
pre 2 sata 23: 00
Liverpul neće po dobrom pamtiti poraz od Junajteda: Gakpo tragičar, Slot retko negativan
Fudbaleri Liverpula se nisu proslavili na debriju sa Mančester junajtedom...
Nekada je Zoran Laković, danas direktor nacionalnih federacija UEFA, imenovan (2007) za najmlađeg generalnog sekretara jednog evropskog fudbalskog saveza, a u trenutnoj strukturi prvih operativaca regiona pod kapom Fudbalskog saveza Srbije, mlađeg od Darka Bradonjića, generalnog sekretara FS Regiona Zapadne Srbije, nema.
Nije ga bilo ni godinama unazad. Rođeni Kragujevčanin je u fudbalu praktično od 18 godine, sazrevao kroz razne komisije i odbore FS Šumadijskog okruga i FS Kragujevca, da bi punih osam godina bio prvi operativac Radničkog iz Kragujevca, danas verovatno najvećeg hita u srpskom fudbalu.
FS RZS
I kao što je FS Srbije sa Zoranom Lakovićem i naravno tadašnjim predsednikom i rukovodstvom ostavio bogatu zaostavštinu (od izgradnje Sportskog centra u Staroj Pazovi do na takmičarskom planu titula prvaka U19 Evrope i U20 sveta pametno odabranim stručnim kadrovima), tako najveći fudbalski region u Srbiji pod rukom tandema predsednika Nebojše Živanovića i generalnog sekretara Darka Bradonjića, od oktobra 2022. pomera standarde i pozicionira FSRZS kao lokomotivu srpskog fudbala.
"Pod kapom krovne organizacije i zbog podrške koju imamo od čelnika FSS predsednika Dragana Džajića i posebno generalnog sekretara Branka Radujka, ali pre svega zahvaljujući kompletnom rukovodstvu našeg saveza, članovima IOFSRZS koji čine istaknuti sportski radnici, biše sudije i treneri, ljudi ozbiljnih karijera, radimo stvari koje je publika na Zapadu prepoznala i zato podatak da je primera radi Srpska liga „Zapad“ zvanično gledanija od Prve lige Srbije! Zaštita integriteta, uvođenje regularnosti, kažnjavanjem i sakncinisanjem određenog broja klubova, narod je uočio viziju rukovodstva saveza i u velikom broju publika se vratila na stadione. Posećenost je porasla i do 30 odsto u odnosu na raniji period! Imamo posle Superlige, najgledaniji rang takmičenja", ističe Darko Bradonjić.
Utisak je da niko kao najveći fudbalski region ne podržava reprezentaciju.
"Pružamo punu podršku najboljem nacionalnom timu. Prvi smo od regionalnih saveza organizovali odlazak na utakmicu u Crnu Goru za 60 osoba iz Izvršnog odbora, Trenerske i Sudijske organizacije, kao i klubova Srpske lige i Zona. U više navrata smo organizovali podršku, za poslednje gostovanje u Austriji obezbedili smo 20 ulaznica za svoje članove saveza. Za ceo sistem rezultati A tima su od velikog značaja", ne ostavlja dilemu Darko Bradonjić.
Prvi operativac FSRZS koji je sasvim iznenada dobio poverenje za funkciju koju su ranije obavljali daleko iskusniji, samo po godinama, kadrovi.
"Saradnja sa predsednikom Živanovićem je u najmanju ruku odlična, a interesantno je da se ranije nismo poznavali. Prvi naš susret bio je neposredno pred imenovanje predsednika i aktuelnog rukovodstva saveza na sednici Skupštine 4. oktobra 2022. godine. U prvom trenutku, i pored ponude i zaista velikog priznanja, nisam bio zainteresovan za poziciju generalnog sekretara, ali posle skoro osam sati razgovora i predstavljenog plana i programa od strane predsednika, promenio sam mišljenje i prihvatio ozbiljno i odgovorno mesto u FSRZS. Imamo svakodnevnu komunikaciju, nekada se čujemo i po 20 puta dnevno, razmenjujemo mejlove, bavimo se savezom detaljno i ozbiljno. Suočavamo mišljenja, dosta puta se i razilazimo u istim, ali uvek pronađemo najbolje rešenje. Privilegija je raditi sa takvim čovekom, možda ga je najbolje u jednoj rečenici opisala prva dama srpskog fudbala, potpredsednica FSS Sandra Sremčević, „gvozdena ruka u svilenim rukavicama. Zajedno smo u fudbalu 24 časa".
FSRZS će biti i prvi region pod kapom FSS koji će imati novo telo sastavljeno od bivših asova koje ovaj region podario srpskom, ali i evropskom i svetskom fudbalu.
"Plan je da osnujemo Stručni odbor saveza, koji bi činili bivši igrači koji su ostvarili ozbiljne karijere i stekli ogromno internacionalno iskustvo. Cilj je da unapredimo kako savez, tako i sama takmičenja koja su pod našom ingerencijom. Pored Srpske lige „Zapad“ i tri grupe Zonskih liga (Dunav, Drina i Morava), imamo tri futsal lige, dve ženske lige i jedanaest liga mlađih kategorija. Ovo će biti prvi Stručni odbor na nivou regionalnih saveza".
Stručni odbor neće biti i prva „revolucionarna promena“ na jednom regionu, u planu je nešto za čime srpski fudbal vapi...
"Edukacija je mnogo važna u vremenu koje živimo, postoji školovanje sudija, trenera, a mi imamo ideju da ostvarimo i školovanje za sportske radnike. Sve je u razradi, ali se nadam da ćemo sprovesti u delo u najskorijem periodu".
Prvi put u istoriji FSRZS jedan generalni sekretar FSS i potpredsednica krovne organizacije, prisustvovali su Konferenciji klubova FSRZS.
"Nedavno u Ubu, velika stvar za sve nas na Zapadu, klubove posebno. Saradnja sa FSS je odlična, pogotovo od dolaska Branka Radujka na mesto generalnog sekretara. Čoveka sa vizijom, planom, veoma otvorenim i dostupnim za saradnju. Vreme će tek pokazati koliko jedna takva osoba predstavlja ozbiljan kapital za srpski fudbal". ističe prvi operativac FSRZS.
Ulaganje u infrastrukturu je jedan od najvažnijih ciljeva, preduslov za još punije tribine širom zapadnog regiona.
"Savez dosta pomaže klubovima u unapređenju i popravljanju infrastrukture. Pomoć za rekonstrukciju svlačionica, terena, radova na i oko stadiona. Velika stvar je dobijanje sedam terena sa veštačkom travom. Prvi put u svojoj dugogodišnjoj istoriji, rukovodstvo saveza je poreko FSS iz sredstava „Het trik“ programa obezbedilo ozbiljnu infrastrukturu i veliki centri dobiće odlične terene sa pratećim sadržajima. Implementacija terena biće u Kraljevu, Užicu, Velikom Gradištu, Kragujevcu, Priboju i Valjevu. Teren u Vrnjačkoj Banji je završen i već se koristi u punom kapacitetu. Važna stvar je da lokalne samouprave finansiraju pripremen radove i zemljište mora biti gradsko, ovakvim ulaganjima ravnomerno ćemo razvijati fudbal na regionu".
Za mnoge je on „novi Zoran Laković“ srpskog fudbala, koji na kraju želi da istakne zahvalnost.
"Kolegama i saradnicima, ljudima bez kojih ne mogu i ne možemo da sprovedemo u delo sve ono što fudbal na regionu, samim tim i u Srbiji čini boljim. Ljudima iz FSRZS, ali Zajednice klubova Super i Prve lige, kao i kolegama iz regionalnih saveza sa kojima imamo dobru saradnju", rekao je Darko Bradonjić.
Na skupštini European Football Clubs (EFC) u Rimu, predsednik UEFA Aleksander Čeferin upozorio je da evropski fudbal mora ostati otvoren, inkluzivan i zasnovan na sportskom meritornom principu.
Golf rizort Donalda Trumpa u Škotskoj i u 2024. godini završio je u minusu, trinaestu godinu zaredom.
Ideja da sport bude laboratorija ljudskih mogućnosti stara je koliko i samo takmičenje. Međutim, ono što je dosad bilo tabu, sada postaje poslovni model. Enhanced Games, takmičenje koje otvoreno dopušta korištenje zabranjenih supstanci pod "medicinskim nadzorom", planirano je za maj 2026. u Las Vegasu.
Tri decenije novca u sportu svode se na isto pravilo, NBA ugovori guraju vrh, evropski fudbal puni sredinu piramide, a tenis s jednim izuzetkom remeti matricu. U "realnim 2025" evrima, Nikola Jokić stoji iznad Luke Modrića i Novaka Đokovića, dok Nikola Vučević drži visoku "drugu kotu" NBA.
Portugalski reprezentativac je na kraju svoje igračke karijere, ali ga je ugovor sa saudijskim Al-Nassrom plasirao u odabranu grupu najbogatijih sportista.
22.03.2025 13: 30
Revanš utakmica između Srbije i Austrije igra se sutra na najvećem srpskom stadionu "Rajko Mitić" sa početkom u 18.00 časova
21.03.2025 10: 10
Reprezentacija Srbije u nedelju 23. marta na najvećem srpskom stadionu "Rajko Mitić" dočekuje selekciju Austrije od 18.00 časova
20.03.2025 23: 08
Revanš utakmica između Srbije i Austrije igra se za tri dana u Beogradu na stadionu "Rajko Mitić" za početkom u 18.00 časova
20.03.2025 22: 40
Revanš utakmica između Austrije i Srbije igra se u nedelju 23. marta na stadionu "Rajko Mitić" sa početkom u 18.00 časova
pre 2 sata 23: 00
Fudbaleri Liverpula se nisu proslavili na debriju sa Mančester junajtedom...
pre 2 sata 22: 57
"Kraljevski klub" ostvario minimalan trijumf u malom gradskom derbiju.
pre 2 sata 22: 45
Bliži se gostovanje Crvenoj zvezdi - koji srpska publika pomno iščekuje.
pre 2 sata 22: 42
Fudbaleri Milana imaju razlog za slavlje posle 7. kola Serije A...
Ostavite komentar