(VIDEO) Golman David Raja heroj penal ruleta, Arsenal u četvrtfinalu UEFA Lige šampiona

12.03.2024 23:53
Bukajo Saka protiv Portoa Tanjug/Zac Goodwin/PA via AP
Bukajo Saka protiv Portoa

Arsenal je u četvrtfinalu UEFA Lige šampiona, prednost Portoa iz prvog meča (0:1) je nadoknađena na "Emiratima" 1:0 (1:0, 1:0), pa se "tobdžije" tek posle izvođenja penala slavili 4:2 i probili među osam odabranih praveći društvo Mančester sitiju, Real Madridu, Pari sen Žermenu, Bajernu i Barseloni. Vodio se pravi rat 120 minuta, Trosar je uspeo samo da odvede Arsenal do penala, a tamo je briljirao heroj golman David Raja sa dva odbranjena penala Vendelu i Galenu.

Sva četvorica igrača Arsenala bila su sigurna. Ostaje raritet da Portu ostaje san gol iz igre protiv Arsenala u Londonu jer i četvrti put u istoriji to nisu uspeli da učine!

Kad ostavite Arsenal na "Emiratima" bez prave šanse 40 minuta znači da ste imali odličan plan igre i da ste je sproveli u delo. Porto je zatvorio sve prilaze golu, kroz posed je otupeo oštricu napada "tobdžija" i ostavio ih je bez prave šanse. Ali, samo do početka 41. minuta, kada je Martin Odegard pokazao klasu, između dvojice igrača poslao sjajan pas ka Leandru Trosardu koji je iskosa pogodio mrežu.

Tako je Arsenal sustigao prednost Portugalaca iz prvog meča, u jednom "ratu" na svakom delu terena za svaku loptu. Porto se odlučio za kontre, a Evanilson je u dva maha čpokazao koliko je opasan u takvim situacijama.

Pravi "rat" vodio se na "Emiratima" i u nastavku, bilo je važno ne primiti gol i gosti iz Portugalije uspeli su da održe "nulu" i uđu u produžetke. Ni tada nije bilo šansi, ni golova, već samo jakih duela, žestine i verbalnih okršaja.

Na penal ruletu golman Raja je bio heroj Arsenala. Penal serija je tekla ovako: Edegard 1:0, Pepe Akino 1:1, Kai Haverc 2:1, Vendel 2:1 - brani Raja, Saka 3:1, Grujić 3:2, Rajs 4:2, Galeno 4:2, brani Raja.

Arsenal - Porto 1:0 (1:0, 1:0) - 4:2 penalima

Stadion: "Emirati".
Sudija: Klemen Turpan (Francuska).
Strelac: Trosar u 41. minutu
Penal serija: Edegard 1:0, Pepe Akino 1:1, Kai Haverc 2:1, Vendel 2:1 - brani Raja, Saka 3:1, Grujić 3:2, Rajs 4:2, Galeno 4:2, brani Raja.

ARSENAL: Raja - Vajt, Saliba, Gabrijel, Kivior (od 106. Zinčenko) - Odegard, Rajs, Žoržinjo (od 83. Gabrijel Žezus) - Saka, Haverc, Trosar (od 106. Nketia).

PORTO: Diogo Kosta - Žoao Mario (od 86. Sančez), Pepe, Otavio, Vendel - Niko Gonzales (od 102. Eustakio), Pepe, Varela (od 90+4. Grujić) - F. Konseisao (od 102. Borhes), Evanilson (od 86. Taremi), Galeno.