Vesti iz košarke

17.02.2023 23:30
Petrušev uz "tango argentino" pretvorio "minus 18" u pobedu Zvezde i borbu za trofej Kupa Radivoja Koraća MN Press

Košarkaši Crvene zvezde plasirali su se u finale Kupa Radivoja Koraća pošto su pobedili posle preokreta Partizan 83:75 (15:21, 19:23, 25:14, 24:17). U subotu se od 21.00 čas (TV Arena Premium 1) za trofej bore sa Megom. Partizan i treću godinu zaredom ostao je bez trofeja u Kupu.

Čudan je bio četvrti derbi, Partizan je imao potpunu kontrolu igre u prvom poluvremenu, u jednom momentu i 18 poena prednosti, a onda je usledio pad, pojavio se Filip Petrušev i sa devet uzastopnih poena doneo preokret u trećoj četvrtini u seriji Zvezde 43:16. Crno-beli se nisu oporavili od tog Zvezdinog stampeda i "tanga argentina" Fakunda Kampaca i Luke Vildoze (samo u drugom poluvremenu), čak ni posle prekida od 25 minuta zbog ubacivanja predmeta na teren, kada su sudije napustile dvoranu i dugo "hladile" igrače oba tima, a i publiku.

U paklenoj atmosferi koju su napravili navijači oba tima, košarkaši Partizana dominirali su od sredine prve četvrtine, odličnom odbranom, kreativnim napadom, ali i dobrim procentom šuta za tri poena (Ledej tri, Naneli dve trojke) razoružavali su nervoznu Crvenu zvezdu u čijem su timu podbacili dva argentincke zvezde. Kevin Panter i Dante Egzum su potpuno paralisali organizatore igre, Nemanju Nedovića nije služio šut za tri poena, pa su crno-beli poveli čak 18 razlike dva minuta pre kraja poluvremena.

Kolika je bila nervoza u taboru crveno-belih pokazao je 12. minutu kada je Duško Ivanović prvo zaradio tehničku grešku zbog prigovora, a zatim i isključenje! Večiti rival je svaki taj momenat pametno koristio i da nije bilo opuštanja u poslednja dva minuta prvog dela razlika bi bila i veća od 10 poena (43:33).

Koliko Kampaco i Vildoza znače ovom timu Crvene zvezde pokazala je treća četvrtina jer su Argentinci vezali tri trojke i brzo su vratili crveno-bele u igru, a onda je na scenu stupio Filip Petrušev i sa sedam vezanih poena doneo je Zvezdi vođstvo posle treće četvrtine 59:58, prvo još od onog 7:5 na startu meča.

Nastavio je Petrušev da briljira u 32. minutu je doneo prednost od 66:60. Partizan je bio u nokdaunu u tom trenutku, igra im se razbila u oba pravca. Na krilima navijača, uz fanatičnu odbranu, crveno-beli su na sedam minuta pre kraja imali devet razlike. Usledio je prekid od 25 minuta zbog ubacivanja predmeta na teren, ali po povratku na parket Zvezda je nastavila da dominira, Luka Mitrović je vezao dva zakucavanja i na četiri minuta pre kraja doneo maksimalnih 11 poena razlike 75:64.

Vratio se Partizan u irgu, smanjio na minus četiri, ali izgubljene lopte su skupo koštale crno-bele, a nanizali su ih čak 17. Vildoza je vratio Zvezdi prednost i na kraju su crevno-beli izborili finale sa Megom.

Partizan - Crvena zvezda 75:83 (21:15, 23:19, 14:25, 17:24)

PARTIZAN: Anđušić 2, Avramović 3, Drezgić, Mikić, Panter 12, Ledej 16 (6/4 za tri), Trifunović 2, Egzum 8, Smailagić, Lesor 13 (6 sk), Naneli 19, Vukčević.

CRVENA ZVEZDA: Marković, Lazić 3, Vildoza 15 (8/2 za tri), Kampaco 12 (6/1 za tri, 7 as), Nedović 14 (5/2 za tri), Mitrović 11, Dobrić 4, Petrušev 14, Lazarević, Bentil 8, Martin 2, Kuzmić.