Hari Kejn srušio Mančester siti i ispisao 200. golom istoriju u Premijer ligi

Autor: Sašo Ilijoski

05.02.2023 19:35
Hari Kejn srušio Mančester siti i ispisao 200. golom istoriju u Premijer ligi Tanjug/AP Photo/Kin Cheung

Hari Kejn je ispisao istoriju Premijer lige jer je pogotkom u 15. minutu postao tek treći igrač u istoriji koji je nadmašio brojku od 200 pogodaka u najjačoj ligi na svetu, a doneo je i trijumf Totenhemu nad Mančester sitijem 1:0 (1:0) u derbiju 22. kola. I podatak za Riplija kada se priča o gostovanjima Sitija na stadionu Totenhema: nisu postigli gol na ovom stadionu, a ni došli do boda još od 14. aprila 2018. godine kada su slavili 3:1. U poslednjih pet mečeva ubeližili su isto toliko poraza (1:0, 1:0, 2:0, 2:0, 1:0).

Elem, da se vratimo junaku Kejnu. Pjer Emil Hojbjerg je asistirao centarforu za jedini pogodak u derbiju protiv Sitija, koji je bio jubilarni 200. najboljeg strelaca "pevaca". Ispred engleskog reprezentativca su samo Vejn Runi (Everton, Mančester j.) sa 208 i čuveni golgeter Njukasla Alan Širer sa 260 pogodaka. Kako igra 29-godišnji Kejn, koji je već postigao 17 pogodaka u Pemijer ligi na 22 meča, moglo bi se očekivati da će za godinu-dve nadmašiti i Širera. "Prljavi Hari" je na 416 susreta za Totenhem postigao 267 golova, uz 62 asistencije.

Totenhem je kao i u prethodnom meču dobio prvo poluvreme protiv Sitija. Hojbjerg je u presingu oteo loptu na 20 metara od gola Edersona, uposlio Kejna koji nije propustio da golom "nagradi" agresivnost saigrača. Siti je ighrao bez De Brujnea, golgeter Erling Halanad je ostao bez lopti i bez šanse, kao i Alvarez, pa je najbolju priliku propustio Rijad Marez na isteku prvog dela kada je pogodio samo prečku iz izgledne situacije.

Morao je Siti nešto da menja kako bi iskoristio jučerašnji poraz Arsenala, pa je Pep Gvardiola od 60. minuta na teren poslao De Brujnea. Međutim, Totenhem je izvukao pouke iz prethodnog duela za bodove koji su izgubili na "Etihadu" posle vođstva od 2:0 na poluvremenu. Pritiskali su goste na sredini terena, koistili su fizičku dominantnost i vrebali kontre da možda sa još jednim pogotkom reše meč.

Imao je Siti sjajnu priliku preko Hulija Alvareza koji je topovski šutirao sa 15 metara, a Dajer je butinom skrenuo loptu u korner. Mogao je Hari Kejn i do gola "broj 201" da je bio samo malo precizniji u 70. minutu. Ederson je ipak potvrdio da je golman visoke klase.

Kada je Gabrijel Romero zaradio drugi žuti karton i isključenje u 87. minutu, Siti je imao dovoljno vremena da sa igračem više izbegne poraz. Mreža Totenhema je ostala začarana za "građane" na ovom stadionu, pa je Arsenal zadržao pet bodova prednosti. Međutim, "pevci" su se primakli Junajtedu na tri boda. I to bez trenera Antonija Kontea koji se nalazi u bolnici i oporavlja od operacije žuči.