srb
• najnovije
UEFA Liga konferencije

(KRAJ, VIDEO) Olimpijakos - Fiorentina 1:0: Grci ispisali istoriju i osvojili UEFA Lige konferencije

29.05.2024 23:42
Duel Vinsenta Ibore i Đakoma Bonaventure Tanjug/AP Photo/Petros Karadjias
Duel Vinsenta Ibore i Đakoma Bonaventure

Atalanti je pripao trofej UEFA Lige Evrope, a u Atini, na stadionu "AEK Arena", Olimpijakos ima priliku da stigne do svog prvog evropskog trofeja protiv na papiru favorita Fiorentine (21.00, TV Arena 1 Premium).

Najtrofejniji grčki klub su svi prežalili kada je Makabi iz Tel Aviva pobedio u osmini finala u Atini 4:1, ali dolazak trenera Hoze Luisa Mendilibara, sa Seviljom prošlogodišnjeg osvajača UEFA Lige Evrope, promenio je sezonu za 180 stepeni. Na severu Srbije, u Bačkoj Topoli, gde su Izraelci bili domaćini, bio je viđen najveći preokret u nokaut fazi ovog takmičenja, Olimpijakos je slavio posle produžetaka 6:1, a zatim su padali Fenerbahče i Aston Vila za prvi plasman u finale nekog evropskog takmičenja.

Dali bi navijači crveno-belih mnogo od ukupno 75 domaćih trofeja da se večeras podigne pehar i Atina oboji u boje kluba iz Pireja. Ali, na drugoj strani je Fiorentina, od koje se oprašta trener Vinćenco Italijano, što zbog zamora materijala, što i zbog izgubljenog finala UEFA Lige konferencije prošle sezone kada je pehar podigao Vest Hem. Nikola Milenković i ostali igrači "ljubičastih" znaju da se retko u životu odmah priža druga šansa. Zato nas očekuje novi spektakl jer Olimpijakos nema trofej u vitrinama, a Fiorentina je izgubila pet evro finala, a podigla peha Kupa pobednika kupova davne 1961. godine.

Olimpijakos - Fiorentina 1:0 (0:0, 0:0)

Stadion: AEK Arena u Atini.
Sudija: Artur Soareš Dijaz (Portugalija).
Strelac: El Kabi u 116. minutu.

OLIMPIJAKOS: Colakis - Rodinei, Recos, David Karmo, Ortega (od 91. Kini) - Heze, Ibora - Podense (od 106. Masuras), Čikinjo (od 77. A. Orta), Fortunis (od 72. Jovetić) - El Kabi (od 120+1 El Arabi).

FIORENTINA: Teraćano - Dodo, Milenković, Martinez Kvarta, Biragi (od 106. Ranijeri) - Bonaventura (od 82. Barak), Artur (od 75. Dankan), Mandragora - Niko Gonzales (od 106. Beltran), Beloti (od 58. N' Zola), Kuame (od 82. Ikone).

(UŽIVO) Finale Lige konferencije: Olimpijakos - Fiorentina

29.05.2024. 23:41

Kraj, Olimpijakos je osvajač UEFA Lige konferencije

Kraj finala UEFA Lige konferencije, Olimpijakos je osvojio prvi evropski trofej. Zlatni strelac u 116. minutu protiv Fiorentine bio je El Kabi. Fiorentina je drugu godinu zaredom izgubila finale. Nikola Milenković je bio sjajan u odbrani, jednom nije bio uz El Kabija i to je bilo kobno.

29.05.2024. 23:36

120. minut: Igraće se još pet minuta

Igraće se još pet minuta.

29.05.2024. 23:35

116. minut: GOOOL! Vodi Olimpijakos 1:0, strelac El Kabi

Prvi put Milenković nije bio uz El Kabija, napadač Olimpijakosa se bacio pre Ranijerija i poslao loptu u mrežu. Proveravao se gol u VAR sobi zbog ofsajda El Kabija. Izvučene su linije, čekalo se tri minuta i na kraju je procenjeno da je gol!

29.05.2024. 23:26

110. minut: Colakis brani udarac Ikonea

Dobru akciju Fiorentine udarcem je završio Ikone. Međiutim, šut sa 12-13 metara nije bio dovoljno jak i precizan da bi se savladao Colakis.

29.05.2024. 23:20

Počeo je drugi produžetak

Još 15 minuta do kraja finala UEFA Lige konferencije. Nema golova, odbrane su prioritet, čeka se neka velika greška, ali ih i kada ih je bilo nije postojala dobra završnica. U igri su Masuras (Olimpijakos), Ranijeri i Beltran.

29.05.2024. 23:17

Kraj prvog produžetka

Ništa novo u Atini. Velika borba, nema dobrog završnog pasa, nema ni velikih prilika. Još 15 minuta igre u finalu.

29.05.2024. 23:08

96. minut: Jovetić zagrejao dlanove Teraćana

Stevan Jovetić je nanizao dvojicu igrača, šutirao 16 metara, ali Teraćano je odbranio.

29.05.2024. 23:02

Počeo je prvi produžetak u Atini

Počeo je prvi produžetak u Atini, Kini je ušao umesto Ortege u timu Olimpijakosa.

29.05.2024. 22:58

Kraj meča, igraće se produžeci

Kraj meča, igraće se produžeci. Ako ni posle 30 minuta ne bude pobednika izvodiće se penali.

29.05.2024. 22:50

90. minut: Još sedam minuta do produžetaka

Još sedam minuta do produžetaka.

29.05.2024. 22:40

80. minut: Pokušaj Ibore

Posle prekida Ibora je šutirao glavom pored gola.

29.05.2024. 22:29

69. minut: Velika šansa za Fiorentinu

Kuame je morao bolje da šutira iz fantastične pozicije, golman Olimpijakosa je odbranio.

29.05.2024. 22:25

65. minut: Milenković preti posle kornera

Prva ofanzivna pretnja u drugom delu. Posle kornera Artura, Milenković je šutirao glavom pored gola.

29.05.2024. 22:19

60. minut: Odbrana, odbrana, odbrana

Obe ekipe su posvećene odbrani, tempo je pao, nema prilika...

29.05.2024. 22:11

50. minut: Recos ostao na nogama

Posle sudara glavama sa Belotijem, štoper Olimpijakosa Recos morao je van terena. Ali se vratio.

29.05.2024. 22:04

Počelo je drugo poluvreme u Atini

Počelo je drugo poluvreme u Atini, golova nema, nema ni izmena u finalu UEFA Lige konferencije.

29.05.2024. 21:47

Kraj prvog poluvremena, nema golova

Kraj prvog dela, Fiorentina je imala bolje prilike, ali nema golova. Olimpijakos je uspeo da izdrži pritisak ali i da dva-tri puta pripreti iz kontri.

29.05.2024. 21:41

38. minut: Niko Gonzales neprecizan

Polse udarca Kuamena, lopta se odbila do Nika Gonzalesa. Loša završnica igrača Fiorentine.

29.05.2024. 21:32

30. minut: Velika borba u Atini

Vodi se pravi fudnalski rat na terenu u Atini. Italijani su bili opasniji, a za sada Milenković sjajno čuva El Kabija.

29.05.2024. 21:22

21. minut: Bonaventura prokockao zicer

Imala je Fiorentina novu veliku priliku, Bonaventura je jako slabo šutirao.

29.05.2024. 21:16

15. minut: Italijani kontrolišu meč

Fiuorentina je bolja u uvodnih 15 minuta, kontrolišu meč, opasniji su, ali za sada nema promene rezultata. Olimpijakos se uzda u brze kontre i El Kabija. Za sada rival kontroliše takve situacije.

29.05.2024. 21:10

10. minut: Poništen gol Fiorentine

Biragi je centrirao sa desne strane, Nikola Milenković je zbunio golmana Olimpijakosa i lopta je završila u mreži. Međutim, srpski reprezentativac je bio u ofsajdu. Ostaje 0:0.

29.05.2024. 21:08

5. minut: Šansa Belotija

Posle brze kontre Beloti se našao u dobroj poziciji ali je slabo šutirao.

29.05.2024. 21:05

4. minut: Podense prvi zapretio

Omaleni Podense prvi je zapretio, dobro je gađao sam ugao ali je Teraćano odbranio.

29.05.2024. 21:00

Počelo je finale UEFA Lige konferencije

Počelo je finale UEFA Lige konferencije, stadion na "AEK Areni" je ispunjen do poslednjeg mesta, atmosfera je sjajna.

29.05.2024. 20:24

Filip Đuričić za TV Arena sport: Navijam za Jovetića

Filip Đuričić, fudbaler Panatinaikosa bio je specijalni gost TV Arena sport na finalu UEFA Lige konferencije i iskreno je rekao da će navijati za prijatelja Stevana Jovetića.

"Navijaću iskreno da moj prijatelj Stevan Jovetić osvoji pehar. Znači, navijaču za Olimpijakos jer bi to bilo dobro za grčki fudbal koji je na visokom nivou", rekao je Đuričić.

I dodaje da ni njegovom timu Panatinaikosu, a ni navijačima AEK-a neće biti ugodno ako Olimpijakosa osvoji trofej.

"U narednih šest meseci sigurno bi nas čekala, da tako kažem, neugodna situacija. Bar za nas iz "zelenog" tabora, a mogu da mislim tek kako će se osećati naijači AEK-a. Ali, treba navijati za Olimpijakos zbog fudbala u Grčkoj", istekao je srpski reprezentativac koji se nije našao na spisku igrača za EURO.