Vesti iz rukometa

27.04.2023 19:47
(VIDEO) Srbija overila plasman na EP: Vorkapić srušio nade Fincima u poslednjim sekundama MN Press

Rukometna reprezentacija Srbije overila je plasman na Evropsko prvenstvo, posle pobede nad Finskom u gostima 30:29 (17:14) u petom kolu kvalifikacija. Izabranici Tonija Đerone bili su u podređenom položaju većim delom susreta, ali su samoj završnici uspeli da dođu do trijumfa i to golom Vukašina Vorkapića u poslednjim sekundama meča.

Ekipa Tonija Đerone već je ranije obezbedila kartu za Nemačku, pošto je prethodno Norveška savladala Slovačku 33:23, ostavivši je bez šanse da ugrozi Srbiju na drugom mestu tabele. Kolo pre kraja kvalifikacija Norveška predvodi grupu sa osam bodova, koliko imaju i "orlovi" uz lošiji međusobni skor, dok po dva boda imaju Slovačka i Finska, koji su najverovatnije završili takmičenje, osim ako ne obezbede plasman kao najbolja trećeplasirana ekipa u kvlifikacijama.

Srbija je na taj način nastavila kontinuitet odlaska na kontinentalna prvenstva, koja traje od 2010. godine, a ovo će ujedno biti i treće vezano veliko takmičenje na koje će španski stručnjak predvoditi "orlove".

Što se tiče današnjeg susreta, Đerona ima razloga da bude nezadovoljan. Ekipa koja po kvalitetu ne bi trebalo da se nosi sa "orlovima", pošteno je namučila srpsku reprezentaciju, naročito u prvom poluvremenu, kada je imala i tri gola prednosti, ali je forma Nemanja Ilića i družine, kao i gol Vorkapića na kraju odlučilo pobednika.

Srbija je sa više autoriteta ušla u utakmicu sa Finskom i već nakon 10 minuta stekla četiri gola prednosti posle pogotka Radivojevića (8:4). Ali, u nastavku meča, usledila je bolja igra domaćina, koji je serijom 9:2 u režiji Henriksona i Granlunda, došao do izjednačenja, a potom i do preokreta u finišu poluvremena - 17:14.

Mali predah kao da je prijao izabranicima Tonija Đerone, koji su početkom drugog poluvremena na pogon Ilića i Milosavljevića uspeli preokrenu rezultat na svoju vodenicu (21:19). U nastavku meča se potom igralo u serijama. Najpre je Finska vezala pet golova preko Montonena i Sirjale i na 10 minuta stekla najveću prednost na utakmici (28:24), da bi Srbija serijom 6:1 stigla do izjednačenja na minut do kraja - 29:29.

Usledila je zatim neizvesna završnica, Finci su dugo gradili akciju, pa su češki arbitri dosudili pasivan napad, a lošu reakciju Skandinavaca, iskoristio je Vorkapić u narednom posedu.

Srbija će poslednju utakmicu u kvalifikacijama odigrati u nedelju protiv Slovačke u Novom Sadu. Evropsko prvenstvo će se održati od 10. do 28. januara 2024. godine u Nemačkoj, a plasman na kontinentalni šampionat izboriće po dva najbolja tima iz svake grupe i kao četiri najbolje trećeplasirane selekcije.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, peto kolo.

Gruzija – Švajcaraska 19:26 (10:14)

Rumunija – Austrija 30:35 (17:19)

Grčka – Hrvatska 30:35 (10:10)

Turska – Portugalija 35:37 (14:19)

Slovačka – Norveška 23:33 (12:17)

Letonija – Francuska 19:38 (9:20)

Farska Ostrva – Ukrajina 33:26 (17:12)

Belgija – Holandija 23:28 (10:17)