Autor: Sašo Ilijoski

24.03.2023 22:39
(KRAJ) Srbija - Litvanija 2:0: "Orlovi" pobedom startovali u kvalifikacijama za EURO 2024. MN Press

Fudbalska selekcija Srbije započinje put u kvalifikacijama za EURO 2024. godine protiv Litvanije na stadionu "Rajko Mitić", selekcije koja se može smatrati "redovnom mušterijom" za "orlove" jer je u osam mečeva doživela sedam poraza, sva četiri na tlu naše zemlje.

Selektor Dragan Stojković je i pred start u Grupi "G", gde se nalaze još Mađarska, Bugarska i Crna Gora, istakao da mora biti pametan, pa je tako iz startne postave za duel sa ekipom Edgarasa Jankausaksa izostavio Sergeja Milinkovića Savića kako bi ga sačuvao za duel sa Crnom Gorom u ponedeljak u Podgorici, ali je u startnoj postavi iznenađenje Strahinja Eraković.

Mitrović pet puta matirao Litvance

Selekcija Srbije odigrala je do sada osam mečeva protiv Litvanije, pobedila je na sedam, a jedini poraz doživela je u kvalifikacijama za SP 2010. godine 2:1.

U Beogradu su "orlovi" pobedili u sva četiri meča (2:0, 3:0, 4:1, 4:1), a zanimljivo je da je Aleksandar Mitrović u poslednja tri susreta (4:1, 4:1, 2:1) postigao pet od 10 pogodaka Srbije.

Trebalo bi očekivati da debituje i Lazar Samardžić, fudbaler Udinezea koji je dobio dozvolu FIFA da igra za "orlove". Selektor Stojković je do sada pokazivao da ima taj pedagoški osećaj kad ko treba na teren od mlađih snaga, pa se Lazar očekuje da zameni Tadića u nekom trenutku. Posle Mundijala u Kataru i razočarenja zbog ispadanja u grupi, za Srbiju je važno da startuje sa tri boda, ali i da odigra kvalitetan meč.

Litvanija je u padu, poslednji put su se radovali pobedi 25. marta prošle godine u prijateljskoj utakmici protiv San Marina, a poslednju "trojku" u takmičarskom meču zabeležili su 9. oktobra 2021. godine protiv Bugarske. Poslednji trijumf u gostima imali su 18. novembra 2020. godine u Ligi nacija protiv Kazahstana. Kada na sve ove podatke dodate i da su u Beogradu na četiri meča postigli dva, a primili 13 golova, jasno je da je Srbija apsolutni favorit.

Srbija - Litvanija 2:0 (1:0)

Stadion: Rajko Mitić.
​Sudija: Lorens Vizer (Belgija).
Strelci: Tadić u 16, Vlahović u 53. minutu.

SRBIJA: Vanja Milinković Savić - Eraković, Gudelj, Pavlović - A. Živković (od 80. Milenković), Grujić, Lukić (od 72. Lukić), Kostić - Tadić (od  72. Samardžić) - Vlahović (od 63. S. Milinković Savić), Mitrović (od 80. Joveljić).

LITVANIJA: Batkus - Lasickas, Kožukolovas, Girdvainis, Beneta (od 86. Baravikas) - Šimkus, Černič (od 80. , Gineitis (od 80. Romanovski), Golubickas (od 62. Slivka), Jankauskas (od 62. Novikovas) - Paulauskas (od 80. Laukžemis).

Kraj meča, Srbija je pobedila Litvaniju 2:0

Pobeda Srbije na startu kvalifikacija za EURO 2024. godine. Litvanci su i peti put uzastopno poraženi u Beogradu, sve je rešio Dušan Tadić, prvo golom, a zatim i asistencijom Vlahoviću. "Orlovi" nisu blistali, ali u takmičenju je važan rezultat. Napravljen je prvi od osam koraka ka EURO u Nemačkoj.

24.03.2023. 22:26

82. minut: Vanja sprečio nervozu pred kraj

Srbija se opustila, pa su Černič i Novikovas imali dve prilike u 77. i 79. minutu. Njihove udarce zaustavio je sigurni Vanja Milinković Savić, pa je sprečio goste da unesu nervozu pred kraj meča.

24.03.2023. 22:28

(VIDEO) Debi Lazara Samardžića

24.03.2023. 22:17

72. minut: Aplauzi za Tadića, Samardžić debituje za "orlove"

Lazar Samardžić je kročio na teren umesto Dušana Tadića i debitovao za selekciju Srbije.

24.03.2023. 22:11

65. minut: poništen gol Kostiću zbog ofsajda

Zatresla je Srbija i treći put mrežu Litvanaca, ali je gol poništen zbog ofsajda. Nije se strelac Kostić nalazio u ofsajdu, već Živković u začetku akcije, posle koje je Tadić maestralno asistirao.

24.03.2023. 22:07

(VIDEO) Srbija - Litvanija 2:0

24.03.2023. 21:59

53. minut: GOOOL! Vodi Srbija 2:0, strelac Dušan Vlahović

Vodi Srbija 2:0, strelac Dušan Vlahović. Dušan Tadić je imao pravu malu minijaturu u petercu gostiju, poslao je povratnu loptu do Vlahovića koji je zakucao pod prečku.

24.03.2023. 21:55

51. minut: Vanja brani udarac Jankauskasa

Srbija je uglavnom igrala na polovini Litvanaca, ali su posle jedne grešpke na sredini terena gosti imali lepu priliku. Jankauskas je šutirao sa 15 metara, ali je Vanja Milinković Savić odbranio njegov udarac. Bio je ovo prvi udarac u okvir gola gostiju.

24.03.2023. 21:49

Počelo je drugo poluveme, nema izmena

Počelo je drugo poluvreme, selektori nisu menjali ništa.

24.03.2023. 21:36

Kraj prvog poluvremena, Srbija vodi

Kraj prvog poluvremena. Srbija nije blistala, ali golom Dušana Tadića vodi. Možda su Mitrović, Vlahović i Grujić mogli da uvećaju prednost, ali ostao je minimalac posle prvih 45 minuta. Gosti su imali jedan zicer preko Palauskasa.

24.03.2023. 21:28

40. minut: Srbija na suvi kvalitet igra meč

Srbija vodi, ali igra je daleko od one koje su prikazivali u prethodnim kvalifikacijama. Razlika u kvalitetu igrača je velika, "orlovi" igraju na potez, ali najvažniji je rezultat.

24.03.2023. 21:22

34. minut: stativa Grujića

Dve prilike u dva minuta propušta Srbija. Prvo je Aleksandar Mitrović uspeo da se oslobodi čuvara, šutira ali je bio izblokiran. Posle kornera, loptu je ka srcu šesnaesterca uputio Andrija Živković, Marko Grujić je petom skrenuo loptu ka mreži ali je ona pogodila stativu.

24.03.2023. 21:16

27. minut: Srbija kontroliše meč, Palauskas mogao da izjednači

Srbija je do gola bila pasivna, od pogotka aktivnija, ali bez dobre završnice iako su dva napada obećavala. Mešutim, Litvanci su napravili dobru akciju i Paluskas je iz okreta sa sedam metara šutirao preko prečke.

24.03.2023. 21:13

(VIDEO) Srbija - Litvanija 1:0

24.03.2023. 21:05

16. minut: GOOOL! Srbija vodi 1:0, strelac Dušan Tadić

Vodi Srbija od 16. minuta. Prva dobra akcija, Filip Kostić je prošao po levoj strani, poslao je odličnu povratnu loptu ka Dušanu Tadiću koji trese mrežu. Ovo je bio 21. pogodak Tadića u 95. utakmici za "orlove".

24.03.2023. 20:57

10. minut: Spor ulazak "orlova" u meč

Srbija je sporo ušla u meč, Litvanci su presingom naterali "orlove" da igraju iz zadnje linije, što je uz mnogo grešaka u prijemu i pasu, uz nedovoljno kretanje prouzrokovalo da golman gostiju ostane uglavnom besposlen. Morao je da reaguje samo na jedan centaršut Živkovića sa desne strane.

24.03.2023. 20:47

Meč je počeo, Srbija kreće po vizu ze EURO

Meč na stadionu "Rajko Mitić" je počeo posle minuta ćutanja u počast Siniši Mihajloviću. Srbija je favorit za startna tri boda u Grupi "G" kvalifikacija za EURO 2024.

(VIDEO) Poslednja počast Siniši Mihajloviću

24.03.2023. 20:36

Deca sa roditeljima bodre "orlove"

Na stadionu "Rajko Mitić" okupilo se više od 15.000 gledalaca, uglavnom su to deca sa roditeljima, ali je sigurno da će najmlađi svojski bodriti "orlove".

24.03.2023. 20:30

Dušan Tadić igra 95. meč za Srbiju

Kapiten Srbije Dušan Tadić približava se broju od 100 mečeva za selekciju Srbije. Protiv Litvanije će odigrati 95. meč za "orlove".

Debitovao je 14. decembra 2008. godine prortiv Poljske, ali počeo je redovno da igra od 28. februara 2012. godine i meča sa Jermenijom. Postigao je 20 golova, prvi protiv Velsa 11. septembra 2012. godine. Najbolji je asistent selekcije sa 36 gol dodavanja.

"Počinje novi ciklus, nasmejani smo, raspoloženi, cilj je da se plasiramo na EURO. Želimo šest bodova, nebitno je sa kim igramo, naše obaveze se znaju", rekao je Tadić za TV Arena sport.

24.03.2023. 20:13

Ljubinko Drulović: Da napravimo prvi korak ka Nemačkoj

Trener u stručnom štabu Srbije Ljubinko Drulović izneo je očekivanja pred meč.

"Litvanija je divna uspomena i za mene i za igrače, tamo smo osvojili EP za omladince. Edgaras Jankausaks, selektor Litvanije, je moj bivši saigrač. Iz razgovora sa njim, znam da nas mnogo respektuje, da ima dobro mišljenje o nama. Oni će defanzivno pokušati da nas zaustave, a zatim kongranapadima da nas iznenade. Selektor Stojković je pažljivo pripremio meč, nadam se da će naši igrači obradovati naciju. Želimo da igramo ofanzivno, dobro, imamo vrhunske igrače. Nadamo se da ćemo napraviti korak ka Evropskom prvenstvu", istakao je Drulović za TV Arena sport.

24.03.2023. 20:04

Krstović doneo Crnoj Gori pobedu u Bugarskoj

Crna Gora, naredni rival Srbije u ponedeljak, startovala je pobedom u kvalifikacijama za EURO. Golom Nikole Krstovića u 70. minutu slavili su 1:0 (0:0). Bugarska je u finišu imala dve dobre prilike za izjednačenje, ali su Stefan Savić i Igor Vujačić sa dve sjajne intervencije sačuvali pobedu.

24.03.2023. 19:31

Podrška od 150 mališana iz Gnjilana

Više od 150 dečaka i devojčica iz kosovsko-pomoravskog okruga bodriće večeras fudbalere Srbije na meču protiv Litvanije u prvom kolu grupe G kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, koje će biti održano naredne godine u Nemačkoj, saopšteno je iz FSS. Dolazak dece na utakmicu obezbedila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije.