Vesti iz košarke

01.09.2023 11:53
(KRAJ) Srbija - Italija: Triler pripao "azurima", prvi poraz Srbije na Mundobasketu MN Press

Košarkaška reprezentacija Srbije otvara drugu fazu Svetskog prvenstva protiv Italije u sklopu grupe I. Utakmica je na programu od 10 časova, a tok meča i kretanje rezultata možete pratiti na našem portalu.

Izabranici Svetislava Pešića slavili su u sve tri utakmice na Mundobasketu do sada i jedan trijumf ih deli od plasmana u četvrtfinale planetarne smotre. Sa druge strane, Italija je na učinku 2:1 i pobeda protiv "orlova" sa predstavlja kao imperativ za igrače Đanmarka Poceka, jer u slučaju povoljnih rezultata Srbije i Dominikanske Republike protiv Portorka, ujedno znači i kraj za reprezentaciju koja nas je koštala plasmana na Olimpijske igre 2021. godine i daljeg toka takmičenja na Evropskom prvenstvu prošlog septembra.

U drugom meču grupe, od 14 časova igraju Dominikanska Republika i Portoriko. Srbija i Dominikana imaju po šest bodova iz prve faze, Italijani i Portorikanci po pet, a plasman u četvrtfinale obezbediće dve najbolje ekipe.

(UŽIVO) Srbija - Italija

01.09.2023. 12:01

Kraj utakmice: Pobeda Italije 78:76

Najzad! Eto koša iz igre za "orlove" i to u veoma bitnom trenutku. Gudurić je pocepao mrežicu sa distance i doveo Srbiju na dva poena zaostaka (74:76), ali je u Fontekio u narednom napadu pogodio težak šut za Italiju (74:78). Diskutabilne su odluke sudija u finišu utakmice, sve se više toleriše gruba igra "azura". Ali su ipak svirali faul nad Bogdanovićem, koji sa penala smanjuje vođstvo rivala na 76:78. Srbija će imati poslednji napad. Fontekio je kratak sa poludistance, a triler "orlovima" ne donosi S. Jović, koji sa velike distance maši šut za tri poena. Pobeda Italije 78:76.

01.09.2023. 11:55

39. MINUT: Muke Srbije u odlučujućoj četvrtini

Srbija koristi činjenicu da su Italijani u bonusu. Napadu reket, Bogdanoviću je sviran faul, a kapiten "orlova" pogađa oba bacanja. Njegov 16. poen na meču (71:74). Italijani vode u ovoj četvrtini 17:9, a Srbija ima samo dva poena iz igre. Spisu pogađa iz reketa, 76:71 za Italiju. Još minut nade za Pešićeve momke.

01.09.2023. 11:49

37. MINUT: Egal u Manili

Agresivna odbrana Italijana, Bogdanović dobija faul i realzuje oba bacanja (67:69). Severini na drugoj strani postiže novu trojku. 11. za Italijane iz čak 17 pokušaja (67:72). Sada novi faul Italije. Ušli su u bonus na nešto više od tri minuta do kraja, eto šanse za lake poene Srbije. Dobrić je oba puta siguran (69:72). Ali, je Fontekio nezaustavljiv na drugoj strani... Njegov 28. poen na utakmici. Italija vodi 74:69.

01.09.2023. 11:44

35. MINUT: Srbija bez rešenja za bekove Italije

Datome nastavlja seriju koju je započeo u finišu treće deonice (62:61). Zatim Dobrić pogađa prve poene za Srbiju iz igre posle gotovo 10 minuta (64:61), samo da bi ubrzo usledio odgovor Pajole na drugoj strani (64:63). Pešićevi momci igraju agresivnu odbranu, ali vidi se da fali komunikacija u defanzivi. Italijani se odlično kreću. Lopta je često u rukama bekova, koji donose zlata vredne poene iz teških situacija. Italija vodi 69:65, a u centru pažnje je Fontekio, koji ima čak 26 poena.

01.09.2023. 11:33

Kraj treće četvrtine: Srbija - Italija 62:59

Blaga kriza u napadu "orlova" u ovim trenucima. Italijani dobro grade svoj koš i malo po malo krcaju vođstvo Srbije, koja puna tri minuta nije postigla koš iz igre. Sa druge strane, Fontekio se ponovo raspucao. Italijani prave 7:0 seriju, a sušu "orlova" prekida N. Jović sa penala (62:51). Usledila je potom nova serija grešaka Srbije. Ponovo je kobna završnica treće četvrtine. Izgubili su fokus Pešićevi momci, što je dalo krila Italijanima. Napravili su novu 7:0 seriju, a sve poene postigao je Datome. Pogodio je dve trojke i lako polaganje. Iako je Srbija u jednom trenutku imala 18:4 u ovoj deonici, treća četvrtina završena je na kraju 20:19 u korist "orlova".

01.09.2023. 11:24

28. MINUT: Ubedljiva igra Srbije u ovim trenucima!

Dva i po minuta sušnog perioda Italije, Srbija je iskoristila na najbolji mogući način. Vezala je 10 poena i povela 55:42, da bi Fontekio na kratko prekinuo seriju Pešićevih momaka. "Orlovi" su podigli stepen odbrane, više nema lakih poena Italijana, kao ni otvorenih pogleda sa distance. A, dobra igra u odbrani, prenela se na drugi deo terena. Srbija ima 18:4 u ovoj deonici i 16 poena prednosti

01.09.2023. 11:18

24. MINUT: Sjajan početak drugog poluvremena, prva dvocirena prednost Srbije

Drugo poluvreme otvara Dobrić polovičnim učinkom sa penala. Milutinov u narednom napadu donosi +5 Srbiji (45:40). Fontekio na drugoj strani realizuje oba penala, da bi nakon serije grešaka "azura", S. Jović, Milutinov i Bogdanović režirali 9:0 seriju za najveću i prvu dvocifrenu prednost "orlova" na utakmici - 54:42.

01.09.2023. 11:09

STATISTIKA

Srbija je stopostotna sa linije penala (9/9). Ima vrlo dobre procente šuta za dva poena (9/14) i solidne za tri (5/13). U skokovima smo izjednačeni (13-13). "Orlovi" imaju više ukradenih lopti (4-1) i blokada (3-0), dok Italijani prednjače u šutu za tri poena (8-10). "Azuri" Imaju slabije procente za dva poena (5/12). Na liniju penala otišli su 13 puta i pogodili devet koševa.

Obe ekipe postigle su po 12 poena iz grešaka rivala. Srbija je upisala osam poena iz tranzcije, naspram dva Italije. "Orlovi" su ubacili 16 poena iz reketa, Italijeni 10. Ključna snaga Srbije je druga petorka, koja je postigla 17 poena, dok su rezervisti Italije postigli svega 5.

Najefikasniji u redovima Srbije je Bogdanović sa 11 poena, dok su jedini dvocifreni u taboru Italije Fontekio i Spisu, sa 11, odnosno 10 poena.

01.09.2023. 10:55

Kraj prvog poluvremena: Srbija - Italija 42:40

Neverovatni procenti šuta Italijana sa distance. Imaju 8/10 za tri poena, iako Srbija u ovim trenucima igra solidnu odbranu na perimetru. Pajola je pogodio trojku, Bogdanović je na kratko prekinuo 9:0 seriju Italijana (33:35), da bi ubrzo usledila nova, 8:0 serija "azura" u režiji Melija (33:39). "Orlovi" greše u preuzimanjima, vidi se miskomunikacija u odbrani i na tome će morati da porade u nastavku utakmice. Gudurić potom pogađa iz reketa (35:38). Kao i Fontekio na drugoj strani, da bi u poslednjih 30 sekundi Srbija vezala sedam poena i uz trojku Bogdanovića uz zvuk svirene, stigla do prednosti na kraju poluvremena - 42:40.

01.09.2023. 10:42

16. MINUT: Fontekio uzvraća udarac Srbiji

Fontekio realizuje jedno bacanje i prekida trominutnu sušu "azura". Avramović zatim pogađa sa poludistance, da bi Italijani sa linije penala, na krilima Fontekija prišli na dva poena zaostatka (29:31). Sada nešto slabiji prediod Srbije. N. Jović nastavlja da maši. Ima 0/4 iz igre, a ubrzo stiže kazna. Fontekio je po novo siguran sa distance. Novo vođstvo "azura" - 32:31. Italijani imaju 7/9 za tri poena.

01.09.2023. 10:35

14. MINUT: Preokret Srbije, 10:0 serija "orlova"

Pajola otvara deonicu poenima sa penala (19:25). Davidovac uzvraća iz ugla (22:25). A, nakon serije grešaka na obe strane, Avramović pogađa iz kontra napada (23:25). To je bio šesti poen Srbije iz tranzicije. Italija polako gubi konce u svojoj igri. Izdaje ih šut sa distance, dok je Srbija sve bolja u toj statističkoj kategoriji. Avramović i Marinković pogađaju dve trojke u nizu za 10:0 seriju i prvu prednost "orlova" na utakmici - 29:25.

01.09.2023. 10:23

Kraj prve četvrtine: Srbija - Italija 19:23

Bogdanović je fauliran na prodoru. Pogađa oba bacanja (12:20), da bi nakon greške rivala Gudurić pogodio trojku. Ovo nam je trebalo. Srbija ima očajne procente šuta sa distance (2/9), dok Italijani blistaju u toj statističkoj kategoriji (5/5). Evo još jedne trojke Spisua, koji je već stigao do dvocifrenog učinka (15:23). Dobrić potom realizuje oba penala, a u poslednjem napadu Italije u ovoj četvrtni, Datome pravi faul, za nove lake poene Dobrića sa crte. Srbija je popravila sliku u finišu deonice i smanjila vođstvo rivala na 19:23.

01.09.2023. 10:14

8. MINUT. Prva dvocifrena prednost "azura"

Srbija diže ritam. Milutinov pogađa iz reketa, ali je loša odbrana na perimetru. Spisu je siguran sa distance (6:13), Dobrić uzvraća istom merom, a zatim i realizuje slobodno bacanje (10:13). Sada novi problemi za "orlove". Spustili su rampu u reketu, ali se muče da urade isto sa linije 6.75. Meli i Spisu vezuju dve trojke. Ovo nikako nije dobro, sve podseća na meč Evropskog prvenstva protekle godine. Prva dvocifrena prednost Italijana - 20:10.

01.09.2023. 10:09

6. MINUT: Bolji start Italijana

Obe ekipe nervozno su ušle u meč. Bilo je nekoliko promašaja na obe strane, a prvi se na semafor upisuje Spisu sa linije penala. Srbija najzad prekida sušu. Bogdanović je siguran iz prodora, a onda i Meli sa poludistance. N. Jović maši treći šut iz igre. Gledamo tvrdu utakmicu u Manili, Srbija pokušava često sa distance (0/5), moraju se tražiti šanse u reketu. Italijani u ovim trenucima igraju sa više koncentracije. Polonara i Tonut pogađaku iz igre, a nakon koša Bogdanovića, Meli sa linije 6.75 donosi "azurima" šest poena prednosti - 10:4.

01.09.2023. 10:01

1. MINUT: Počela je utakmica, Srbija juri četvrtfinale

Počela je utakmica, a u borbi za loptu bolje se snašao Milutinov. Srbija ima prvi posed.

Svetislav Pešić nije pravio velike izmene u startnoj petorci. Na terenu su Bogdan Bogdanović, Nikola i Stefan Jović, Nikola Milutinov i Ognjen Dobrić, dok je Đanmarko Poceko na teren poslao Polonaru, Spisua, Melija, Fontekija i Tonuta.