
pre 2 sata 23: 01
(VIDEO) Paunovićev Ovijedo na korak od La Lige: Srbin i dalje bez poraza u Španiji - cilj skoro pa ispunjen!
Real Ovijedo slavio ukupnim rezultatom 3:2 protiv Almerije u dvomeču baraža polufinala za popunu La Lige.
Već više od dve decenije, Žoze Murinjo je jedan od najuspešnijih fudbalskih trenera na svetu, sa klubovima iz Portugala, Španije, Engleske i Italije je osvojio sve što se osvojiti može, a tajna njegovog uspeha leži u tome što je u timu uvek imao napadače iz Afrike.
Uparvo je taj podatak legendarni Portugalac navao kao ključan u ostvarivanju svih svojih dobrih rezultata minulih godina na klupama Porta, čelsija, Intera, Real Madrida, Mačester junajteda i Rome.
"Nijedan moj uspeh u trenerskoj karijeri ne bih mogao da ostvarim da u ekipi nisam imao napadače iz Afrike", poručio je Murinjo i dodao:
"Sve je počelo sa Benijem Mekartijem još dok sam bio na klupi Porta. On je te godine postigao više od 20 golova u ligi i pomogao mi da postanem šampion, a kasnije je i u Ligi šampiona postigao neke izuzetno važne golove u sezoni kad sam osvojio prvi trofej u ovom takmičenju", rekao je Murinjo.
Tokom igranja prve Lige šampiona sa Portom u grupi su se još nalazili Partizan, Real Madrid i Olimpik iz Marseja, i baš u tom francuskom klubu je video igrača koji ga je oduševio.
"To je bio Didije Drogba i odmah sam ga doveo u Čelsi kad sam se preselio u London. Moja ideja je bila da uparim njega i Mekartija, ali Blekburn nije želeo da ga pusti koliko god novca da smo im ponudili. Beni im je bio jedini golgeter u ekipi i nisu želeli da ga se odreknu."
Murinjo je Čelsi napustio bez osvojene Lige šampiona, ali sa tri šampionske titule Premijer lige, jednim FA kupom, tri Liga kupa i jednim Kommjuniti šildom.
"Otišao sam u Inter sa idejom da osvijim Ligu šampiona, ali sam u ekipi imao samo dvojic igrača iz Gane i to na sredini terena. Znao sam da mi to nije dovoljno da osvojim ono to sam naumio i trebao mi je napadač iz Afrike, a dobio sam ga od Barselone. Mislim da je dovođenje Samjuela Etoa moj najbolji potpis u karijeri. Došao je u Inter i mi smo odmah osvojili Ligu šampiona."
U Real Madridu, ipak, nije bio te sreće, jer mu uprava kluba nije ispunila želje i nije dobio nijednog napadača sa afričkog kontinenta.
"Pokušao sam tokom boravka u Real Madridu da dovedem Emanuela Adebajora, ali u klubu nisu hteli igrače koji su na pozajmici. Imao sam Brazulce, koji su sjajni igralči, ali bez Afrukanaca nisam mogao da osvojim Ligu šampiona", rekao je Muirinjo.
U Evropi trenutno postoji 17 timova čija vrednost prelazi milijardu evra, što je porast u odnosu na samo osam takvih timova iz 2016. godine.
Vreme kada su profesionalne sportske franšize bile rezervisane za lokalne milijardere, filmske zvezde i vlasnike naftnih imperija polako odlazi u zaborav. Danas investicioni fondovi s Wall Streeta ulaze na teren.
Howard Marks, suosnivač i kopredsednik Oaktree Capital Managementa, postao je krajem maja 2024. većinski vlasnik slavnog italijanskog kluba, nakon što kineski konglomerat Suning nije uspeo da vrati zajam od 395 miliona evra, podignut 2021. godine.
PSG-ova titula nije samo sportski trijumf – ona je kulminacija strateškog projekta koji traje još od 2011. godine kada je klub preuzela Qatar Sports Investments (QSI), investicijsko krilo katarske države.
Pored zalivskih država, tu je i Kina, koja koristi fondove za projekte unutar inicijative "Pojas i put", kao i Norveška, čiji državni fond, s portfeljom od 1,7 biliona dolara, drži titulu najvećeg na svetu.
16.01.2024 10: 20
Portugalski stručnjak, Žoze Muirnjo od danas više nije trener fudbalera Rome, saopštio je klub iz glavnog grada Italije, a kao razlog za prekid saradnje su navedeni loši rezultati u tekućoj sezoni.
23.11.2023 10: 53
Trener fudbalera Rome, Portugalac Žoze Murinjo izjavio je da će jednog dana da preuzme neki klub iz Saudijske Arabije, prenose svetski mediji.
03.06.2025 12: 10
Kako stvari stoje, Englez se vraća na "Old Traford" - ali za njega tu i nema više mesta.
29.05.2025 10: 05
Zanimljivo je da je Portugalac i dalje poslednji trener koji je osvojio Ligu šampiona sa nekim italijanskim klubom, i to 2009/10, kada je baš sa Interom u finalu na stadionu „Santiago Bernabeu“ pobedio Bajern.
pre 2 sata 23: 01
Real Ovijedo slavio ukupnim rezultatom 3:2 protiv Almerije u dvomeču baraža polufinala za popunu La Lige.
pre 2 sata 22: 48
Predsednik Fudbalskog kluba Sporting iz Lisabona Frederiko Varandaš izjavio je danas da klub nije dobio ponudu za igrača Viktora Đekereša i da ne postoji dogovor da on bude prodat za 70 miliona evra.
pre 3 sata 21: 18
Najpoznatiji fudbalski insajder, Fabricio Romano, preneo je kako je ostalo da posao samo bude ozvaničen...
pre 5 sati 20: 10
Govorio je Matijašević i o glasinama vezanim za odlazak Luke Đorđevića Partizan i naglašava da verovatno nećemo gledati mladog igrača na "JNA".
Ostavite komentar