ABA liga

Trijumfalno veče domaćih timova u NBA: Minesota napravila jedini "brejk", srpski igrači oduševljavali publiku

18.01.2024 10:35
detalj sa meča košarkaša Nju Orleansa i Šarlota Tanjug/AP Photo/Gerald Herbert)
detalj sa meča košarkaša Nju Orleansa i Šarlota

U noći između srede i četvrtka po srednjeevropskom vremenu, posle minuta ćutanja prerano preminulom srpskom košarkaškom treneru Dejanu Milojeviću, odigrano je osam NBA utakmica a na čak sedam njih pobedu su slavili domaći timovi. Jedino je Minesota uspela da pobedi u "neprijateljskom gnezdu", a pažnju su privukli i pojedini potezi srpskih igrača "preko bare".

Atlanta je u zadnjoj sekundi dobila meč sa Orlandom - 106:104 (26:26, 23:25, 29:25, 28:28), a strelac je bio Dežonte Mari posle solo akcije, uz zvuk sirene.

On je bio jedan od dvojice najefikasnijih igrača utakmice sa 26 poena, koliko je imao i Bankero na drugoj strani. Tre Jang je imao uz 18 poena (5/14 iz igre) imao i 12 asistencija, dok je Vendel Karter kod Orlanda imao 18 poena i pet skokova.

Bogdan Bogdanović nije tako često pogađao kao u poslednje vreme, ali je ponovo bio jako bitan faktor trijumfa. Za 24 minuta na parketu sa klupe je doneo 12 poena (4/7 iz igre, 2/4 za tri), četiri skoka i jednu asistenciju. Iako je razmišljao da preskoči meč posle vesti o fatalnom infarktu Milojevića.

Takođe je upisao i jednu blokadu čime je stigao do okruglo 100 "rampi" u NBA karijeri. Produžio je i seriju utakmica u kojima je postigao bar jednu trojku na 49, što je drugi najduži aktivni niz, a ujedno i treći u klupskoj istoriji.

Međutim, jedan potez kapitena reprezentacije Srbije se posebno istakao. Bila je to trojka koju je pogodio tako što je fintom izbacio Džejlena Sagsa iz odbrane i "oborio" ga s nogu...

U večeri kada je ostao i bez Paskala Sjakama, koji će karijeru nastaviti u Indijani, Toronto sa Darkom Rajakovićem na mestu šefa stručnog štaba razgoropadio se protiv Majamija i ubedljivo slavio sa 121:97, a Srbin je uspeh posvetio svom prijatelji i kolegi iz Golden Stejta, Milojeviću.

Utakmica je prelomljena već u prvoj četvrtini, kada su Kanađani poveli sa 41:18. Do poluvremena Reptorsi su stigli nadomak granice od 40 razlike, zbog čega ni drastičan pad u nastavku nije doveo u pitanje trijumf domaćina.

Četvorica najefikasnijih igrača utakmice bili su iz Toronta. Geri Trent je ubacio 28, Ar Džej Beret 26, Skoti Barns 20, a Imanuel Kvikli 17 poena, uz devet asistencija i osam skokova. Bem Adebajo je predvodio Hit sa 16 poena i pet uhvaćenih lopti, koliko je imao i Džimi Batler.

Nikola Jović je ponovo utakmicu počeo u startnoj petorci. Dobio je 21 minut i za to vreme ubacio 10 poena, uz sedam uhvaćenih i dve podeljene lopte. Njegova rola ostaće ipak upamćena po finti protiv Gerija Trenta,  jer je umesto dodavanja ineteligentno položio loptu na koš.

Luka Dončić je odigrao još jedan izuzetan meč protiv Los Anđeles Lejkersa, ali nije uspeo da spreči pobedu prvog osvajača NBA kupa koji je na svom parketu slavio rezultatom 127:110.

Slovenački as zabeležio je 33 poena (12/24 iz igre, 2/9 za tri), te 13 skokova i 10 asistencija, zbog čega je bio daleko najefikasniji u svom timu. Lejkersi su imali Dianđela Rasela sa 29 poena, Entonija Dejvisa sa poenom manje, te 12 uhvaćenih i devet podeljenih lopti, dok je Lebron Džejms za 33 minuta na parketu imao 25 poena, te po osam skokova i asistencija.