Zadru pripala drama protiv Mege, presudio Luka Božić

06.02.2024 21:10
Luka Božić protiv Mege ABA liga
Luka Božić protiv Mege

Zadar je pobedio Megu 74:71 (17:17, 23:14, 16:21, 18:19) u dramatičnoj završnici i upisao u 19. kolu 11. pobedu u košarkaškoj AdmiralBet ABA ligi. Meč je bio neizvestan, rešen je u drami i sa linije penala gde su gosti imali manje nerava i kloncentracije, a domaćin iskusnog Luku Božića koji je u presudnim momentima hvatao lopte i pogađao, a tri asistencije su ga delile do novog tripl-dabla u regionalnoj ligi.

Ravnopravna bitka vodila se u prvom kvartalu. Mega je imala pet koševa prednosti u dva navrata, a posle pogotka Filipa Jovića (11:16), Zadar je preko Luke Božića i Karla Žganeca izborio 17:17.

Mega se odupirala u prvih pet minuta druge deonice, Zadar je napravio mini seriju 7:0 i otišao na "plus 7", pa posle trojke Ramljaka na prvu dvocifrenu prednost (34:23). Jelavić je vratio "trojku", Jović vezao šest poena, međutim, Mega je primila trojku (Arijan Lakić) i ipak sa osetnijim zaostatkom otišla na odmor 40:31. Žganec, Božić i Lakić predvodili su domaćina, Jović, Đurišić i Jelavić goste. Mega je pogodila dve trojke iz 11 pokušaja, a Zadar pet iz 12.

Razigrala se Mega u trećem kvartalu, Iljasoglu je uz asistencije počeo da pogađa, raspucao se i Nikola Đurišić pa je prednost domaćina smanjena na 56:52 pre poslednjih 10 minuta.

Uspela je Mega na 2:45 minuta pre kraja da dođe do koša zaostatka (66:65), da bi se ređali promašaji na obe strane, uz neke i opravdane ljutnje na odluke sudija. Drežnjak je pogodio oba bacanja, a Jelavić na drugoj strani samo jednu pa je na 28,3 sekunde pre kraja domaćin ima dva poena prednosti (68:66) i dva penala. Luka Božić je pogodio jedno bacanje, a Stefan Miljenović preleteo teren i na 20 sekundi smanjio na 69:68.

Košarkaši Mege odlučili su da Drežnjaka pošalju na liniju bacanja i isplatilo im se to jer je on pogodio samo jedno na 15 sekundi pre kraja (70:68). Iljasoglu je bio fauliran na pet sekundi pre kraja, pogodio je prvo, drugo je promašio a Luka Božić je bio spretan u skoku pa fauliran. Najboljem košarkašu Zadra nije zadrhtala rukla (72:69), a Mega je imala 4,4 sekunde da izbori produžetak. Jelavić je pogodio za dva, faulirao Božića koji je pogodio jedno bacanje, a Miljenović je promašio trojku sa pola terena za produžetak.

U košgeterskom smislu, domaćina je predvodio Luka Božić sa 20 poena, 10 skokova i sedam asistencija, Žganec je dodao 16, a Mazalin 10. Nikola Đurišić sa 17 poena, Stefan Miljenvoić sa 14 i Filip Jović sa 10 bili su najefikasniji kod gostiju.