Autor: Sašo Ilijoski

09.05.2023 22:53
(KRAJ) Real Madrid - Mančester siti 1:1: Golčine Vinisijusa i De Brujnea ukrasile "bitku za Istanbul" Tanjug/AP Photo/Manu Fernandez

Dva titana evropskog fudbala, dva možda najbolja tima današnjice sastaju se i ove sezone u polufinalu UEFA Lige šampiona u Istanbulu, a u borbu za trofej 10. juna može otići samo jedan. Real Madrid je prošle sezone na volšeban način, golovima Rodriga u u dva minuta nadoknade, pa pogotkom Karima Benzeme u produžetku, eliminisao Mančester siti (3:1, 3:4), večeras se prvi duel igra na "Santijago Bernabeu" i ceo svet očekuje spektakl (21.00, TV Arena Premium 1).

Realu tri, Sitiju jedna runda

Real i Mančester siti odigrali su ukupno 10 mečeva, osam takmičarskih i bilans je: po četiri pobede oba tima i dva remija. U Ligi šampiona, Real je tri puta eliminisao Siti 2012. (3:2, 1:1), 2016. (0:0, 1:0) i 2022. (3:4, 3:1 pp), dok je Mančester bio bolji 2020. (2:2, 2:1).

"Kraljevski" klub ne želi da preda krunu, trener Karlo Anćeloti je velemajstor ovih završnih rundi, u timu ima prekaljene majstore fudbala koji su po četiri puta dizali pehar Lige šampiona. Karim Benzema ima poseban pik na engleske klubove, nema tog tima u poslednje tri sezone kjem nije tresao mrežu, posebno u nokaut fazi. Odlučio je Karlito da napadne Siti, u napadu su Rodrigo, Vinisijus i Benzema, dok će Kamavinga ostati na levom beku.

Mnogo je veće pitanje može li Mančester siti da ponovi 2021. godinu kada je stigao do finala, a nije iskoristio ulogu favorita protiv Čelsija. Pep Gvardiola je konačno shvatio da mu je potreban golgeter i dobio ga je u liku Erlinga Halanda, strelca 51. gola ove sezone, čak 12 u Ligi šampiona. Videćemo može li baš stasiti Norvežanin da bude onaj presudini tas na vagi engleskog šampiona.

Real Madrid - Mančester siti 1:1 (1:0)

Stadion: "Santijago Bernabeu".
​Sudija: Artur Dijaz (Portugalija).
Strelac: Vinisijus Žunior u 36. za Real, a De Brujne u 67. minutu za Siti.

REA MADRID: Kurtoa - Karvahal, Alaba, Ridiger, Kamavinga - Valverde, Kros (od 84. Čuameni), Modrić (od 87. Načo) - Vinisijus, Rodrigo (od 81. Asensio), Benzema.

MANČESTER SITI: Ederson - Voker, Stons, Dijaš, Akanđi - Rodri, Gundogan, Silva, Griliš - De Brujne, Haland.

UEFA Liga šampiona, polufinale

Real M. - Mančester siti 1:1 (1:0)
/Vinisijus Žunior 36 - De Brujne 67/

Milan - Inter 21.00 (TV Arena 1 Premium)

09.05.2023. 22:52

Kraj meča, bez pobednika na "Santijago Bernabeu", odluka pada na "Etihadu"

Kraj meča, remi 1:1 u prvoj polufinalnoj utakmici Lige šampiona. Odluka o finalisti elitnog takmičenja biće poznata za osam dana na "Etihadu". Golčine Vinisijusa Žuniora i Jevina De Brujnea obeležili su novi sjajan duel dve moćne ekipe.

09.05.2023. 22:50

90. minut: Ederson brani "bombu" Čuamenija

Golman Ederson je ponovo spasio Siti. Čuameni je poslao pravu "bombu" sa 18 metara, ali je golman Sitija sjajno intervenisao.

09.05.2023. 22:47

86. minut: Bliži se kraj, čini se da je remi sve izvesniji

Pokušava Real da dođe do pobede, Silva je neoprezno faulirao "Vinija" na 17 metara, ali centaršut Modrića nije bio dovoljno precizan. Remi je sve izvesniji ako neko ponovo krupno ne pogreši.

09.05.2023. 22:38

78. minut: Ederson brani zicer Benzemi

Velika odbrana golmana Sitija Edersona. Posle prekida na drugoj stativi bio je najviši Kerim Benzema, šutirao je sa nekoliko metara ali je na mestu bio golman Sitija.

09.05.2023. 22:34

75. minut: Sad gosti kontrolišu meč

Posle gola slika se promenila. Siti je ponovo uspostavio kontrolu igre, čuvaju loptu jer im sekunde idu u prilog. U jeku napada Reala uspeli su da izjendače.

09.05.2023. 22:29

67. minut: GOOOL! Siti je izjednačio na 1:1, strelac De Brujne

U jeku napada Reala uspeo je Siti da izjednači. Kamavinga je uradio što se ne sme, poslao je poprečmnu loptu, Gundogan je poslužio de Brujnea na 18 metara, usledio je precizan udarac sa sredine i Kurtoa je bio nemoćan.

09.05.2023. 22:36

(VIDEO) Real Madrid - Mančester siti 1:1

09.05.2023. 22:23

62. minut: Puna ofanziva Madriđana, Siti pod pritiskom

Real vrši veliki pritisak na odbranu Sitija poslednjih sedam-osam minuta, gosti su nekako uspeli da ne prime drugi gol. "Sevali" su udarci Krosa, Valverdea, blokirani su pokušaji Benzeme. Period apsolutne dominacije domaćina.

09.05.2023. 22:16

54. minut: Sjajno uklizavanje Alabe

Našao je Siti "rupu" u odbrani Reala, doturili su  loptu do Halanda koji je sa desetak metara šutirao, ali je Alaba majstorski uklizao i sprečio izjednačenje.

09.05.2023. 22:13

52. minut: Kurtoa brani zicer De Brujneu

Siti je stvorio konačno zicer, De Brujne je dobio loptu od Silve u prostor, došao je na sedam metara iskosa do Kurtoe i nije uspeo da ga savlada. Uz to bio je ofsajd, gledao bi se VAR da je lopta završila u mreži.

09.05.2023. 22:20

(VIDEO) Šansa De Brujnea i odbrana Kurtoe

09.05.2023. 22:11

50. minut: Real opasan, Stons sprečio Benzemu

Ne menja Real ništa u filozofiji igre. Mirno čeka i opasno kombinuje kad dođe u poslednju trećinu. Vinisijus je stvorio Benzemi priliku, usledio je šut iskosa, ali je Stons uklizao i sprečio domaćina da duplira prednost.

09.05.2023. 22:05

Počelo je drugo poluvreme, nema izmena

Počelo je drugo poluvreme, nema izmena u sastavima. Anćeloti ništa i ne mora da menja, Gvardiola i dalje veruje istoj postavi.

09.05.2023. 21:50

Kraj prvog dela, vodi Real

Isplatila se "čekalica" Real Madridu. Kada su uspeli da odseku sve akcije Sitija, kada je Kurtoa odbranio četiri udarca, sevnula je kontra Reala koju je golčinom začinio Vinisijus Žunior za vođstvo na poluvremenu. Šahovska partija je posle "prve četvrtine" dvomeča Lige šampiona pripala Karlu Anćelotiju. Čeka se odgovor Sitija u nastavku, videćemo šta će Gvardiola promeniti u ofanzivnoj ideji.

09.05.2023. 21:39

36. minut: GOOOL! Vodi Real 1:0, strelac Vinisijus Žunior

Reagovali su igrači Reala na povike sa tribina, uspostavili su ravnotežu, lopta je više u njihovom posedu i odbrana Sitija je bila pod pritiskom. Valverde je odlično pronašao Benzemu u srcu šesnaesterca, ali je Francuz igrao rukom pa je propala dobra prilika da se ugrozi Ederson. I onda erupcija oduževljenja, Kamavinga je poneo loptu 40 metara, dodao do Vinisijusa Žuniora koji je sa 17 metara poslao strelu u sam ugao! Golčina iz prvog šuta u okvir gola.

09.05.2023. 21:46

(VIDEO) Real Madrid - Mančester siti 1:0

09.05.2023. 21:26

25. minut: Šahovska partija, Sitiju lopta, Real umalo nije iskoristio grešku Stonsa

Očekivana šahovska partija dvojice sjajnih trenera. Real čeka, Siti dominira u posedu i pokušava da pronađe "rupu" u dvojnom bloku. Madriđani teško organizuju akcije, samo jednom su uspeli da iskoriste prazan prostor iza leđa odbrane gostiju, ali je pas Rodriga ka Benzemi bio za nijansu jači nego što je trebalo. Grešku Stonsa umalo nije iskoristio Vinisijus Žunior. Uputio je prizeman centaršut na drugi stativu, ali je Ruben Dijaz sjajno uklizao i otklonio opasnost. Baš ovo čekaju Madriđani.

09.05.2023. 21:18

15. minut: Kurtoa brani udarce Rodrija i Halanda

Siti drži loptu, svi fudbaleri Reala su iza nje i čekaju na grešku kako bi pojurili u kontru. Za sada su gosti sigurni u pasu, a zapretili su preko Rodrija i Halanda. Udarce Španca sa distance i Norvežanina nogom, pa glavom amortizovao je Kurtoa.

09.05.2023. 21:41

(VIDEO) Odbrane Tiboa Kurtoe

09.05.2023. 21:10

8. minut: Pokušaj De Brujnea i odbrana Kurtoe

Prvi konkretan napad Sitija završio se udarcem Kevina De Brujnea sa 16 metara i odbranom golmana Kurtoe. Klasičan napad Engleza posle osvojene lopte, povratna lopta i nedovoljno precizan udarac Belgijanca.

09.05.2023. 21:08

7. minut: Presing Sitija, kontra Reala

Visok ritam nametnut je od starta, očekivano je posed lopte nešto veći na strani Sitija, ali Real je već u trećem minutu pokazao koliko je opasan u kontri. Vinisijus je protunjao po desnoj strani, poslao loptu ka Benzemi koji je nije najbolje primio na 16 metara od Edersona. Siti vrši veliki presing na "drugu loptu", pogotovo na polovini Reala što im omogućava posed, za sada ne i priliku za gol.

09.05.2023. 21:02

Počeo je prvi polufinalni meč Lige šampiona na "Santijago Bernabeu"

Počeo je prvi polufinalni meč Lige šampiona na "Santijago Bernabeu", atmosfera je spektakularna.

09.05.2023. 20:50

Gvardiola u 10. polufinalu LŠ traži četvrto finale

Trener Mančester sitija Pep Gvardiola 10. put predvodi ekipu u polufiunalu Lige šampiona.

Do sada je osvojio dve Lige šampiona sa Barselonom (2009, 2011) i izgubio je finale sa Sitijem (2021).

09.05.2023. 20:46

Startne formacije

09.05.2023. 20:41

Majkl Oven: Siti će verovatno dominirati i biti hrabriji od Reala

Majkl Oven, bivši as Liverpula, za "BT sport" je rekao da očekuje dominaciju Sitija na "Santijago Bernabeu".

"Zna i Siti da će dominirati u većem delu meča nad Realom dok rezultat ne bude promenjen. Prošlogodišnji neuspeh u polufinalu neće im ubiti samopouzdanje ili uliti neki strah. Naprotiv, smatram da će igrati hrabrije i tražiti svoju šansu da trijumfuju", istakao je Oven.

09.05.2023. 20:38

Rio Ferdinand: Duel Vinisijusa i Vokera je ključan za ishod

Nekadašnji kapiten Mančester junajteda Rio Ferdinad, danas komentator na "BT sport", izneo je po njemu ključni dvoboj za ishod meča:

"Jedva čekam da vidim Vinisijusa Žuniroa protiv Kajla Vokera. Vinisijus je u ovom trenutku najrazorniji krilni igrač, a Voker živi za situacije "jedan na jedan". Po meni, taj duel će biti i ključan za ishod večerašnjeg meča", istakao je Rio Ferdinand.

09.05.2023. 20:33

Anćeloti izjednačio rekord Aleksa Fergusona

Karlo Anćeloti će večeras voditi ekipu 190. put u Ligi šampiona čime će izjednačiti dosadašnji rekord Aleksa Fergusona. Osvojio je četiri titule do sada. Rekorder je i po broju pobeda - 107.

09.05.2023. 20:25

Stojić: Siti ima psihološku prednost, igra mnogo direktnije

Stalni stručni konsultant TV Arena sport Ranko Stojić obrazložio je zašto pred dvomeč daje malu prednost Mančester sitiju.

"Mančester ima psihološku prednost, vreme je možda za revanš za prošlu sezonu. Siti je i tada bio u dva meča za 10 odsto bolji od Reala. Mančester ne samo što igra brzo, atraktivno, moderno, već ima nešto važno ove sezone što im je implicirao Gvardiola. Sa Halandom je dobio nešto što je važno za takmičenje a to je efikasnost. Siti više nije isti Siti, promenio se na bolje. Ne instistira Pep na čistom posedu, da lopta ide u širinu, već igra mnogo direktnije. Protiv Arsenala tri gola postignuta su iz direktnih napada. De Brujne i Haland mogu da ugroze bilo kog rivala", istakao je Stojić u Studiju TV Arene sport.
09.05.2023. 19:50

Alvarez, Foden, Marez čekaju šansu

Trener Mančester sitija Pep Gvardiola odlučio se za pojačani vezni red sa Vokerom i Grilišem po krilima.

Na klupi su: Ortega, Karson, Filips, Laporte, Hulijan Alvarez, Serhio Gomez, Marez, Foden, Palmer i Luis.

09.05.2023. 19:49

Čuameni na klupi

Trener Reala Karlo Anćeloti odlučio se da Valverde startuje a da Čuameni ostane na klupi.

Klupa Reala: Lunjin, Luis Lopez, Valjeho, Načo, Azar, Asensio, Odrizola, Lukas Vaskez, Čuameni, Sebaljos, Marijano Dijaz.