Plej-of za EP: Grci, Poljaci, Velšani i Islanđani sigurni, Ukrajinci nakon preokreta savladali Bosnu i Hercegovinu

21.03.2024 22:45
Fudbaleri Grčke i Kazahstana u duelu Tanjug/AP Photo/Thanassis Stavrakis
Fudbaleri Grčke i Kazahstana u duelu

Fudbaleri Grčke su upisali trijumf protiv Kazahstana 4:0 (4:0) i plasirali se u finalnu utakmicu u okviru baraža za plasman na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj.

Sve je bilo rešeno već u prvom poluvremenu jer su Grci imali prednost od četiri gola nakon svega 40 minuta igre. Anastasios Bakasetas je pogodio u devetom minutu, a Dimitrios Pelkas u 15 i bilo je jasno da se Kazastancima sprema dugo veče. Fotis Joanidis je povećao na 3:0 u 37. minutu, dok je Dimitrios Kourbelis pogodio za 4:0 pet minuta pred odlazak na odmor. Do kraja utakmice je Kazahstan postigao i autogol, a mrežu je zaresao Aleksandr Maročkin.

Poljska je takođe obezbedila plasman nakon trijumfa protiv Estonije 2:0 (1:0). Nakon 22 minuta igre, Premislav Frankovski je pogodio za prednost domaćina. Sve je postalo znatno teže za Estonce kada je Maksim Paskotsi dobio drugi žuti, odnosno crveni karton u 27. minutu. Mogli su Poljaci i do veće prednosti u prvom delu igre, ali je drugi pogodak viđen tek u 50. minutu kada je strelac bio Pjotr Zielinski. Domaćin je do kraja postigao tri gola i tako potvrdio plasman u odlučujuću utakmicu u baražu za prvenstvo Evrope, dok je Estonija u 78. minutu postigla utešni pogodak.

Za plasman na turnir u Nemačkoj igraće i reprezentacija Velsa jer su slavili protiv Finske 3:1 (2:1)u Kardifu. Odlično je domaćin otvorio meč pogotkom Dejvida Bruksa, a Niko Vilijams je uvećao vođstvo u 38. minuut. Temu Puki je vratio nadu Fincima pred odlazak na odmor, ali su Velšani ponovo odlično otvorili poluvreme i golom Brenana Džonsona uvećali ponovo prednost. Trijumf domaćina je potvrdio Danijel Džejms u 86. minutu.

Fudbaleri Islanda su pobedili Izrael 3:1 (2:1). Eran Zahavi je Izraelce doveo u vođstvo sa "bele tačke" u 31. minutu, ali su gosti uspeli da preokrenu rezultat već do poluvremena. Prvo je Albert Gudmundson iz slobodnog udarca poravnao rezultat, a zatim je Arnar Traustason u 42. minutu doneo prednost Islanđanima. Gudmundson je na kraju stigao i do het-trik golovima u 83. i 87. minutu i tako potvrdio trijumf Islanda.

Najneizvesnije je bilo u Zenici gde je Ukrajina savladala Bosnu i Hercegovinu 2:1 (0:0). U poprilično tvrdoj utakmici, izabranici Save Miloševića su prvi iskoristili šansu koja im se ukazala u 56. minutu jer je šut Denis Hadžikadunića završio iza leđa Andrija Lunina. Delovalo je da će Bosna ići u finale baraža, ali su Ukrajinci za svega tri minuta preokrenuli rezultat golovima Romana Jaremčuka i Artema Dovbika.