Vesti iz košarke

(KRAJ) Poraz Srbije u finalu SP: Zlato ide u Nemačku

10.09.2023 16:32
(KRAJ) Poraz Srbije u finalu SP: Zlato ide u Nemačku Tanjug/AP Photo/Michael Conroy

Košarkaška reprezentacija Srbije izgubila je u finalu Svetskog prvenstva od Nemačke 83:77 (23:26, 24:21, 10:22, 20:14). Pešićevi momci platili su danak lošoj igri u trećoj četvrtini kada su pogodili svega tri šuta igre. U odlučujućoj deonici Avramović je preuzeo ulogu lidera. Pogodio nekoliko važnih šuteva, meč je ušao u neizvesnu završnicu, ali su greške Gudurića na kraju potpisale poraz Srbije.

(UŽIVO) Srbija - Nemačka

10.09.2023. 16:39

Kraj utakmice: Poraz Srbije 83:77, zlato ide u Nemačku

Srbija je pred porazom. Avramović je promašio trojku, lopta se odbila do Bogdanovića, koji je progirao Gudurića, ali bivši igrač Crvene zvezde šalje istu u aut. Nemačka ima +4, 12 sekundi je do kraja. Srbija je pred porazom... Sada brz faul nad Šruderom. Kapiten Nemačke postavlja konačnih 83:77. Kakva šteta... Srbija je odigrala dobru poslednju četvrtinu. Ali je nizom grešaka u samom finišu ispustila šansu da dođe do preokreta.

10.09.2023. 16:36

39. minut: Skupe greške Gudurića...

Bogdanović je uzeo loptu, ali Gudurić nije uspeo da pogodi trojku iz ugla! Kakva je ovo bila šansa za Srbiju da dođe do izjednačenja. Na drugoj strani Šruder je fauliran, ali je pogodio smao jedno bacanje (79:75). Gudurić je u narednom napadu fauliran, ali nije uspeo da realizuje 2+1. Još jedna propuštena prilika za Srbiju. Sada Gudurić pogađa oba bacanja. Nemačka vodi 79:77 na 30 sekundi do kraja. Nemci troše napad. I na isteku napada kapiten "pancera" pogađa iz prodora. +4 je za Nemačku na 20 sekundi do kraja. Tajm out Pešića...

10.09.2023. 16:31

38. minut: Avraaaamoviiiić!

Vagner realizuje oba bacanja, Avramović pogađa trojku na drugoj strani (78:72). Avramović je iks faktor u ovim trenucima! Doneo je potrebnu energiju "orlovima". Sada je fauliran na šutu za tri poena. Pogodio je sva tri bcanja. Evo nade za Srbiju, smao je -3 na minut i 20 sekundi do kraja!

10.09.2023. 16:27

38. minut: Još dva minuta nade za Pešićeve momke

Srbija igra dobru odbranu, Nemci ne mogu do otvorenih pogleda, ali i "orlovi" prave neverovatne greške u napadu. I to gotovo neiznuđene. Nemačka ima dobre zalihe (76:69). Čuva loptu u posedu, zadržava vreme. Srbiji trebaju poeni u ovim trenucima. Ali, lopta, jednostavno ne ulazi u koš! Petrušev maši, N. Jović takođe... Imaju Pešićevi momci neverovatnu želju, ali nažalost ne i realizaciju. Još dva minuta nade za "orlove", Nemačka vodi 76:69.

10.09.2023. 16:23

36. minut: Velika borba u Manili

Stekla je odbranu Srbija u ovim trenucima, maše igrači Nemačke i kod njih se uvukla nervoza, ali i "orlovi" prave greške u napadu. Petrušev je u najboljoj nameri da dođe do lakih poena napravio faul u napadu i to u trenucima kada je Srbija prišla na sedam poena zaostatka (73:66). Ne mogu Nemci do poena, stegla im se ruka. Avramović nema tih problema, pogodio je važnu trojku iz ugla (73:69). Ali je Vojtman odmah uzvratio na drugoj strani. Ponovo je +7 za Nemce - 76:69.

10.09.2023. 16:17

33. minut: Bolja energija Srbije na startu poslednje deonice

Avramović otvara poslednju četvrtinu zakucavanjem (59:69). Sada nešto bolja odbrana Srbije, maši M. Vagner. Ali i Avramović na drugoj strani. M. Vagner postiže poene iz diskutabilne sitacije, delovalo je kao da je napravio korake (71:59). Avramović postiže trojku, ovo je trebalo "orlovima" (71:62). Greška Bonge u napadu, lopta je za Srbiju, koja na krilima Petrušea vezuje pet poena. Prihvatljiv zaostatak na nešto više od sedam minuta do kraja. Da vidimo da li Pešićevi momci mogu do preokreta.

10.09.2023. 16:11

Kraj treće četvrtine: Srbija - Nemačka 57:69

Srbija više od pet minuta nije postigla koš iz igre, a sušni period "orlova", iskoristili su "panceri", da naprave 9:0 seriju(64:53), posle koje su stekli maksimalnih +12 na dva minuta do kraja treće deonice. Gudurić je realizovao oba bacanja, samo da bi braća Vagner vezali pet poena na drugoj strani. Petrušev je najzad postigao koš iz igre za Srbiju i to posle gotovo sedam minuta. Očajna deonica Srbije. Možda najgora na takmičenju. Nemci su dobili ovaj period 22:10 i u poslednju četvrtinu ulaze sa prednošću od 12 poena - 69:57.

10.09.2023. 16:03

28. minut: Nemačka pred dvocifrenom prednošću

Ne funkcioniše napad Srbije u ovim trenucima. Utisak je da se ostali igrači previše uzdaju u Bogdanovića, koji je postigao svega dva poena u ovoj izuzetno napetoj četvrtini. Nema fluidnosti u napadu, fali komunikacija u odbrani, naročito kod čuvanja Šredera u reketu. Pravi mu se prostor na niskom postou, a kapiten "pancera" koristi svaku grešku Srbije. Već ima 22 poena. Nemačka je nadomak dvocifrene prednosti - 62:53.

10.09.2023. 15:56

26. minut: Biće ovo rovovska borba do kraja...

Koliko je izjednačena utakmica dovoljno govori podatak da su ovih četiri poena prednosti Nemačke (55:51), najveća prednost "pancera" u dosadašnjem toku utakmice. Rivali Srbije igraju jako čvrsto u odbrani, očigledno je zadatak da se zaustavi produkcija Milutinova u reketu. Kada god dobije loptu prvi centar Srbije, odmah kreće udvajanje. Sada je najzad dobio naklonost sudija, pogodio je oba bacanja sa penala (55:53). Biće ovo rovovska borba do kraja... Pešić je sada uveo drugu petorku, kao i Nemačka. Ovo je bila prednost "orlova" do sada. Da vidimo šta će da urade Avramović i družina.

10.09.2023. 15:49

23. minut: Konfuzna igra Srbije, muči se Milutinov

Milutinov postiže prve poene na utakmici, ali šteta... Vreme je isteklo. Centri Nemačke inače, odlično čuvaju našeg košarkaša. Do sada se nije upisivao u listu strelaca i moraće nekako da nađe način da se uključi u igru. Nemačka ne odustaje od svoje igre, napadaju reket, a iz takve akcije Šreder postiže prve poene u drugom poluvremenu (49:47). Srbija se sve više oslanja na šut sa distance. Pešićevi momci ne pogađaju iz otvorenih pogleda. Prave se akcija za Milutinova, koji greši, ali tu je Bogdanović da poentira iz odbitka (49:49).

10.09.2023. 15:36

STATISTIKA: Klupa Srbije mnogo bolja od Nemačke

Gledamo izjednačenu utakmicu u finalu. Kada se pogleda statistika ono što upada u prvi plan je broj poena koja Srbija postigla preko svojih rezervista. Na krilima Avramovića, Petruševa i Marinkovića upisala je 22 poena sa klupe. Rival svega sedam. Obe ekipe imaju po 20 poena iz reketa. Nemačka je iz grešaka Srbije upisala 11 poena, Srbija sedam. Čak 15 puta je dolazilo do promene vođstva. Nemačka prednjači u skoku (13:12). Dok smo izjednačeni po pitanju asistencija (9:9), faulova (9:9) i ukradenih lopti (3:3).

Srbija ima 11/16 za dva, 6/10 za tri i 7/8 sa penala. Nemačka sa druge strane ima 11/14 za dva, 5/9 za tri i 10/11 sa "crte".

Najefikasniji na utakmici je Bogdanović sa 15 poena, dok listu strelaca nemačke predvode F. Vagner i Šruder sa po 14 poena.

10.09.2023. 15:28

Kraj prvog poluvremena: Srbija - Nemačka 47:47

Nemačka igra korektnu odbranu. Nikako da uđu u bonus. Srbija bi morala više da napada reket i traži kontakt. "Orlovi" su svega četiri puta na meču otišli na liniju penala, dok je rival čak 11! Avramović donosi odličnu energiju sa klupe, iz prodora donosi +1 Srbiji (44:43), ali Šreder uz dosta muke pogađa na drugoj strani ispod koša. Sada je Avramović grubo zaustavljen u napadu. Košarkaš Partizana pogađa jedno bacanje, N. Jović hvata odbitak, ali šalje loptu direktno u ruke Šrederu, koji donosi +2 Nemcima (47:45). Poslednji napad u ovom poluvremenu imaće Srbija. Šreder pravi faul nad Bogdanovićem, a košarkaš Atlante pogađa oba bacanja za 15. poen na utakmici. Ovu četvrtinu dobila je Nemačka 24:21, dok je ukupan rezultat 47:47.

10.09.2023. 15:21

18. minut: Franc Vagner je problem...

Podgili su stepen odbrane "orlovi". Nemačka mora da se pomuči da bi došla do otvorenih pogleda. Ali je tranziciona odbrana možda problem u ovim trenucima. "Panceri" imaju izuzetno brze igrače i visoke centre, koji mogu da povuku kontru i na tome treba obratiti pažnju u nastavku utakmice. F. Vagner je problem. Ima već 14 poena, a osam je postigao sa penala. Sada nešto slabiji period "orlova". Skoro dva minuta su bez koša iz igre. Nemačka ponovo vodi (43:42). Pešić primoran da napravi tajm-out.

10.09.2023. 15:14

16. minut: Bogdanović prvi dvocicren na utakmici!

Nemačka dolazi do lakih poena sa linije penala (28:30). Ali, greše i "panceri", Srbija vezuje pet poena preko Bogdanovića i Gudurića iz tranzicije, samo da bi Lo, usamljen, iz ugla pogodio trojku. Treću za Nemačku iz četiri pokušaja (33:33). KAKVO ZAKUCAVANJE PETRUŠEVA! srpski centar napravio je roling, oslobodio se čuvara i kao u stilu Dominika Vilkinsa zakucao za novu prednost Srbije (35:33). Ali, Šreder odmah uzvraća sa distance na drugoj strani. Igra se dinamično. Napadi se završavaju za svega 10 sekundi. Bogdanović ide coast to coast i dolazi do svog 10. poena (37:36). Igra se koš za koš u ovim trenucima.

10.09.2023. 15:08

12. minut: Dobrić ponovo u igri

Dobre vesti za Srbiju, vratio se Dobrić na teren. Grubo se igra u reketu, Petrušev je fauliran, a centar Filadelfije realizuje oba bacanja sa penala (28:23). F. Vagner uzvraća na drugoj strani. Nemci su postigli 12 poena iz reketa, Srbija 10. Najveću razliku napravili su rezervisti. Klupa Srbije postigla je 13 poena, a Nemačka svega dva... Bonga koristi grešku Srbije, koja igra statistično u ovim trenucima. Utisak je da su prokužili napad "orlova". Nema više lakih prodora iz centralnog pika. Pešić će nešto morati da menja. Srbija ima poen prednosti (28:27).

10.09.2023. 15:00

Kraj prve četvrtine: Srbija - Nemačka 26:23

Šruder je fauliran, Nemac pogađa oba penala. "Panceri" igraju sa manjom petorkom, eto šanse za Srbiju, koja je uvela rezerviste. Avramović je odličan iz prodora (24:21). Srbija igra dobru odbranu, Bonga maši otvoren šut sa distance. Sada nekoliko diskutabilnih odluka sudija. Gudurić je očigledno bio fauliran i tek sada dobija naklonost arbitara. Marinković pogađa sa poludistance, a M. Vagner pogađa iz prodora na drugoj strani. Srbija vodi 26:23 na isteku prve četvrtine.

10.09.2023. 14:56

8. minut: Tvrda utakmica u Manili

Čvrstu odbranu igra Srbija, ali Nemačka se lepo snalazi u prodorima. Iz takve akcije Tajs pogađa flouter (14:13). Ali Bogdanović uzvraća sa distance na drugoj strani (16:14). Lep pik-en-rol Tajs i Vojtmana (16:16). A, onda nova trojka za Srbiju u režiji Marinkovića. Treća trojka za "orlove" na utakmici. Međutim, Obst, koji ima gotovo 50 odsto šuta sa distance, uzvraća odmah na drugoj strani. Ponovo je nerešeno (19:19). Ali ne zadugo! N. Jović pogađa četvrtu trojku za Srbiju. Vodimo tri razlike! Marinković pravi faul, Srbija je bonusu na dva minuta do kraja uvodne četvrtine.

10.09.2023. 14:50

5. minut: Prvo vođstvo Nemačke na utakmici

Marinković je realizovao oba bacanja, obzirom da je Dobrić morao da napusti igru. Vojtman pogađa trojku i donosi izjednačenje (7:7), ali ubrzo uzvraća Bogdanović na drugoj strani. Gledamo dinaminčnu igru u prvih nekoliko minuta, sa dosta prodora. Nemci deluju opasno u tranziciji. F. Vagner je fauliran u reketu, 10:9 za Nemačku, prvo vođstvo "pancera" na utakmici. N. Jović se lepo snalazi u reketu, samo da bi Obst pogodio koš sa poludistance na drugoj strani (12:11).

10.09.2023. 14:45

3. minut: Peh za Srbiju, povreda Dobrića već na startu

Prvi posed ima Srbija, a poene na startu utakmice upisuje S. Jović sa distance. Obst maši u prodoru, N. Jović koristi grešku rivala i poenima iz kontra napada donosi Srbiji 5:0. F. Vagner donosi prve poene Nemačkoj. Srbija maši dva naredna napada, a Šreder iz reketa smanjuje vođstvo "orlova" (5:4). Sada nezgodan pad Dobrića. Ognjen je krenuo u prodor, ali je nezgodno doskočio posle gužve u reketu. Moraće van terena, izgleda da je uganuo zglob. Problemi za Srbiju već na startu.

10.09.2023. 14:38

Srbija kreće po zlato!

Sve je spremno za početak utakmice u Manili. Pravdu u finalu deliće Portorikanac Roberto Vaskez, a pomagaće mu Omar Bermudez iz Meksika, koji je bio na terenu kada je Srbija igrala protiv Litvanije, dok je treći arbitar Gatins Šarlis iz Letonije.

Selektor Pešić odlučio se da počne utakmicu sa sledećom petorkom:

Bogdan Bogdanović, Nikola Jović, Nikola Milutinov, Ognjen Dobrić i Stefan Jović.

U taboru Nemačke nije bilo iznenađenja. Na terenu su Obst, Šruder, Teis, Vagner i Vojtman.

10.09.2023. 14:31

Malo podsećanje bez koga Srbija igra u finalu!

10.09.2023. 14:24

Vesti sa Mundobasketa

10.09.2023. 14:11

Kanada uzela bronzu protiv Amerike posle trilera!

Košarkaši Kanade osvojili su bronzanu medalju nakon pobede nad Amerikom u borbi za treće mesto na Mundobasketu. Mikel Bridžis pogodio je 3+1 u poslednjim sekundama meča, ali nisu uspeli da naprave totalni preokret u dodatnih pet minuta. Kako je to izgledalo u završnici regularnog toka, pogledajte u prilogu ispod:

10.09.2023. 14:08

Selektor Kanade: Pešić je jedan od najboljih trenera svih vremena

"Nisam gledao utakmicu Srbije i Kanade. Bili smo fokusirani na nas. Što se Pešića tiče, on je moj veliki prijatelj. Veliki radnik i jedan od najboljih trenera svih vremena u Evropi. Mi nikada nismo igrali finale Mundobasketa, pa će biti ovo veliki izazov za nas.

Ovo je stvarno posebna grupa ljudi. Način na koji igramo, pre svega timski i zajedno se nosimo sa situacijom. Imamo igrače koji mogu da okrenu utakmicu u trenutku", rekao je Gordon Herbert.

10.09.2023. 14:06

Svetislav Pešić: Ključ pobede je u jakoj odbrani!

"Nemačka nije izgubila nijednu utakmicu na ovom šampionatu, pobedili su Sjedinjene Američke Države i to treba da se ima na umu u svakom trenutku. Oni su uz nas pokazali najviše na ovom takmičenju i zasluženo su u finalu, ali za mene to nije  izneneđanje jer sam i mislio da će se oni naći u borbni za titulum. Poznajem tu ekipu, trenera, igrače i znam koliko mogu

Ključ pobede je u jakoj odbrani. Do sada smo pokazali da umemo da igramo na taj način i iz jake odbrane da kreiramo kvalitetan napad. Nemci su fizički jači od nas i višu su nego naši igrači, ali imamo mi naše kvalitete koje ćemo se truditi da iskoristimo", rekao je selektor Srbije Svetislav Pešić uoči meča sa Nemačkom.