UEFA Liga Evrope

(KRAJ, VIDEO) Finale UEFA Lige Evrope - Atalanta - Bajer L 3:0: Lukman ispisao istoriju kluba iz Bergama

22.05.2024 22:52
Ademola Lukman slavi gol Tanjug/AP Photo/Frank Augstein
Ademola Lukman slavi gol

Dablin je obojen u plavo i crveno, Atalanta i Bajer iz Leverkuzena otvaraju seriju finala UEFA takmičenja bitkom za trofej UEFA Lige Evrope (21.00, TV Arena 1 Premium). Ekipa iz Bergama ne igra samo za prvi evropski trofej u istoriji kluba, već i za eventualnog šesto učesnika UEFA Lige šampiona iz Serije A.

Ako ekipa Đanpjera Gasperinija podigne trofej, a u Seriji A ostane na petom mestu, Roma, kao šestoplasiana u Italiji igraće u UEFA Ligi šampiona. Neće to biti laka misija za plavo-crne iz Bergama jer nasuprot njima stoje momci koji nisu ove sezone osetitli gorčinu poraza. Nisu "farmaceuti" izgubili 51 meč ove sezone, a čak 17 golova su postigli u nadoknadama vremena! Atalanta je skoro kompletna, nema De Rona dok su roviti Kolašinac i Holm.

Bajer je osvojio prvi put šampionsku titulu u Bundesligi, u subotu ih čeka duel za Kup Nemačke protiv Kajzerslauterma i trebalo bi da osvoje duplu krunu. Ekipa Ćabija Alonsa želi "tripletu" sa peharom Lige Evrope, što bi bio drugi u istoriji kluba posle osvojenog Kupa UEFA davne 1987/88. godine. Tada je generacija koju je predvodio Erik Riber, a igrali Falko Geco, Knut Rajnhard, Herbert Vas, Ralf Falkenmajer, te stranci Brazilac Tita i čuveni Korejac Bom Gun Ča u dvomeču bili bolji od Espanjola. U Španiji je bilo 3:0 za Espanjol, u revanšu isti rezultat u korist Bajera, a u penal seriji 3:2 u korist Nemaca.

Atalanta - Bajer L. 3:0 (2:0)

Stadion: Dablin Arena.
Sudije: Ištvan Kovač (Rumunija).
Strelac: Lukman u 12, u 26. i 76. minutu.

ATALANTA: Muso - Đimšiti, Hien, Kolašinac (od 46. Skalvini) - Zapakosta (od 83. Hatebur), Ederson, Kopmajners, Ruđeri (pd 90+2. Toloi) - De Ketelare (od 57. Pašalić), Skamaka (od 83. El Bilal Ture), Lukman.

BAJER LEVERKUZEN: Kovar - Stanišić (od 46. Bonifejs), Ta, Tapsoba - Frimpong (od 81. Tela), Džaka, Palasios (od 69. Andrih), Hinkapie - Virc (od 81. Šik), Grimaldo (od 69. Hložek) - Adli.

(UŽIVO) Atalanta - Bajer Leverkuzen

22.05.2024. 22:52

Kraj, Atalanta je osvajač UEFA Lige Evrope, Bajer je deklasiran 3:0

Kraj, Atalanta je osvajač UEFA Lige Evrope, Bajer je deklasiran 3:0, junak trostruki strelac Ademola Lukman.

22.05.2024. 22:49

90+2. minut: Nema penala za Bajer

Gledao se VAR, ali nema penala za Bajer zbog prethodnog ofsajda.

22.05.2024. 22:46

89. minut: Bajer ovog puta u čudo ne veruje

Čak 17 golova postigao je BAjer u nadoknadi, ali čuda u Dablinu neće biti. Ataalnta igra besprekornu utakmicu.

22.05.2024. 22:38

80. minut: Bajer niko nije ovako nadigrao

Nemoćan je "neveluzen" iu posle 51 utakmice bez poraza pred debaklom je u borbi za evropski trofej. Atalanta je u svemu bolja.

22.05.2024. 22:34

76. minut: GOOOL! Atalanta vodi 3:0, strelac Ademola Lukman

Ademola Lukman igra partiju života, postiogao je het-trik i Atalantui približava trofeju UEFA Lige Evrope.

22.05.2024. 22:24

67. minut: Italijani sigurni

Atalanta ne spušta gas, drži kontrolu na terenu, ima rezultat i sjajnu odbranu.

22.05.2024. 22:17

59. minut: Promašaj Frimponga

Imao je Bajer priliku da smanji prednost Atalante, Frimpongu se lopta odbila na 13 metara, ali je šutirao visoko preko gola.

22.05.2024. 22:14

56. minut: Italijani ne spuštaju nivo igre i odbrane

Nik ulazak Binfejsa nijne doneo ubojitost Bajera, jer Atalantra ne spušta nivo igre, agresivnosti i čvrstine u odbrani.

22.05.2024. 22:07

49. minut: Opet Atalanta preti

Atalanta presingom stiže tokom celog meča do tranzicije iz koje je opasna. Hinkapie je spasio Bajer izbacivši loptu ispred De Ketelarea.

22.05.2024. 22:04

Počelo je drugo poluvfreme finala UEFA Lige Evrope

Počelo je drugo poluvfreme finala UEFA Lige Evrope, Skalvini je u timu Atalante zamenio Kolašinca, a Bonifejs je u timu Bajera umesto Stanišića.

22.05.2024. 21:47

Kraj prvog poluvremena

Kraj prvog poluvremena, Atalanta vodi 2:0, igra bolje od Bajera i 45 minuta ih deli od prvog evroi trofeja u istoriji.

22.05.2024. 21:43

42. minut: Dobar pokušaj De Ketelarea

Bajer napada, ali Atalanta sve brani za sada i preti iz kontri. De Ketelare je šutirao sa 16 metara, ali je golman Bajera dobro odbranio.

22.05.2024. 21:36

36. minut: Veliki promašaj Grimalda

Dobro su izigrali Nemci rivala, Grimaldo je bio sam na 16 metara od gola ali nije uspeo da lobuje golmana Atalante.

22.05.2024. 21:32

33. minut: Italijani bolji u svim segmentima

Atalanta je u prvih pola sata nadigrala Bajer koji ne liči na sebe sa pregršt kardinalnih grešaka. Dve su kažnjene, dok na drugoj strani Nemci nemaju "ni glavu ni rep", a mnogo slabih tačaka. Pre svih to je Grimaldo koga Zapakosta i De Ketelare prolaze kao na korzou.

22.05.2024. 21:27

26. minut: GOOOL! Atalanta vodi 2:0, strelac Lukman

Ademola Lukman "razbija" nepobedive, kaznio je i drugu veliku grešku. Nemci su neshvatljivo vratili loptu sa centra Lukmanu u noge, usledila su dva driblinga i golčina sa 16 metara. Atalanta vodi 2:0.

22.05.2024. 21:21

18. minut: Prva pretnja Nemaca

Napravio je Bajer konačno dobru akciju, Frimpong je vratio loptu na 16 metara, Grimaldo promašio ceo fudbal, Stanišić je pokušao da šutira sa 15 metara ali je bio izblokiran.

22.05.2024. 21:14

12. minut: GOOOL! Atalanta vodi 1:0, strelac Lukman.

Kiksnula je odbrana Bajera, odsutnost Palasiosa kaznio je Lukman koji mu je prišao s leđa i centaršut Zapakoste sproveo u mrežu. Jeftino primljen gol, Atalanta vodi u finalu.

22.05.2024. 21:10

10. minut: Italijani opasniji

Jak tempo nametnule su obe ekipe od starta, Bajer bolje kombinuje ali i više greši na mestima gde to nije dozvoljeno, pa su Italijani bili opasniji. Udarac Skamake završio je pored gola.

22.05.2024. 21:00

Počelo je finale UEFA Lige Evrope

Počelo je finale UEFA Lige Evrope.

22.05.2024. 20:56

Džon O Šej doneo pehar

Džon O Šej, bivši igrač Mančester junajteda i selektor Severne Irske doneo je pehar UEFA Lige Evrope na postolje.

22.05.2024. 20:01

Iznenađenje u sastavu Leverkuzena

Bajer Leverkuzen će final Lige Evrope započeti i bez Patrika Šika i bez Viktora Bonifejsa. Ćabi Alonso se odlučio da u samom špicu napada od prvog minuta bude Amin Adli.