Vladimir Stojković, trostruki učesnik na SP, za Arena sport: Verujem u Anćelotijev Brazil, nadam se da će Ronaldo biti prvi strelac
FK Čukarički
Ako je neko pozvan da priča o Svetskom prvenstvu, onda je to definitivno Vladimir Stojković. Golman Čukaričkog se kao treći čuvar mreže prvi put pojavio na Mundijalu 2006. godine.
Tada je bio deo reprezentacije Srbije i Crne Gore u Nemačkoj, nije branio, ali je zato bio starter u reprezentaciji Srbije 2010. godine u Južnoj Africi i 2018. godine u Rusiji.
"Ostale su velike uspomene sa sva tri Mundijala. Bio sam član reprezentacije 2006. godine, tada smo poslednji put igrali kao Srbija i Crna Gora. Potom smo sa velikim Radomirom Antićem otišli na SP u Južnu Afriku, a onda nas je i Slavoljub Muslin odveo na SP u Rusiju. Da mogu da biram, zaista ne bih mogao da izaberem koje mi je SP bilo najbolje. Na prvom sam bio najmlađi, pa sam samo gledao ove starije da nešto naučim od njih, dok sam na ova druga dva branio. Bilo bi nezahvalno da kažem koje mi je najdraže, neka ostane ovako“, rekao je Vladimir Stojković.

FK Čukarički
Možda ipak ono iz 2010. godina zbog pobede protiv Nemaca?
"Istorijska utakmica, ali bih je menjao za prolazak grupe i kasnije plasman u osminu finala.“
U Nemačkoj ste 2006. godine prvi put videli i „snagu“ Lionela Mesija. Da li ga se sećate iz tog perioda? Naša reprezentacija je bila sa Argentinom u grupi i nije se baš slavno provela.
"Sećam se Mesija iz tog perioda. Tada se već uveliko pričalo o njemu. To je bio njegov prvi Mundijal, ali smo znali o kakvom se igraču radi i jedva smo čekali da ga vidimo na terenu. Godinu dana kasnije, mislim, ponovo smo se sreli na terenu, tada na Olimpijskim igrama u Pekingu. Argentinci su kasnije osvojili zlato. Već je tada bio spreman za velika dela, samo što je bio malo mršaviji i slabiji, da tako kažem.“
Ko vam se od golmana najviše dopada na ovom Mundijalu? Vidimo da su trenutno u centru pažnje oni sa 40 plus godina.
"Zanimljivo je da je dosta golmana koji su obeležili dosadašnji deo SP starije od 40 godina. To govori o zrelosti i koliko njihov učinak u tim godinama može da bude bolji nego ranije. Drago mi je zbog toga. Posebno me je dirnuo onaj trenutak sa Vozinjom i njegovom majkom, koja je na kraju došla da bodri sina. To su neke lepe priče sa Mundijala. On sada živi najlepše trenutke u svom životu.“
A šta reći o Nojeru, protiv kojeg ste igrali na Svetskom prvenstvu?
"Fascinantan golman. Pritisci sa svih strana da je star, da nije više to to, ali mislim da će ih sve razuveriti. Nojer je i dalje fantastičan golman.“
FK Čukarički

Koja vas je reprezentacija prijatno iznenadila na SP dosadašnjim učinkom, a koja neprijatno?
"Manje-više, i dalje je početak SP. Po meni je Brazil favorit. Iako mnogi ne veruju u ovu reprezentaciju, ja verujem u velikog trenera Anćelotija i njegov autoritet. Kako vreme bude odmicalo, mislim da će Brazilci biti sve bolji i bolji. Možda sada deluje da nisu spremni i da im nešto nedostaje, ali mislim da će iz utakmice u utakmicu napredovati. Uveren sam da će formu podići za eliminacionu fazu.“
Ko vas je razočarao, od koga ste očekivali više?
"Bilo je nekoliko iznenađenja, ali hajde da ne odgovorim na ovo pitanje. Turska nije dugo igrala na SP, očekivanja su bila velika, makar u njihovoj zemlji.“
Koliko se reprezentacije Nemačke, Švajcarske, Argentine, Gane i Australije razlikuju u odnosu na period kada ste vi igrali protiv njih?
"Kada igrate protiv bilo koje reprezentacije na SP, pritisak je veliki. Nema tu malih i velikih reprezentacija. Nema tu ni neke lepote, osim ako se utakmica slučajno ne otvori. Igraš za svoju državu, tenzija se oseća, znaš da te cela Srbija gleda.“
Ovo je najmasovnije Svetsko prvenstvo sa 48 reprezentacija. Da li vam se dopada ovaj format?
"Malo je lakše sada igrati jer znaš da i osam trećeplasiranih reprezentacija ide dalje. Ovako si od samog starta u nekom grču, razmišljaš o mogućim rivalima, tu su i kalkulacije ko će proći, a ko ne. Za manje reprezentacije je lakše.“
Spomenuli ste Brazil kao glavnog favorita. Da se dotaknemo i Nejmara, mnogi su ga potcenili pred ovo Svetsko prvenstvo?
"Nejmar je majstor. Sada je samo pitanje koliko je spreman i da li može da pomogne Brazilu. Ipak, rekao bih, nikad ne potcenjujte majstora.“
Novo pravilo uvedeno na SP je pauza za osveženje. Da li vam se dopada? Većina trenera tvrdi da im remeti ritam.
"Malo je kompleksno pitanje, ali ta pauza svakako svima pomogne. Da li bio u posedu lopte ili ne, o tome može da se polemiše. Kada je temperatura visoka, onda su ove pauze dobre.“
Hari Kejn, Lionel Mesi, Kilijan Mbape, Ronaldo... Šta mislite, ko će na kraju biti prvi strelac SP?
"Dosta njih je već na tri ili četiri gola, ali se nadam da će Ronaldo biti najbolji strelac.“
Ko će osvojiti Zlatnu rukavicu, odnosno priznanje za najboljeg golmana?
"Voleo bih da to bude Nojer ili Vozinja, mada će teško stići do završne faze", zaključio je Stojković.
Ostavite komentar