tenis US Open Novak Đoković može li do 25 Grend slem titule kolumna Milan Nastić | Arena Sport
srb
najnovije
Kolumne

Sve oči uprte u Njujork: Može li Novak do 25. Grend slem titule?

komentari (0)

Autor: Milan Nastić

23.08.2026 11:00
US Open Profimedia
US Open

Sitno brojimo do poslednjeg Grend slema u sezoni (startuje 30. septembra), a pred dolazak najboljih tenisera sveta u Njujork slika je značajno jasnija nego što je bila pre nekoliko dana. Janik Siner neće igrati na US Openu, dok će Karlos Alkaraz ipak nastupiti na poslednjem Grend slemu sezone.

Naravno, u centru pažnje biće Novak Đoković. Srpski teniser u Njujork stiže sa jasnim ciljem, ali i sa velikim znakom pitanja koji se nadvio nad čitavom sezonom. Sa 39 godina Đoković i dalje pripada samom vrhu svetskog tenisa, a Grend slemovi su pokazali da je upravo na najvećoj sceni i dalje sposoban da igra tenis potreban za završnicu. Ove godine je to već dokazao u Melburnu, gde je stigao do finala Australijan opena, dok je na Vimbldonu ponovo igrao polufinale. Jedini kiks kada su Grend slemovi u pitanju ove sezone imao je na Rolan Garosu, kada je ispao u trećem kolu.

Zbog toga će US Open biti posebna priča. Đoković u Njujork dolazi sa ogromnim iskustvom, ali i sa sve manje vremena za još jedan veliki pohod na Grend slem tituli. Brojka koja mu je odavno postala sinonim za istoriju jeste 25. Ako bi podigao pehar na "Flašing Medouzu", stigao bi do te famozne brojke.

Ukoliko želi da dođe do 25. Grend slem titule, moraće Novak da prođe kroz još jednu izuzetno zahtevnu dvonedeljnu avanturu. Sinerov izostanak mu svakako ide na ruku, ali Alkaraz ostaje kao najveća prepreka i igrač protiv kojeg će Novak verovatno morati da pronađe najbolju verziju sebe ukoliko želi da ode do samog kraja.

A, sada je njegov put do tog cilja barem za jednu prepreku lakši. Janik Siner neće nastupiti na US Openu. Italijan je zbog problema sa povredom doneo odluku da propusti poslednji Grend slem sezone, što znači da Đoković ovog puta neće morati da razmišlja o potencijalnom susretu sa prvim teniserom sveta na putu ka tituli.To, međutim, nikako ne znači da će Novaku biti lako.

Tu je Karlos Alkaraz, koji će igrati u Njujorku i predstavljaće, nema dilemu, glavnu prepreku srpskom teniseru ka osvajanju prestižnog turnira. Španac je aktuelni šampion US Opena i upravo će na terenima "Flašing Medouza" pokušati da odbrani trofej i nastavi rivalstvo sa Đokovićem. Alkaraz je već ove sezone pokazao koliko može da bude opasan na najvećoj sceni. U Melburnu je zaustavio Đokovića na putu ka tituli, a sada će njih dvojica ponovo biti među glavnim kandidatima za završnicu turnira.

Izostanak Sinera, međutim, značajno menja kompletnu sliku turnira. Italijan je u prethodnom periodu bio jedan od dvojice igrača koji su najčešće stajali na putu Đokoviću, a sada će Novak imati priliku da do završnice stigne bez potencijalnog okršaja sa njim.

Ipak, ostaje Alkaraz, a tu su još i Aleksandar Zverev, Tejlor Fric i plejada mlađih igrača koji su željni dokazivanja i koji mogu da pomrse račune favoritima.

Čak ni poraz Đokovića u Sinsinatiju, gde je u prvom meču posle Vimbldona eliminisan od Argentinca Tijaga Tirantea, ne menja činjenicu da je Novak na Grend slemovima ove sezone pokazao mnogo više nego na većini turnira iz Masters serije. Protiv Tirantea je imao i fizičkih problema u teškim uslovima, što je dodatno bacilo senku na njegov nastup uoči Njujorka.

Ipak, Đokovićev fokus odavno je drugačiji. Za njega više nije najvažnije da osvaja svaki turnir na kojem se pojavi. Najveći cilj ostaju najveće pozornice, a US Open je jedna od njih. Ukoliko želi da dođe do 25. Grend slem titule, moraće da prođe kroz još jednu izuzetno zahtevnu dvonedeljnu avanturu. Sinerov izostanak mu svakako ide na ruku, ali Alkaraz ostaje kao najveća prepreka i igrač protiv kojeg će Novak verovatno morati da pronađe najbolju verziju sebe ukoliko želi da ode do samog kraja.

Jedno je bitno kod srpskog teniera, kada je najvažnije, Novak i dalje ume da pronađe neverovatnu energiju, ono što ga je decenijama činilo najvećim. Jedan dobar turnir može potpuno da promeni sliku njegove sezone. Jedan niz pobeda u Njujorku mogao bi da ga dovede do još jednog finala, a tada bi se ponovo otvorilo pitanje koje će pratiti svaki njegov Grend slem nastup sve dok igra, može li do 25?

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Ostavite komentar

Inter, pa tri mesta prazno?

Kolumne

22.08.2026 11: 00

Inter, pa tri mesta prazno?

Pred novu sezonu Serije A, jedno pitanje se nameće - ima li Inter uopšte pravu konkurenciju? Šampion Italije u 2026/27. ulazi sa kontinuitetom u svim strukturama, prelaznim rokom u koji je uloženo 100+ miliona evra, pobedničkim mentalitetom i afirmisanim Kristijanom Kivuom.

Sve je spremno za spektakl!

Kolumne

21.08.2026 11: 00

Sve je spremno za spektakl!

Posle tačno 89 dana pauze, konačno počinje Premijer liga! I možda nikada ranije start jednog prvenstva nije nosio toliko pitanja o novim počecima. Čak devet klubova u sezonu ulazi sa novim trenerom, nešto što Premijer liga u svojoj istoriji još nije videla.

Podmlađena Srbija sa Majom i Tijanom napada evropski tron i olimpijsku vizu

Kolumne

20.08.2026 11: 00

Podmlađena Srbija sa Majom i Tijanom napada evropski tron i olimpijsku vizu

U petak u Turskoj, Češkoj, Švedskoj i Azerbejdžanu počinje 34. prvenstvo Evrope za odbojkašice. Sve do 6. septembra, kada će u Istanbulu biti odigrano finale, 24 selekcije boriće se ne samo za prestižnu titulu, već i za plasman na svetski šampionat koji će osigurati osvajači medalja, dok će prvak Evrope obezbediti i olimpijsku vizu za Los Anđeles 2028.

A(driana) i A(ndrej)

Kolumne

19.08.2026 11: 00

A(driana) i A(ndrej)

Najpre mi je osmeh na lice izmamio plivač Andrej Barna, koji je na Evropskom prvenstvu osvojio srebrnu medalju u trci na 50 metara slobodnim stilom, a nedugo zatim je to učinila i Adriana Vilagoš, koja je koplje bacila do bronze na šampionatu Starog kontinenta u atletici.