu. Raditi sa njim je drugačiji način razmišljanja. Možda će meč ući u produžetke i penale. Biće taktička utakmica, možda ćemo gledati i svih 120 minuta. Na kraju su igrači umorni, može svašta da se dogodi".

31.05.2023. 20:20

Sevilja je kralj Lige Evrope

Sevilja je najtrofejniji klub u Ligi Evrope i nepobediva je u finalima. Podizala je trofej Lige Evrope 2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020. godine.

31.05.2023. 20:11

Zagreva se atmosfera na "Puškaš Areni"

Stadion "Puškaš Arena" polako se ispunjava. Navijači Sevilje i Rome stvaraju sjajnu atmosferu, ori se pesma i sa jedne i sa druge strane stadiona. Atmosfera je odlična i postoje svi preduslovi za odlilčnu fudbalsku predstavu.

31.05.2023. 20:01

Murinjo ima "pet od pet" u finalima

Trener Rome Žoze Murinjo nikad nije izgubio finale u evrokupovima, ima pet trofeja iz isto toliko finala. Osvojio je UEFA kup sa Portom 2003, Ligu šampiona sa Portom 2004, Ligu šampiona sa Interom 2010, Ligu Evrope sa Mančester junajtedom 2017. i Ligu konferecnija sa Romom 2022. godine.

31.05.2023. 19:40