Omladinska fudbalska reprezentacija Srbije svi mečevi kvalifikacije Evropsko prvenstvo U19 fudbal | Arena Sport
srb
najnovije
Vesti iz fudbala

Od Gibraltara, preko favorita do Poljske: Put srpskih "orlića" do kontinentalnog šampionata

komentari (0)

Autor: TV Arena sport

01.04.2026 08:47
Omladinski fudbalski reprezentativci Srbije na prijateljskom meču sa Rusijom Nebojsa Parausic / imago sportfotodienst / Profimedia
Omladinski fudbalski reprezentativci Srbije na prijateljskom meču sa Rusijom

Omladinska fudbalska selekcija Srbije kvalifikovala se za Evropsko prvenstvo u Velsu, ovog leta (28. jun - 11. jul), u pravom smislu te reči. Ne tako što se provukla kroz iglene zši, ne zbog toga što joj je boginja sreće bila više nego drugima naklonjena, ne zato što su favoriti imali loš dan... Već kao istinski pobednik dve grupe, u prvoj i drugoj rundi borbe za najveću kontinentalnu smotru igrača do 19 godina.

I pre njenog početka znalo se da Veljko Milosavljević, Vasilije Kostov, Mihajlo Cvetković, Andrija Maksimović... imaju ogroman potencijal u nogama, potvrđivan na domaćoj seniorskoj klupskoj sceni i(li) u nekim od mnogo jačih liga, ali je sve vreme provejavala dilema da li će ga iskoristiti ili će kolektivno ostati nedorečeni.

 

 

"Veliki broj njih bio je sa mladom, pa čak i sa A reprezentacijom, što je pohvalno. Ova generacija ima ozbiljan kvalitet, a sada je na nama, trenerima, kako u reprezentacijama, tako i u klubovima, da ih izvedemo na pravi put. Ako se ne napravi uspeh sa njima, krivce treba da tražimo među nama, trenerima. 

Ako momci opravdaju očekivanja i naprave uspeh, treba da svi zajedno pronađemo strategiju kako da ih, na ispravan način, izvedemo na pravi put – da svi jednog dana postanu A reprezentativci. ", rekao je selektor Gordan Petrić uoči prvog od dva eliminaciona turnira, a potonji uspesi pokazali su da je njegov stručni štab znao kako sa klincima, bez obzira da li, koliko i na kakvim pozicijama igraju u svojim klubovima.

Tokom pređenog puta nijednom nisu bili u kompletnom sastavu, uvek je nedostajao makar jedan važan "šraf", ali to se nije osetilo u rezultatima, jer su "orlići" izgubili samo jednu od šest utakmica tokom turnira u Hrvatskoj i Portugalu. Pritom su bez plasmana ostavili redovne moćne Engleze i Portugalce. 

Put "orlića" do omladinskog EP

(12. novembar) Srbija - Gibraltar 4:0
(15. novembar) Srbija - Gruzija 3:1 
(18. novembar) Srbija - Hrvatska 1:4
(25. mart) Srbija - Engleska 2:0
(28. mart) Srbija - Portugal 1:1
(31. mart) Srbija - Poljska 1:0

 

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Ostavite komentar

Šta Srbija zapravo gleda

Ponuda sadržaja danas je praktično nepregledna. Striming platforme, društvene mreže i podkasti dostupni su na svakom uređaju i u svakom trenutku. Pa ipak, navike gledalaca u Srbiji pokazuju da televizija i dalje ima važno mesto, posebno u večernjim satima, kada se kraj dana za mnoge i dalje vezuje za TV ekran.