NBA

Dončić vodio Mevse do brejka u Mineapolisu: Dalas pobedom otvorio finale Zapada

23.05.2024 08:07
Radovanje košarkaša Dalasa Luke Dončića na utakmici u Mineapolisu AP Photo/Abbie Parr
Radovanje košarkaša Dalasa Luke Dončića na utakmici u Mineapolisu

Brejk u Mineapolisu! Finale Zapadne konferencije nije moglo da počne uzbudljivije... Dalas Maveriksi pobedili su u gostima Minesotu Timbervulvse  i poveli sa 1:0 u finalnoj seriji, a do brejka koji će bi lako mogao da bude pretketnica u ovom okršaju, stigli su zahvaljući sjajnoj roli Luke Dončića, koji gotovo polovinu od svoja 33 poena postigao u odlučujućoj četvrtini - 108:105 (33:27, 29:32, 21:23, 22:26).

U susretu koji je uglavnom protekao u nešto većoj inicijativi Minesote, sve je stalo u poslednjoj četvrtini. Kako je krenula odlučujuća deonica, delovalo je da momentum na strani domaćina (89:84), koji se poprilično mučio da zaustavi Irvina u prvom poluvremenu, gde je ubacio 24 poena. A, onda je Dončić pokazao zašto je jedan od najboljih košarkaša sveta.

Serijom 7:0 u potpunosti je okrenuo tok utakmice u Mineapolisu i Dalas je preuzeo kontrolu. Timbervlusi ništa nisu mogli da pogode. Što zbog dobre odbrane Teksašana, što loših izbora šuta u napadu. Serija Dalasa na kraju je iznosila 15:0 i za tili čas, gosti su poveli +8  na sedam minuta do kraja - 97:89.

Međutim, tu drami nije bilo kraja. Usledila je nova serija, ovoga puta domaćina. Na krilima Taunsa i Edvardsa, Minesota je režirala 13:1 seriju i povela 102:98 sa 3:37 minuta do poslednjeg zvižduka.

Ipak, Dalas je ponovo imao odgovor. Kada je trebalo, ponovo se pojavio Dončić. Slovenac i Vašington napravili su 8:0 seriju za novo vođstvo Dalasa (106:102).

Mevsi su zatim podigli stepen odbrane. Minesota u poslednja tri i po minuta pogodila je samo jedan koš iz igre. I to onaj Naza Rida za 104:106 na 11 sekundi do kraja.

Irving je potom pogodio oba bacanja u narendom napadu Dalasa (108:104). Koneli je zatim bio polovičan sa crte na drugoj strani, da bi u samoj završnici Tauns promašio trojku za produžetak čime su se ugasile i poslednje nade domaćih navijača.

Pored 33 poena, (15 u 4/4), Dončić je zabeležio i osam asistencija i šest skokova, Irving je završio utakmicu sa 30 poena, dok je listu strelaca Minesote predvodio Mekdenijels sa 24 poena. Edvards je upisao 19 poena, 11 skokova i osam uhvaćenih lopti, dok je Tauns imao 16 poena uz očajne procente šuta (6/20).

Naredna utakmica na programu je u noći između petka i subote od 02:30 (Arena 1 Premium).