Evroliga

13.10.2023 17:56
(KRAJ) Žalgiris - Crvena zvezda: Crveno-beli vodili sa devet poena u zadnjoj četvrtini, ali opet poraženi u Kaunasu MN Press

Da bi dospeli do projektovane nokaut runde Evrolige, a onda i do željenog Fajnal-fora, košarkaši Crvene zvezde moraju da pobeđuju i na strani, a ne samo u beogradskoj "Štark areni", a prvu "brejk" priliku imaće večeras na terenu Žalgirisa (19.00).

Oba tima su slavila na premijeri ovosezonskog elitnog takmičenja, šampion Srbije kod kuće protiv Asvela, a najpoznatiji litvanski klub pred navijačima Virtusa iz Bolonje. U međuvremenu su crveno-beli i rezultatski ponizili Cedevita Olimpiju u derbiju Admiral Bet ABA lige, pa su u vrhunskom raspoloženju stigli u bivšu sovjetsku republiku.

Trener Duško Ivanović, ipak, nije dozvolio euforiju u svlačionici, jer tvrdi da večeras (zbog povrede odsutni) kapiten Branko Lazić i ostali mogu i moraju još bolje od do sada prikazanog u regionalnim i evropskim duelima.

Žalgiris - Crvena zvezda 79:74 (19:21, 16:17, 15:18, 29:18)

Dvorana: Žalgirio Arena. Sudije: Mehdi Difala, Milan Nedović, Karlos Kortes

Žalgiris: Evans 8, Mitru Long 3, Lekavičijus, Hejs 8, D. Giedraitis, Šmits 18, Birutis 4, Dimša 2, Lavrinovičijus, Manek 9, Butkevičijus 12, Ulanovas 15

Crvena zvezda: Teodosić 15, Hanga 6, Davidovac 6, Mitrović 16, Simonović 2, Nejpir 9, Tobi 2, Bolomboj 6, Ilić, Nedović 8, Giedraitis 4, Dos Santos

KRAJ: Žalgiris - Crvena zvezda 79:74 (19:21, 16:17, 15:18, 29:18)

13.10.2023. 20:57

Repriza januarskog duela dva tima

Zvezda je ponovo ispustila pobedu, baš kao i 20. januara, a Kaunas se opet pokazao kao gotovo neosvojiva tvrđava za srpskog šampiona. Šteta, jer je ekipa Duška Ivanovića imala devet poena prednosti početkom četvrte četvrtine. Nije, međutim, imala odgovor za seriju kontraudara (13:0), u prvom redu Brejdija Meneka i Arnasa Butkevičijusa (skupa dali 19 od 28 timskih poena), pa sledeće evroligaške susrete sa Monakom (sreda) i Virtusom (petak) dočekuje sa skorom 1:1.

13.10.2023. 20:53

40. minut Evans ugasio očekivanja Crvene zvezde

Borila se Zvezda svim silama da se uhvati za slamku spasa, ali kada je Evans bio precizan za 79:74, četiri sekunde pre kraja, jasno je bilo da će najbolji litvanski klub odbraniti domaći teren i naneti prvi poraz rivalu u Evroligi 2023/2024.

13.10.2023. 20:45

39. minut Mitrović čuva plamen nade

Primakao je Mitrović crveno-bele na dvokorak od izjednačenja (74:72), ali se pojavio Butkevičius da mu uzvrati punom merom (76:72) i dovede domaćina na prag pobede.

13.10.2023. 20:42

37. minut Nedović drži Zvezdu u životu, Menek se raspucao

Nedović je sa dva koša zaredom dao sve od sebe da rival ne pobegne još više, ali tu je bio Manek da izvlači Žalgiris iz nezgodnih situacija (72:66).

13.10.2023. 20:37

36. minut Stvari izmiču kontroli, Žalgiris u naletu

Litvanci su bili tvrdoglavo uporni u pokušajima da uhvate srpski tim u raskoraju i to im se isplatilo. Butkevičijus je sa dva vezana poena istanjio minus, Manek načinio preokret (64:61), Šmits odveo svoju ekipu na +6 (67:63)...

13.10.2023. 20:33

35. minut Triling drži Zvezdin razmak

Nejpir je trojkom načeo odlučujućih 10 mknuta (50:59), Mitrović je nastavio gde je stao i pomogao sjajnom novajliji da sačuva razmak na semaforu, tu je i Giedraitis (54:63)...

13.10.2023. 20:26

TREĆA ČETVRTINA

Rovovska borba očekuje nas u Kaunasu u zadnjoj četvrtini. Zvezdu predvodi Mitrović s 12 poena, Teodosić je ubacio 10, a vodeće mesto na listi strelaca drži domaći košarkaš Šmits (15).

13.10.2023. 20:24

30. minut Mitrović polovičan sa linije slobodnih bacanja

Prekršaj u napadu Butkevičijusa, Zvezda će imati dva slobodna bacanja. Još 15 sekundi do kraja treće četvrtine. Polovičan učinak Luke Mitrovića s linije za slobodna bacanja. Ima 12 poena. Posle toga Evans promašuje za tri poena u poslednjem napadu treće četvrtine.

13.10.2023. 20:20

29. minut Giedraitis konačno poentirao protiv svojih

Najzad je Rokas Giedraitis provukao loptu kroz mrežicu svog bivšeg tima. Koš Litvanca doneo je pet poena prednosti aktuelnom prvaku Srbije (50:55).

13.10.2023. 20:17

25. minut Mitrović pogađa u nizu

Na krilima Luke Mitrovića Zvezda ponovo ima tri poena prednosti s poluvremena (39:42). Vezao je Zvezdin centar četiri poena i pomerio napred svoj tim. Njegovom trasom nastavili su Nedović, Bolombaj...

13.10.2023. 20:11

23. minut Žalgiris poveo posle dugo vremena

Pogodak Rolandsa Šmitsa za dva poena, a zatim novi neiskorišćen napad Zvezde. Problemi u napadu crveno-belih liče na one s početka meča. Rolands Šmits već ima 13 poena, a Žalgiris je preko njega prvi put poveo još od početne četvrtine.

13.10.2023. 19:56

Trka Teodosića sa Šmitsom i Ulanovasom

Statistika kaže da je Miloš Teodosić udarna Zvezdina igla u prvih 20 minuta, pošto je bivši kapiten reprezentacije Srbije i letošnje senzacionalno pojačanje crveno-belih za sada skupio osam poena, po dve asistencije i dva skoka. S druge strane mu pariraju Šmits i Ulanovas, obojica s po devet ubačenih poena.

13.10.2023. 19:51

DRUGA ČETVRTINA Litvanci uhvatili priključak, Nejpir ne da prednost

Imali su crveno-beli osam poena viška na nešto više od minut do kraja poluvremena, ali je Žalgiris uspeo da veže pet poena posle par grešaka Zvezde. Na kraju je Nejpir imao poslednji šut, ali nije uspeo da ga pogodi - 35:38 posle 20 minuta igre u Žalgirio Areni. Međutim, pre toga je Amerikanac (u)činio da njegov tim ne sklizne u minus pod naletom rivala.

13.10.2023. 19:45

19. minut Najveća zaliha Crvene zvezde

Još jednom Nejpir precizan sa linije i Zvezda dolazi do najveće prednosti u dosadašnjem toku susreta (30:38). Maksvitis prinuđen da reaguje tajm-autom.

13.10.2023. 19:39

16. minut Zeleni stigli do egala, crveno-beli se opet odlepili

Četiri minuta pre isteka druge dekade, viđeno je izjednačenje posle dužeg vremena (30:30), ali je Zvezda preko Hange i Nejpira, nešto kasnije, ponovo utekla na finu distancu (29:35). Amerikanac je iskoristio sva tri slobodna bacanja za +6.

13.10.2023. 19:31

13. minut Teove majstorije drže crveno-bele u plusu

Miloš Teodosić igra u svom elementu... Sjajan pas ka raspoloženom Mitroviću, koji koristi zicer. Traje serija Zvezde, toliko da u 13. minutu vodi 25:19.

13.10.2023. 19:25

PRVA ČETVRTINA Zvezdino buđenje u finišu

Dobar deo uvodne četvrtine, crveno-beli su jurili rezultat, ali nisu odustajali. Čim su namestili "nišanske sprave" i počeli da kažnjavaju rivala za njegove propuste, voda je krenula niz njihovu vodenicu. Imaju s kim i s čim u nastavku susreta.

13.10.2023. 19:21

10. minut Izjednačenje u Kaunasu

Poeni Mitrovića i Teodosića dovode crveno-bele na 19:19 samo 16 sekundi pre kraja prve četvrtine. Luka Mitrović obezbeđuje i sitan, ali ohrabrujući plus pred drugu deonicu (19:21).

13.10.2023. 19:18

8. minut Proradio šut crveno-belih, serija gostiju

Hanga je popravio promašaj Nedovića za lepu košgetersku seriju 6:0. Na nešto više od dva minuta do prvog odmora rezultat je 17:13 za Žalgiris.

13.10.2023. 19:13

5. minut Litvanci bolji na početku meča

Žalgiris je mnogo bolje ušao u klinč, pa je posle 2:2 u konstantnoj prednosti. Ponajviše zahvaljujući Šmidsu imao je 13:4, 17:7... jer ovaj uvek nađe rešenje da se probije kroz defanzivni štit crveno-belih.

13.10.2023. 19:04

1. minut Prvi napad i poeni za domaćina

Posle minuta ćutanja za žrtve izraeslkog-palestinskog oružanog sukoba, Žalgiris je dobnio prvi napad i iskoristio ga. Listu strelaca otvorio je Dimša.

13.10.2023. 18:56

Dejan Davidovac: Očekujem fizički zahtevnu utakmicu

Dejan Davidovac savršeno je svestan količine napora potrebnog da se uloži u okršaju sa Litvancima.

"Igramo protiv dobre ekipe koja je dugo zajedno, fizički su mnogo dominantni. Igrali smo nedavno sa njima na Kipru, očekujem fizički pre svega zahtevnu utakmicu. Idemo spremni, mislim da smo u dobrom ritmu kao i oni. Znamo da imaju veliku podršku svojih navijača. Idemo da pobedimo utakmicu, daćemo sve od sebe, pa ćemo videti..", reči su košarkaša srpskog tima.

13.10.2023. 18:52

Kazis Maksvitis: Dolazi nam snažan tim, sa sjajnim napadačima

Trener Žalgirsa, Kazis Maksvitis, pohvalno se izrazio o kvalitetima dobro poznatog rivala iz Beograda.

"Dolazi nam snažan tim nam, ove sezone cilj im je plasman na fajnal-for. Promenili su dosta tokom leta, doveli nove igrače, imaju ozbiljan budžet. Biće zabavno igrati protiv njih. Sa druge strane, nama prvi meč na svom terenu ove sezone nameće dodatni pritisak. Nadam se da ćemo umeti da se nosimo sa tenzijom i da ćemo se boriti za pobedu. Što se tiče protivnika, ne manjkaju im poznati igrači, sjajni napadači koji imaju veliki uticaj na igru. Šabaz Nejpir i Miloš Teodosić, kao i nama dobro poznat Rokas Gedraitis, Zvezda je fizički jak, visok i vrlo produktivan tim", tako crveno-bele vidi iskusan stručnjak.

13.10.2023. 18:29

Teodosić predvodi Ivanovićevu četu

Stručni štab Crvene zvezde na raspolaganju ima u Žalgirisovom košarkaškom domu ima sledeći sastav: Miloš Teodosić, Jago dos Santos, Šabaz Nejpir, Nemanja Nedović, Rokas Giedraitis, Adam Hanga, Dejan Davidovac, Luka Mitrović, Dalibor Ilić, Marko Simonović, Majk Tobi i Džoel Bolomboj.

13.10.2023. 18:26

Beograđani u Kaunasu nisu slavili od 2019. godine

Pred nama je ukupno 15. duel dva tima u Evroligi, a Žalgiris vodi sa 9:5 u pobedama. Crveno-beli su u Kaunasu slavili dva puta do sada, 2017. i 2019. godine. Eto prilike za prekid negativne serije.

13.10.2023. 18:17