Vesti iz košarke

05.09.2023 10:39
(UŽIVO) Srbija – Litvanija: "Orlovi" u polufinalu, Litvanija ubedljivo savladana Tanjug/AP Photo/Aaron Favila

Okrnjeni zbog strašne povrede Boriše Simanića kojem je morao da bude odstranjen bubreg, najbolji košarkaši Srbije od 10.45 časova igraju četvrtfinalni meč Svetskog prvenstva koje se održava u Indoneziji, Filipinima i Japanu.

Današnji rival je napravio veliko iznenađenje trijumfom nad selekcijom Sjendinjenih Američkih Država čime je osvojio prvo mesto u grupi i put ga je doveo do igrača selektora Svetislava Pešića.

"Orlovima" će ovo biti četvrto vezano četvrfinale na Mundobasketu, a do sada su dva puta uspeli da obezbede prolaz među četiri najbolje selekcije sveta.

Srbija je na ovogodišnjoj smotri najboljih svetskih selekcija pokazala zavidnu formu, jedini poraz je doživljen protiv selekcije Italije i to uprkos činjenici da su srpski košarkaši sredinom treće deonice imali 16 poena viška.

Ipak, ubedljiv trijumf nad selekcijom Dominikanske Republike je pokazao da su uspeli da se vrate na pravi put, iskusni selektor Svestilav Pešić im nije dozvoli da potonu i danas imaju priliku da dokažu koliko su zaista kvalitetni, a svi u Srbiji veruju da jesu i da će se naći u borbi za medalju.

"Protiv Dominikane su momci igrali izvanredno. Pokazali su timsku igru, hemiju, ako vidimo da je bilo 30 asistencija, onda to treba da se kaže. To nije odrađivanje, to je košarka koju mi želimo da igramo. Sada, protiv Litavanije to neće biti dovoljno, jer će morati da se igra i u odbrani i u napadu, da se nađe neki balans. Igramo protiv fizički vrlo jakog protivnika, koji svoju igru pre svega bazira na čvrstoj, fizički jakoj odbrani", rekao je selektor Pešić uoči današnjeg susreta i dodao:

"Igraju veoma agresivno, i na spoljne igrače, i na unutrašnje. Tako da, ja kažem, protiv ekipa kakva je recimo Dominikaska Republika, dovoljno je sa dobrom odbranom i prosečnim napadom da se dobije utakmica. Ali, protiv Litvanije je potrebno da bude izvanredna odbrana i izvanredan napad, tako da sutra moramo da odigramo jednu od naših najboljih utakmica koje smo odigrali do sada da bismo mogli da pobedimo".

(UŽIVO) Srbija - Litvanija 87:68 (24:25, 25:13, 22:17, 14.13)

05.09.2023. 12:26

Dva i po minuta do kraja, Srbija vodi 83:63

Gotovo je izvesno da se Srbija plasirala u polufinale Svetskog prvenstva.

Do kraja meča su ostala još dva i po minuta, a Srbija ima 20 poena viška i igra toliko dobro da ništa ne može da je zaustavi do plasmana među četiri najbolje ekipe na svetu.

05.09.2023. 12:16

Dve trojke Petruševa za 82:57

Dok raja meča je ostalo još šest minuta i šest sekundi, a Srbija ima prednost od 25 poena prednosti nakon dve vezane trojke Petruševa.

Ovo je zaista uživanje za gledanje.

05.09.2023. 12:06

Srbija vodi 73:55 pred poslednjih 10 minuta

Aleksa Avramović je pogodio za 73:55 i Srbija sigurno korača ka plasmanu u polufinale Mundobasketa.

Ostalo je da se odigra još 10 minuta i "orlovi" treba da nastave sa pametnom igrom kao do sada.

05.09.2023. 12:03

Srbija igra fantastično, Litvanci na kolenima

Lakoća sa kojom Srbija igra je fascinantna.

Igramo protiv selekcije koja je ponizila Amerikance, koja u dosadašnjem delu Mundobakseta nije izgubila nijedan meč, a "orlovi" na minut do kraja treće četvrtine vode 71:53.

05.09.2023. 11:57

Tri i po minuta do kraja treće četvrtine imamo 65:51

Stefan Jović je pogodio trojku za 62:48 i Litvanci su prinuđeni na zatraže tajm-aut.

Odbrana ekipe selektora Svetislava Pešića je sve jača i čvršća i rival ne može tako lako da je probije.

05.09.2023. 11:54

Čuvamo plus 11

Prošla su četiri i po minuta igre u drugom poluvremenu, a Srbija i dalje ima onih 11 poena viška s apoluvremena, uprkos tome što je Litvancima proradio šut.

Raduje igra Srbije u ovim trrenucima. "Orlovi" igraju raznovrsno i pametno.

05.09.2023. 11:49

Litvanija otvara poluvreme sa 5:0

Litvanija je sjajno krenula.

Vezala je pet ponea, ali je njihov nalet zastavio Nikola Jović šutem za tri poena i trenutno je 52:45

05.09.2023. 11:31

Srbija na veliki odmor ide sa 11 poena viška

Imala je Srbija šest poena viška kad je Svetislav Pešić zatražio minut odmora, a nakon toga je ona narasla na 11 i to nakon sjajnog šuta Bogdana Bogdanovića iz velike daljine.

sveli smo Litvaniju na mali broj pone, šut ih ne služi i za sada ovo izgleda dobro.

05.09.2023. 11:26

Litvanci smanjii na minus šest, Pešić zove tajm-aut

Do kraja druge četvrtine su ostalo dva minuta i 17 skenudi, a selektor Svetislav Pešić traži tajm-aut nakon lakih poena rivala koji su došli kao posledica izgubljene lopte u napadu.

Srbija ima prendost 42:36 i iskusni strateg je tražio da se umiri igra kako bi se na poluvreme otišlo sa što većim kapitalom.

05.09.2023. 11:20

Trojka Bogdanovića za 41:33

Kapiten Bogdanović pogađa trojku iz velike daljine i tera trenera Litvanije da traži tajm-aut jer "orlovi" vode 41:33.

Mnogo je bolja Srbija u ovom trenutku, a Litvancima je potpuno stao šut na tri i po minuta pre kraja druge četvrtine.

05.09.2023. 11:13

Litvanija je izašla iz bonusa, ima da se igra još sedam minuta do poluvremena

Srbija mnogo bolje igra u ovom trenutku. Aleksa Avramović je dominantan u odbrani, iznudio je faul u napadu rivala, a u nastavku napada Srbija nakon slobodnih bacanja Marka Gudurića dolazi do 34:28.

05.09.2023. 11:08

Srbija vodi 30:25: Igramo bolje u ovim trenucima

Srbija je imala prednost 28:25, Marko Gudurić je fauliran u šutu za tri poena, pogodio je dva slobodna bacanja i "orlovi" imaju prednost 30:25.

05.09.2023. 11:03

Litvanci vode 25:24 posle prve deonice

Vodi se velika borba. Litvanci se uzdaju u šut za tri pone,a kojih je odlično služio u prvom delu četvrtine, ali je počeo da ih izdaje, dok Srbija igra pametnije, ali je potrebno još čvrstine u odbrani.

05.09.2023. 10:59

Litvanci su šuterski raspoloženi

05.09.2023. 10:56

Brzih pet koševa Srbije za 20:20

Najpre je Nikola Jović upisao poene uz dodatno slobodno bacanje, a zatim je Bogdan Bogdanović ukrao loptu i Srbija je došla do izjednačenja.

05.09.2023. 10:54

I Srbija pogađa trojku: Petrušev smanjuje na 15:18

Konačno je i Srbija pogodila prvu trojku. precizan je bio Filip Petrušev i ovo bi moglo da podigne samopouzdanje "orlovima" koji su od početka meča u zaostatku.

05.09.2023. 10:51

Litvanci pogodili četiri trojke za četiri minuta: Vode 16:10

Igra se više od četiri minuta, a Srbija još nije napravila nijedan faul, a Litvanija je ušla u sjajnu šutersku seriju i već je pogodila četiri trojke.

05.09.2023. 10:49

Litvanija vezala tri trojke: Rival vodi 11:8

Meč je počeo ukradenom loptom Bogdana Bogdanovića i lakim poentiranjem selekcije Srbije, a zatim je na drugoj strani Litvanija vezala tri trojke i došla do vožstva od 11:8.

05.09.2023. 10:45

Meč je počeo: Napred Srbija!

Počeo je duel četvrtfinala Mundobasketa.

Nakon podbacivanja lopte na centru prvi napad ima selekcija Litvanije.