pre 1 minut 08: 00
Real Madrid i Murinjo, tik-tak, tik-tak, tik-tak... : Zvoni povratak Specijalnog na mesto "zločina"
Portugalski trener izvesno će ponovo sedeti na klupi najtrofejnijeg španskog kluba.
Profimedia/Ishika Samant/Getty images
Današnji elitni sportisti sve više podsećaju na bolide Formule 1: motori su snažni, ali iza svakog nastupa stoji tim stručnjaka, mehaničara, analitičara podataka, lekara i fizioterapeuta.
Od Kristijana Ronalda do Novaka Đokovića, od Venus Vilijams do Lebrona Džejmsa, Luisa Hamiltona i Valentina Rosija, trend je jasan: godine više nisu crvena zastava na semaforu. One su izazov, a ne prepreka.
U eri kada se vrhunski sport čini optimizovanim do najsitnijeg detalja, ovi sportisti pokazuju da ljudski duh i dalje ostaje ključni motor. Ronaldo, u petoj deceniji, i dalje je ključna figura na terenu, ne samo zbog fizičke spremnosti, već i zbog mentalne discipline koja odbacuje istrošenost kao kategoriju. Slično njemu, Novak Đoković, sa skoro četiri decenije iza sebe, pokazuje da teniski racio, preciznost, refleksi i borbenost mogu da traju i tamo gde bi drugi rekli: "Gotovo je." Najbolji teniser svih vremena jasno je rekao da povlačenje trenutno nije u njegovim planovima za ovu godinu. Inspiraciju crpi iz činjenice da su i druge ikone sporta, poput Lebrona Džejmsa i Ronalda, nastavile da se takmiče i nakon što je prosečna karijera sportiste završena.
Venus Vilijams dodatno pomera granice. Sa 45 godina vratila se na teren i pokazala da iskustvo može biti najmoćniji adut. Dok mnogi igrači pronalaze mir u uspomenama, ona je dokazala da godine nisu prepreka za vrhunski tenis, već podsticaj da se znanje i tehnika iskoriste do maksimuma.
Na širem sportskom istorijskom planu, Luis Hamilton i Valentino Rosi deluju kao vanvremenski vozači. Britanac, jureći za još jednom titulom u Formuli 1, i Italijan, koji je u automobilizmu našao novi izazov iako je 16. februara proslavio 47. rođendan, pokazuju da starost ne znači pad formi, već donosi iskustvo i preciznost na stazi. Njihovo delovanje potvrđuje da priprema, oporavak i planiranje karijere postaju jednako važni kao talenat.
Pogled unazad pokazuje da dugovečnost u sportu nije novost: Tom Brejdi i Nolan Rajan igrali su do duboko u četrdesetim, Martina Navratilova osvojila je US Open u miks-dublu, mesec dana pre pedesetog rođendana, dok japanski fudbaler Kazujoši Miura, sa skoro 58 godina, i dalje planira novi ugovor.
Sada je očigledno: današnji vrhunski sportisti ne mere koliko dugo mogu da izdrže, već koliko su spremni da ulože da bi ostali na vrhu. Nauka o oporavku, specijalizovani režimi ishrane i vrhunska fizioterapija omogućavaju telu da ostane proaktivan učesnik, ali um i volja ostaju ono što zaista pobeđuje vreme. Njihovi uspesi nisu samo zbir golova, titula ili rekorda, već dokaz da granice pomera stalni rad, upornost i želja da se nadmaši čak i ono što se čini nemogućim.
Ako je suditi po ovim sportskim zvezdama, godine više ne diktiraju pravila. Svaka nova sezona postaje dokaz da vreme ne oduzima, već preobražava, da godine nisu prepreka, već prostor u kojem se potvrđuju vrhunska spremnost, istrajnost i gotovo neuništiva energija istinskog šampiona.
Baražni meč za plasman u Premijer ligu poznat je kao najprofitabilniji meč u ovom sportu. Ove godine, jedan od timova je možda već izgubio svoju šansu i pre nego što se lopta zakotrlja.
Teško je odvojiti sport od politike, a FIFA je odavno odustala od svakog pokušaja da to učini.
Kineska vlast upozorila je da navijači ne treba da organizuju rođendanske proslave za sportiste nacionalnih timova, navodeći zabrinutost zbog korišćenja javnih resursa i ometanja treninga, objavila je Kineska centralna televizija (CCTV).
FIFA je pre nego što su ulaznice ove godine puštene u prodaju dobila 500 miliona zahteva za karte, u poređenju sa manje od 50 miliona za Svetska prvenstva 2018. i 2022. godine.
Kada je Nikola Jokić u junu 2023. podigao treći MVP trofej, američki komentatori masovno su počeli pisati o "europeizaciji NBA-a".
21.10.2025 11: 10
Odmah su počele spekulacije da se ne radi samo o prijateljskom odnosu, već da su razgovarli o nekim novim poslovnim projektima.
27.12.2023 13: 05
Dva najbolja tenisera današnjice, Novak Đoković i Karlos Alkaraz od 16.00 časova igraju egzibicioni meč u Rijadu kao najavu nove sezone u "belom sportu".
pre 21 sat 11: 00
Košarkaški klub Valensija trenutno doživljava bajku i najsvetlije trenutke u istoriji. Ipak, priča ovog kluba već dugo je jako lepa i jedna od najprirodnijih u evropskoj košarci. Iako je vlasnik kluba Huan Rođ drugi najbogatiji Španac, uspeh Valensije nije došao preko noći i kupovinom preskupih pojačanja.
14.05.2026 11: 00
Zvezda je ponoć u Loznici dočekala kao osvajač duple krune, Vojvodina je pala u svom 11.finalu. Nije bilo neutralnih i onih koji su ravnodušni napustili "Lagator", a to jeste draž ove čarobne igre i kupa kao takmičenja.
13.05.2026 11: 00
Ovogodišnja NBA draft lutrija je donela ogromna iznenađenja, razočaravajuće trenutke i momente koji su promenili tok određenih franšiza širom lige, a sve se završilo (a u noći NBA drafta počinje) sa Vašington Vizardsima koji su zvanično dobili pravo na prvi odabir, nakon njih slede Juta Džez, Memfis Grizlis i Čikago Bulsi.
12.05.2026 11: 00
Uspeh koji je Marko Nikolić ostvario kao trener AEK-a - ima li neupućenih? - zaista može da se stavi u istu ravan sa dostignućima u Srbiji i Mađarskoj iz prošle decenije. I tada, kao i sada, njegovi Partizan i Videoton nisu bili glavni favoriti za osvajanje titule.
Ostavite komentar