Vesti iz košarke

Nove vesti o projektu "NBA Evrope": Srbija definitivno bez učesnika u takmičenju

komentari (0)

Autor: TV Arena sport

14.12.2025 11:20
"Večiti derbi" Starsport
"Večiti derbi"

Dok košarkaška javnost u svetu, a pogotovu ona iz Srbije, sa posebnom pažnjom prati dešavanja o projektu "NBA Evropa", iz Italije nam stižu nove informacije o tome da li će Crvena zvezda i Partizan dobiti poziv iz filijale NBA lige. A, vesti, nažalost, nisu pozitivne.

Iako je prethodni "večiti derbi" pokazao koliko je Beograd važno mesto na košarkaškoj mapi Evrope, što, uostalom, dokazuje i interesovanje ogromnog broja medija pred okršaj u Areni, naša dva najveća kluba neće dobiti mesto u ambicioznom projektu NBA lige. Tu vest je potvrdio predsednik Košarkaškog saveza Italije, Đani Petrući, koji se pozvao na izvore iz FIBA.

Prema njegovim rečima, u čitav projekat biće uključene sve glavne evropske prestonice - London, Pariz, Rim, Milano... ali, ne i Beograd.

"Biće to liga sa 16 timova. Učestvovaće sve glavne evropske prestonice uključujući Rim u Italiji, pored Milana. To je u osnovi gotova stvar. Čak bih rekao da je zvanično. Komesar NBA lige Adam Silver je to rekao pre nekoliko meseci, a rukovodioci FIBA su mi to potvrdili baš pre neki dan. Biće to liga sa 16 timova, sa nekim stalnim članovima i drugima koji se kvalifikuju na osnovu sportskih zasluga. Učešće u domaćim ligama biće obavezno, a igrači će biti dostupni za nacionalne timove. Sve glavne evropske prestonice će biti uključene - uključujući Rim u Italiji, zajedno sa Milanom", rekao je Petrući, a zatim dodatno pojasnio širu sliku projekta.

"Ovaj projekat širom Evrope potvrđuje važnost našeg sporta. Počevši od velikih fudbalskih klubova: Mančestera, Londona, Pariza, PSŽ je već potvrdio svoje interesovanje – Monako sa Bajernom, Istanbulom, Atinom, Madridom i moguće Barselonom, svi će biti uključeni. Što se tiče Italije, Rim i Milano će biti deo NBA takmičenja koje sve planira u saradnji sa FIBA."

Italijanski gradovi činiće okosnicu tog projekta.

"Rim i Milano su svakako jedina dva italijanska grada uključena u projekat. Svestan sam da se više priča o Milanu, ali Rim takođe ima velike preduzetnike i konkretna interesovanja. U Rimu, Virtus, Luis i Stela EBK su podržani od strane čvrstih vlasničkih grupa, a dolazak NBA se vidi kao velika prilika", dodao je on.