UEFA Liga konferencije

16.03.2023 22:58
Lacio nemoćan i u revanšu: AZ slavio u Alkmaru i prošao u četvtfinale Lige konferencija Tanjug/Alfredo Falcone/LaPresse via AP

Fudbaleri AZ Alkmara pobedili su Lacio na svom terenu 2:1 (1:1) i plasirali se u četvrtfinale Lige konferencija. Posle poraza na Olimpiku 2:1, Rimljani su došli na megdan holandskom klubu, ali nisu uspeli da nadoknade minus iz prvog susreta.

Ćiro Imobile nije bio u konkurenciji za revanš, a u nedostatku svog najboljeg strelca, italijanski klub nije imao šanse u Alkmaru, gde je domaćin tokom čitavog susreta kontrolisao rezultat i na kraju zasluženo slavio.

Ipak, uprkos boljoj igri holandskog tima, Lacio je prvi došao do vođstva i to u 21. minutu golom Felipea Andersona. Međutim, slavlje gostiju nije dugo trajalo, pošto je AZ ubrzo izjednačio lepim pogotkom Jaspera Karlsona.

Taj gol u potpunosti je preokrenuo tok susreta. AZ je sve više počeo da preuzima inicijaticu, pa je do kraja poluveremena imao i četiri solidne prilike preko Pavlidisa, Rajndersa i Karlsena, ali je golman Lacija ovaj ostao nesavladan.

Početkom drugog poluvremena Rimljani su počeli da pokazuju "znake života". Podigli su stepen odbrane i počeli da prete na drugoj strani terena, ali nisu mogli ozbiljnije da ugroze gol rivala. Luka Pelegrini je imao solidnu šansu u 52. minutu, međutim falila je koncentracija u završnici, da bi u nastavku "nebesko-plavi" propustili još jednu izlednu priliku preko Luisa Alberta.

Sa druge strane, AZ je uglavnom vodio glavnu priču na terenu i mahom se igralo na polovini Lacija, koji nije uspeo da sačuva mrežu u 62. minutu. Tada je Vangelis Pavlidis postigao drugi pogodak za domaćina i postavio konačnih 2:1. Do kraja holandski klub je imao još nekoliko odlčinih prilika preko Odegarda i Rajndersa, uz čak tri pogođene stative, ali nije bilo raspoloženih strelaca...