pre 10 minuta 18: 21
Gvardiola i njegove igrice: Ako ne pobedimo Vest Hem - kraj šampionske trke
"Gotovo je ako sutra ne uzmemo bodove."
Profimedia
Legenda svetskog motociklizma Valentino Rosi izjavio je da je gotovo nemoguće pobediti Marka Markeza na slabijem motociklu, tokom zanimljivog razgovora sa nekadašnjim šampionima Moto GP o formi vozača iz njegove VR46 akademije – Marka Becekija i Frančeska Banjaje.
Razgovor je vođen na posebnoj večeri u okviru Kuće slavnih tokom Moto GP vikenda u Mizanu na stazi "Marko Simončeli", gde su se u septembru prošle godine okupile legende šampionata. Uz Rosija i Đakoma Agostinija prisutni su bili i bivši prvaci Kejsi Stoner, Horhe Lorenco, Dani Pedrosa, Kevin Švanc i Fredi Spenser.
Snimak razgovora objavio je zvanični sajt Moto GP, a u jednom trenutku Lorenco je upitao Rosija koji vozač iz VR46 akademije trenutno deluje najjače.
"U ovom trenutku vozač u najboljoj formi je Bezeki", odgovorio je Rosi.
Pedrosa je priznao da ga je iznenadila forma italijanskog vozača nakon prelaska sa Dukatija na Apriliu.
"Nisam očekivao da će biti ovako. Prelazak sa Dukatija, to je kao korak unazad“, rekao je Pedrosa.
Rosi se složio:
"Teže je. Ali on je u odličnoj formi."
Rosi je posebno istakao Bezekijevu posvećenost treninzima na svom čuvenom ranču u Tavulji.
"On trenira najviše od svih. I na ranču je veoma brz. Veoma je fokusiran. Želi da pobedi odmah. Strašno je gladan uspeha i mislim da radi sjajan posao", rekao je Rosi.
Ipak, Valentino smatra da tehnička razlika između motocikala igra veliku ulogu.
"Aprilia je ipak malo slabija od Dukatija. Pobediti Markeza sa slabijim motorom? Nemoguće", poručio je Rosi.
On je naglasio i još jednu kvalitetu Bezekija koji je ranije hvalio i šef Aprilije Masimo Rivola.
"Ima izvanredan osećaj za motor. Veoma je osetljiv kada daje povratne informacije inženjerima. Vozi agresivno, ali tačno razume šta motocikl radi, a to je veoma važno za razvoj Aprilije", objasnio je Rosi.
Bezeki je prethodno vozio za Rosijev tim VR46 na Dukatiju, pre nego što je 2025. prešao u fabrički tim Aprilije.Tokom vikenda u Mizanu osvojio je sprint trku nakon pada Markeza, a zatim se borio sa kasnijim svetskim šampionom za pobedu u glavnoj trci.
Na kraju je Italijan odveo Apriliu do njene najuspešnije Moto GP sezone, sa šest pobeda u sprint i glavnim trkama i trećim mestom u šampionatu.
Peko je trenutno pomalo izgubljen
Razgovor je zatim prešao na drugog vozača iz VR46 sistema, dvostrukog Moto GP šampiona Frančeska Banjaje, koji je prošle sezone imao ozbiljne probleme sa formom.
"Nažalost, Peko je sada pomalo izgubljen", rekao je Rosi.
Lorenco je upitao da li je problem povezan sa motociklom.
"Kočenje i ulazak u krivinu, gde je prošle sezone bio izuzetno jak, sada mu stvaraju probleme", odgovorio je Rosi.
Pedrosa je primetio da Banjaja ipak povremeno pokazuje stari tempo.
"Tačno, naročito tokom treninga", složio se Rosi.
Pedrosa je zatim pretpostavio da bi problem mogao biti u radu guma.
Rosi je, međutim, nagovestio da je i dolazak Marka Markeza u tim mogao imati psihološki efekat.
"Kada Markez dođe u garažu i odmah vozi tako brzo, psihološki to nije lako", rekao je Rosi.
Lorenco je uporedio Banjajin stil vožnje sa sopstvenim.
"Njemu je potrebno da sve bude savršeno podešeno", rekao je Španac.
Nadovezao se na to i Rosi.
"On je veoma precizan vozač, sa izuzetno čistim stilom vožnje", dodao je Rosi.
Lorenco je primetio da Banjaja ima problem kada nešto na motociklu ne funkcioniše kako želi.
Rosi je potom ukazao na ključnu slabost u njegovim nastupima tokom 2025. godine.
"Najveći problem je što mu zadnja guma mnogo popušta. U poslednjim krugovima Peko je sporiji, dok je prošle sezone bio veoma jak baš na kraju trke", objasnio je Rosi.
Najtrofejniji vozač kraljevske klase svih vremena Đakomo Agostini, sa osam titula, smatra da bi problem mogao biti mentalne prirode.
"Mislim da je to psihološki problem. Malo je demoralisan, glava je sve", rekao je Agostini.
Formula 1 u 2026. ulazi kao proizvod koji istovremeno želi biti moderniji i kontrolisaniji: moderniji, jer nova pravila guraju sport prema elektrifikaciji, održivim gorivima i tehnologiji koju proizvođači mogu prodati kao relevantnu za drumsku industriju.
Jedan od najtrofejnijih sportista u istoriji srpskog sporta, Filip Filipović, gotovo dve decenije bio je simbol dominacije Srbije u bazenu. Danas, međutim, o vaterpolu govori iz drugačije perspektive.
Očekuju se dalji sastanci na kojima će biti predstavljene detaljnije informacije o merama bezbednosti tokom turnira.
Dva brata, Estithmara Moutaz Al-Khayyat i Ramez Al-Khayyat, ulažu u obnovu Sirije.
Profesionalni sport više nije industrija zabave. Po strukturi prihoda i stabilnosti "cash flowa" sve više liči na infrastrukturu. Ipak, način na koji se finansira i dalje odražava logiku porodičnog vlasništva, a ne tržišta kapitala.
02.02.2026 11: 30
Njegovi rezultati takođe su doprineli da Aprilija završi na drugom mestu u konkurenciji konstruktora najbolji plasman u istoriji tima u Moto GP šampionatu.
11.01.2026 13: 00
Pojavila se informacija da je i Mak Ferstapen zainteresovan za kupovinu Moto GP tima, zajedno sa svojim F1 rivalom Luisom Hamiltonom.
07.01.2026 19: 40
Jedan od glavnih ciljeva Markeza u 2026. biće da postane vozač sa najviše pobeda u Moto GP-u. Taj rekord trenutno drži Rosi sa 76 trijumfa, svega tri više od Španca.
02.01.2026 16: 45
U kolekciji se nalazi i Aprilija od 125 kubika sa kojom je Valentino Rosi osvojio titulu. Kolekcija je otkrivena u garaži u Meksiku, gde je bilo uskladišteno oko 50 trkačkih motocikala, za koje se veruje da su duže vreme bili zapušteni.
pre 17 minuta 18: 14
To znači da će ove sezone umesto 24 trke, biti održane 22.
pre 1 sat 16: 39
Trka je trenutno planirana kao četvrta runda sezone i trebalo bi da se vozi od 10. do 12. aprila. Ipak, kako sada stvari stoje, sve je manje verovatno da će se održati u tom terminu.
pre 2 sata 16: 24
Za razliku od Hamiltona, Lekler nije krio razočaranje zbog šestog mesta.
pre 8 sati 09: 43
Osvajač prvog mesta na startnoj trci nove sezone Formule 1 odlično počeo i vikend u Kini.
Ostavite komentar