pre 21 minut 07: 30
(VIDEO) Pjotr Jan ponovo na tronu UFC bantam divizije: Kraj nestvarne vladavine Meraba Dvališvilija!
Ruski MMA borac vratio stari pojas nakon što je pobedio gruzijskog šampiona jednoglasnom odlukom sudija.
Profimedia
Evropsko prvenstvo 2020. godine je trebalo da bude specijalno jer je to ujedno bila i proslava 60 godina postojanja organizacije UEFA. Predsednik Mišel Platini je zato doneo odluku da se turnir održi u 11 gradova u 11 različitih zemalja. Tako su barem jedan meč organizovali Azerbejdžan, Danska, Engleska, Nemačka, Mađarska, Italija, Holandija, Rumunija, Rusija, Škotska i Španija.
Portugal je na prvenstvo došao kao branilac titule, ali su svoje učešće završili već u osmini finala jer je od njih bolja bila Belgija. Uprkos tome, Kristijano Ronaldo je bio najbolji strelac zajedno sa Patrikom Šikom (Češka). Obojica su turnir završili sa po pet golova. Za razliku od nekih prethodnih izdanja, nije bilo reprezentacije koja je posebno iznenadila. Mnogi su Tursku navodili kao "dark horse", odnosno ekipu koja bi daleko mogla da ode ispod radara, ali su Turci bili poslednji u grupi sa Italijom, Švajcarskom i Velsom.
Upravo su Italijani bili jedan od finalista. Na putu do meča za titulu su upisali trijumfe protiv Turske, Švajcarske, Velsa u grupnoj fazi. U osmini finala su bili bolji od Austrije nakon produžetaka, dok je u čevrtfinalu rezultatom 2:1 pala Belgija. Plasman u finale su obezbedili nakon boljeg izvođenja penala u duelu sa Španijom.
Sa druge strane žreba, Englezi su upisali pobede u grupi nad Hrvatskom i Češkom, dok su remizirali sa Škotskom. U nokaut fazi su bili bolji od Nemačke, a zatim i od Ukrajine, dok su u polufinalu savladali Dansku golom Harija Kejna u produžetku.
Veliko finale se odigralo na "Vembliju", ali je zbog globalne pandemije smanjen dozvoljeni kapacitet, te je tako utakmici prisustvovalo tek nešto više od 67 hiljada ljudi. Veliki problemi su nastali van stadiona kada je oko 6,000 navijača "Gordog Albiona" pokušali bez karte da uđu na utakmicu. Engleska je praktično imala domaći teren u meču za titulu, a publika je bila u transu kada je Luk Šo već u drugom minutu doneo vođstvo Englezima.
Italijani su do kraja utakmice preko Leonarda Bonućija stigli do izjednačenja. Kako pobednika nije bilo ni nakon 90, ni nakon 120 minuta, usledila je penal serija. Apsolutni heroj je bio Đanluiđi Donaruma koji je odbranio šuteve Džejdona Sanča i Buka Sake i tako doneo Italijanima titulu šampiona Evrope.
Stadion: "Vembli" (67,173)
Sudija: Bjorn Kuipers (Holandija)
Strelci: Bonući 67 - Šo 2.
Italija: Donaruma - Di Lorenco, Bonući, Kijelini, Emerson (od 118. Florenci) - Žoržinjo, Barela (od 54. Kristante), Verati (od 96. Lokateli) - Kijeza (od 86. Bernardeski), Insinje (od 91. Beloti), Imobile (od 54. Berardi).
Engleska: Pikford - Voker (od 120. Sančo), Stouns, Megvajer - Tripije (od 70. Saka), Filips, Rajs (od 74. Henderson (od 120. Rašford)), Šo - Maunt (od 99. Griliš), Sterling, Kejn.
Bio je to drugi trofej za "azure" na Evropskom prvenstvu. Prvi su osvojili 1968. godine kada su savladali Jugoslaviju 2:0 golovima Luđija Rive i Pijetra Anastazija.
Veštačka inteligencija postaje deo svakodnevnog operativnog ritma fudbalskih klubova, ali Bayern je prvi koji je povukao radikalan potez, blokirao je ChatGPT i preusmerio sve zaposlene na svoju AI platformu u privatnom cloudu
Lisabon, 20. novembar 2025 - VTEX Connect Europe, vodeći događaj e-commerce industrije, koji je ove godine održan u Lisabonu, okupio je impresivnih 1.800 donosilaca odluka iz više od 40 zemalja. Konferencija, koja se odvijala paralelno s poznatim WebSummitom
U fudbalu ne postoje težinske kategorije. Nema klasifikacija po snazi, veličini ili budžetu, niti ograničenja ko sa kim sme u ring .
Sport na praznike nije globalni standard, to je civilizacijski razdvojen refleks. U SAD i Velikoj Britaniji praznici su vrhunac sportske potrošnje i najskuplji TV slotovi u godini. U ostatku Evrope praznici su crvena linija, stadion se zatvara, a Božić ostaje isključivo porodičan.
Francuska nije samo sportska sila, već laboratorija koja već decenijama proizvodi šampione.
15.07.2024 10: 12
Geri Lineker, Rio Ferdinand, Kris Saton i drugi bivši igrači Engleske ističu da je EURO osvojio bolji tim.
15.07.2024 08: 25
Selektor Španije osvajanjem UEFA EURO ušao u red najtrofejnijih stručnjaka u svojoj zemlji.
15.07.2024 00: 00
Rodri i Lamine Jamal nisu imali prave reči da opišu sreću posle osvajanja UEFA EURO.
14.07.2024 22: 54
Španija je pobedila Englesku 2:1 (0:0) i osvojila UEFA EURO.
YouTube
pre 11h
YouTube
pre 14h
YouTube
pre 14h
16.07.2024 17: 23
Gol španskog fudbalera Lamina Jamala u polufinalu protiv Francuske izabran za najlepši na Evropskom prvenstvu, saopštila je danas Evropska fudbalska unija (UEFA).
16.07.2024 14: 27
Reprezentacija s Pirineja ima ubedljivo najviše pojedinaca u najboljih 11 prvenstva u Nemačkoj.
15.07.2024 19: 31
Zajedno sa fudbalerima titulu slavi i Karlos Alkaraz, koji je pobedio Đokovića u finalu Vimbldona
15.07.2024 19: 02
Sa reprezentacijom Nemačke 2014. godine, Miler je osvojio Svetsko prvenstvo u Brazilu
Ostavite komentar