Vojvodina Honved kvalifikacije Liga Evrope kolumna Saša Tomić | Arena Sport
srb
najnovije
Kolumne

Vošina letnja promenada

komentari (0)

Autor: Saša Tomić

09.07.2026 11:00
Kolumna Saša Tomić FK Vojvodina
Kolumna Saša Tomić

Znala je Vojvodina kroz istoriju sa Mađarima. Slavila je tačno u pola od 10 odigranih takmičarskih utakmica, dok je iz tri od pet dvomeča izašla kao pobednik. I to iz poslednja tri, pa bi tradiciju, svakako, da nastavi i protiv Ferencvaroša.

Detalje iz dve eliminacije znam samo iz almanaha i sa video snimaka. Prve, od MTK-a pre nepunih 65 godina, siguran sam da se ne seća ni moj ćale, a druga od Honveda, u jesen šampionske 1989, poklopila se sa mojim polaskom u osnovnu školu, pa sam tih dana mnogo više razmišljao o jednoj simpatičnoj Maji iz druge klupe nego li hoće li "lale" procvetati i u septembru.

Ali, verujem da Tanjga dobro pamti i da je, iako su fudbal tada i sada dva različita sporta, pogledao skraćeni snimak revanša na "Karađorđu". Da se podsetio "Božje ruke" u režiji kuma, Siniše Mihajlovića i da je evocirao uspomene na svoj pogodak za dovoljnih 2:0 za prolaz dalje, ali i nesrećnog auto-gola desnog beka Gaćeše, koji je Mađare poslao u drugo kolo Kupa evropskih šampiona. Valjda su ga ti detalji, na ličnom planu, posebno motivisali pred duele sa Fradijem.

Njena prednost posebno može biti u tome što su pojačanja stigla na vreme i u potpunosti se integrisala u postojeći sistem. Đakovac, Zukić, Mitrović i Mulahusejnović, uz pomoć starosedelaca, mogli bi da učine da i jedna dama, koliko god ona bila stara, konačno pokaže zube i van Srbije, a onda će možda i jedan san nakon četvrt veka postati java.

Jer, Honvedu se četa u crveno-belom revanširala pre 13 godina pod vođstvom Marka Nikolića, na putu ka grupnoj fazi Lige Evrope koji je prekinut nesrećnom eliminacijom od Šerifa u plej-ofu kvalifikacija. Računi su podmireni i sa ekipom MTK i to dve sezone kasnije u istom takmičenju, kada je Zlatomir Zagorčić "dirigovao" sa klupe i do (neočekivanog) trijumfa nad Sampdorijom pre nego što je Viktorija iz Plzenja u dva meča vratila Novosađane na fabrička podešavanja.

Ispada da je ostalo samo da još Tanjga "vrati" stari dug, mada se u toj borbi nikako ne sme oslanjati na lekcije iz istorije, tradiciju ili simboliku. Ovo drugo kaže da je Vojvodina u prethodnih šest evro-izleta preskočila samo jednog od sedam rivala, a ovo treće da je poslednji put bila deo glavnog žreba nekog međunarodnog takmičenja u leto 1999. godine nakon što je u jedinom kolu kvalifikacija Kupa UEFA bila bolja od - pazite sad - mađarskog Ujpešta.

Član poslednje (od dve) šampionske generacije Vojvodine mora, pre svega, da iskoristi pozitivan trenutak u i oko kluba, jer ovaj tim je, čini mi se, sigurniji u sebe nego li prethodnih godina, lukaviji i(li) borbeniji kada je to neophodno, ali i takmičarski nastrojeniji od prvog do poslednjeg minuta. Poraz od Đera u uvodnom meču na pripremama u Austriji pokazao je nedostatke, koji su sastavni deo igre pre početka sezone, remi sa Araratom da su greške uočene i u dobroj meri ispravljene, a trijumf nad Univerzitateom u generalnoj probi da je ova ekipa spremna da izazove najtrofejniji fudbalski klub iz komšiluka, koji je upravo prvom rivalu Novosađana podno Alpa predao krunu posle sedam uzastopnih titula. Ali, nikako je ne sme zavarati činjenica da je Ferencvaroš u slobodnom padu, o čemu se više i priča i zna u Mađarskoj nego li kod nas.

Njena prednost posebno može biti u tome što su pojačanja stigla na vreme i u potpunosti se integrisala u postojeći sistem. Đakovac, Zukić, Mitrović i Mulahusejnović, uz pomoć starosedelaca, mogli bi da učine da i jedna dama, koliko god ona bila stara, konačno pokaže zube i van Srbije, a onda će možda i jedan san nakon četvrt veka postati java. Neka severni susedi budu samo polazna stanica ka evropskoj jeseni u srpskoj Atini.

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Ostavite komentar

Sve oči uprte u Njujork: Može li Novak do 25. Grend slem titule?

Kolumne

pre 7 sati 11: 00

Sve oči uprte u Njujork: Može li Novak do 25. Grend slem titule?

Sitno brojimo do poslednjeg Grend slema u sezoni (startuje 30. septembra), a pred dolazak najboljih tenisera sveta u Njujork slika je značajno jasnija nego što je bila pre nekoliko dana. Janik Siner neće igrati na US Openu, dok će Karlos Alkaraz ipak nastupiti na poslednjem Grend slemu sezone.

Inter, pa tri mesta prazno?

Kolumne

22.08.2026 11: 00

Inter, pa tri mesta prazno?

Pred novu sezonu Serije A, jedno pitanje se nameće - ima li Inter uopšte pravu konkurenciju? Šampion Italije u 2026/27. ulazi sa kontinuitetom u svim strukturama, prelaznim rokom u koji je uloženo 100+ miliona evra, pobedničkim mentalitetom i afirmisanim Kristijanom Kivuom.

Sve je spremno za spektakl!

Kolumne

21.08.2026 11: 00

Sve je spremno za spektakl!

Posle tačno 89 dana pauze, konačno počinje Premijer liga! I možda nikada ranije start jednog prvenstva nije nosio toliko pitanja o novim počecima. Čak devet klubova u sezonu ulazi sa novim trenerom, nešto što Premijer liga u svojoj istoriji još nije videla.

Podmlađena Srbija sa Majom i Tijanom napada evropski tron i olimpijsku vizu

Kolumne

20.08.2026 11: 00

Podmlađena Srbija sa Majom i Tijanom napada evropski tron i olimpijsku vizu

U petak u Turskoj, Češkoj, Švedskoj i Azerbejdžanu počinje 34. prvenstvo Evrope za odbojkašice. Sve do 6. septembra, kada će u Istanbulu biti odigrano finale, 24 selekcije boriće se ne samo za prestižnu titulu, već i za plasman na svetski šampionat koji će osigurati osvajači medalja, dok će prvak Evrope obezbediti i olimpijsku vizu za Los Anđeles 2028.