pre 28 minuta 13: 54
Zvezdin Enem će u Bolonju, ali se neće dugo zadržati u Italiji
Preokret u priči...
Starsport
U Beogradu je večeras svečano otvoreno Evropsko prvenstvo za vaterpoliste, koje zvanično počinje sutra u "Areni" utakmicama prvog kola u grupama A i C, a završava se finalom 25. januara.
Svečanoj ceremoniji 37. po redu Evropskog prvenstva, koja je održana u centru kreativnih industrija i inovacija "Ložionica" u Beogradu, prisustvovali su predsednik Evropske federacije vodenih sportova (EA) Antonio Hose Silva, potpredsednik EA Vanja Udovičić, predsednik Međunarodne federacije vodenih sportova Husein Al Musalam, ministar sporta u Vladi Republike Srbije Zoran Gajić, državni sekretar Marko Kešelj, predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Dejan Tomašević, predsednik VSS Viktor Jelenić...
Posle 2006. i 2016. godine, ovo je treći put da je glavni grad Srbije domaćin kontinentalnog šampionata.
Prisutnima su se obratili Husein Al Musalam, Antonio Hose Silva, ministar Zoran Gajić, Viktor Jelenić i nekadašnji vaterpolista Igor Milanović.
"Velika je čast što Srbija ima priliku da treći put bude domaćin EP. Ovim takmičenjem održavamo tradiciju. Potrudićemo se da budemo dobri domaćini. Tokom 15 dana Beograd će poslati poruku sportskog duha. Ovo je veliko takmičenje i motivacija svih učesnika je velika. Svim takmičarima želim sreću i hrabrost", rekao je Jelenić u obraćanju prisutnima.
Antonio Silva se zahvalio se organizatorima takmičenja.
"Uvek je posebno vratiti se u grad sa vaterpolo tradicijom, Beograd je savršen grad za to, zato smo treći put ovde. Takmičenje će se održati u savršenoj Areni, očekujemo sjajne mečeve i borbu, bučne navijače i dobru atmosferu. Ovo EP će biti prilika i za mlade igrače da zauzmu svoje pozicije i pokažu se u najboljem svetlu. Hajde da uživamo", rekao je Silva.
Ministar sporta Zoran Gajić poželeo je dobrošlicu svim učesnicima EP.
"Poštovani sportisti, poštovani predstavnici nacionalnih delegacija, gosti, prijatelji sporta,
Dobro došli u Beograd. Dobro došli u Srbiju - zemlju u kojoj je sport način života, a vaterpolo - ponos nacije. U beogradskoj Areni koja je već ispisala zlatne stranice istorije srpskog vaterpola, sutra počinje još jedno poglavlje sportske Evrope", rekao je Gajić.
"Danas ne slavimo samo početak jednog takmičenja - slavimo vrednosti koje sport nosi: disciplinu, fer-plej, istrajnost, požrtvovanje i jedinstvo. Slavimo generacije koje su u bazenima, po cenu svega, branile boje svoje zemlje, i one koje tek dolaze, vođene istim duhom", dodao je srpski ministar sporta.
On je istakao da vaterpolo nije samo najtrofejniji sport u Srbiji.
"Vaterpolo je simbol upornosti i sistemskog rada. Zato je podrška države, pod vođstvom predsednika Republike Aleksandra Vučića, kao i Ministarstva sporta, usmerena ne samo ka vrhunskim događajima poput ovog, već ka celokupnom sistemu sporta - od najmlađih kategorija do nacionalnih selekcija", istakao je Gajić.
Vaterpolo savez Srbije je jedan od najbolje organizovanih i najuspešnijih sportskih saveza u našoj zemlji, naveo je Gajić.
"Rezultati naših 'delfina' - olimpijska zlata u Riju, Tokiju i Parizu - samo su vrh ledenog brega sistemskog, kontinuiranog i institucionalno podržanog rada. Zbog toga je ovaj događaj logičan nastavak naše sportske vizije. Srbija je sledećih 16 dana centar evropskog vaterpola. Ali više od toga - centar sporta, prijateljstva i zajedništva. Želim svim učesnicima uspeh i fer borbu, a svim gostima - da osete gostoprimstvo Srbije, zemlje koja živi sport! Neka pobedi najbolji!", zaključio je Gajić.
Himnu Srbije izveo potom dečiji hor "Čarolija", a zatim je usledio svečani defile zastava svih učesnika Evropskog prvenstva.
Na svečanosti je predstavljena lopta kojom će se igrati na EP, koja je dizajnirana u bojama srpske zastave.
Predstavljene su i medalje koje će biti dodeljene na kontinentalnom šampionatu u Beogradu. Medalje su sa pet ornamenata, iz pet delova Srbije.
Vaterpolista Španije Alvaros Granados je prisutnima predstavio pehar namenjen šampionu Evrope, a poruku fer-pleja poslao je nekadašnji reprezentativac Srbije Milan Aleksić.
Prvi potpredsednik EA Josip Varvodić dodelio je Granadosu nagradu za najboljeg vaterpolistu Evrope u 2025. godini.
Evropsko prvenstvo će se igrati po novom formatu. U prvoj fazi su formirane četiri grupe sa po četiri ekipe, a svaka reprezentacija odigraće tri meča, uz jedan dan pauze između utakmica.
Vaterpolisti Srbije će igrati u Grupi C sa braniocima titule Španijom, kao i Holandijom i Izraelom. U Grupi A su Malta, Francuska, Crna Gora i Mađarska. U Grupi B su Slovenija, Grčka, Hrvatska i Gruzija. U Grupi D su Turska, Rumunija, Italija i Slovačka.
Po tri najbolje selekcije iz svake grupe plasiraće se u drugu fazu EP, u kojoj će biti formirane dve nove grupe od po šest reprezentacija, a ukrštaju se grupe A i C, odnosno B i D.
Svi bodovi iz prve faze biće preneti, a dve najbolje reprezentacije iz svake grupe izboriće plasman u polufinale EP.
U Velikoj Britaniji se vodi postupak protiv Manchester Cityja zbog kršenja pravila Premijer lige i UEFA, a nepovoljna presuda mogla bi da naruši odnose te zemlje i vlasnika kluba iz UAE.
Dušan Vlahović je sa 26 godina napustio Juventus i potpisao trogodišnji ugovor s Beşiktaşem. Mohamed Salah je nakon devet sezona u Liverpoolu otišao u Trabzonspor.
Samo nekoliko meseci pre prelaska u Lakerse, firma u vlasništvu LeBrona Jamesa uzela je kredit od gotovo 300 miliona dolara od dve životne osiguravajuće kompanije.
Romanov slučaj je zanimljiv i izvan sveta sporta. On pokazuje kako funkcioniše ekonomija pažnje, u kojoj novinari postaju preduzetnici a publika tržište. Reputacija postaje ključna poslovna prednost, a nju italijanski novinar, sada kreator sadržaja, sve više gubi.
Finansijski detalji nisu poznati, ali sva tri ugovora imaju gotovo istu strukturu: Gemini dobija ekskluzivan status u kategoriji veštačke inteligencije, dok Pixel postaje zvanični partner za mobilne telefone.
13.01.2024 21: 45
Uprkos porazu od Mađarske u četvrtfinalu, prvenstvo Evrope za vaterpoliste još nije završeno jer ih čekaju dve utakmice za plasman od petog do osmog mesta.
07.01.2024 14: 00
Vaterpolisti Srbije danas igraju drugi meč na Evropskom prvenstvu u Hrvatskoj gde će odmeriti snage sa reprezentacijom Nemačke protiv koje su nedavno izgubili u prijateljskom meču.
16.08.2026 01: 11
Najveće pojačanje oduševilo navijače po sletanju na aerodrom "Nikola Tesla".
14.08.2026 19: 28
Izabranici Miloša Korolije izgubili dramatičan komšijski derbi.
pre 17 sati 21: 22
U subotu, 5. septembra, Beograd će biti domaćin još jednog izdanja Belgrade 10K RUN, a ove godine posebnu pažnju privlači elitna trka i najava borbe za rezultat ispod 28 minuta
pre 17 sati 20: 48
Slovenački biciklista povredio se na Vuelti i završio nastup
pre 18 sati 19: 36
Niski medalja na Mediteranskim igrama pridodata su još po dva srebra i bronze
pre 21 sat 16: 51
Marko Dragosavljević postao je vicešampion sveta
Ostavite komentar