(KRAJ) Mađarska - Srbija 2:1: "Orlovi" bez sreće na "Puškaš Areni"

14.10.2023 22:43
(KRAJ) Mađarska - Srbija 2:1: "Orlovi" bez sreće na "Puškaš Areni" Tanjug/AP Photo/Denes Erdos

Mađarska je iznenadila Srbiju na stadionu "Rajko Mitić", a "orlovi" su stigli u Budimpeštu da vrate dug u sedmom kolu Grupe "G" i naprave iskorak ka završnici EURO 2024. godine. Selektor Dragan Stojković Piksi je prvi put tražio od igrača da budu "lavovi na terenu", da iskoriste kvalitet i talenat i pobedom se vrate na zacrtan put.

Bez Dušana Vlahovića, Luke Jovića, Mihaila Ristića, Miloša Veljkovića, Stojković je potpuno iznenadio sa timom jer u startnoj postavi nema kapitena Dušana Tadića, pa je kapiten Aleksandar Mitrović. Igraće "orlovi" sa četvoricom defanzivaca a u toj postavi su Strahinja Eraković i Aleksa Terzić. Šansu je dobio i Mijat Gaćinović pre Filipa Kostića.

Mađari su bez komandanta odbrane Vilija Orbana ali se nadaju da će na "Puškaš Areni" nastaviti sa dobrim igrama i pobedom bukvalno završiti 85 odsto posla oko plasmana ka Nemačkoj.

Srbija, a ranije Jugoslavija, ne može se pohvaliti brojim pobedama u Mađarskoj. Samo tri puta su slavili, dva puta u prijateljskim mečevima (1:0 1962, 1:0 2020) i samo jednom u  takmičarskim duelima. Bilo je to u baražu za odlazak na SP 1998. u Francusku, kada su selektor Dragan Stojković, Dejan Savićević, Predrag Mijatović deklasirali domaćina 7:1 u Budimpešti a zatim i 5:0 u revanšu za odlazak na Mundijal.

Mađarska - Srbija 2:1 (2:1)

Stadion: Puškaš Arena.
Sudija: Fransoa Leteksije (Francuska).
Strelci: Varga u 20, R. Šalai u 34. za Mađarsku, a Pavlović u 33. za Srbiju.

MAĐARSKA: Dibus - Fiola (od 75. Botka), Lang, A. Šalai - Nego (od 63. Bola), A. Nađi, Stajls (od 63. Kalmar), Kerkez - R. Šalai (od 75. Kata), Soboslaj - Varga (od 83. Adam).

SRBIJA: V. Milinković Savić - Eraković (od 46. Tadić), Milenković, Pavlović, Terzić (od 46. Kostić) - A. Živković (od 75. Radonjić), Gudelj, Lukić (od 83. Ratkov), Gaćinović (od 66. Đuričić) -  S. Milinković Savić - Mitrović.

14.10.2023. 22:40

90+4. minut: Dibus spasava Mađarsku

Dibus brani udarac Milenkovića. Veliki zicer za Srbiju nije iskorišćen.

14.10.2023. 22:37

90+1. minut: "Mitrogol" za malo kratak

Mitrović se vinuo u vazduh, Kerkez mu se "okačao" na leđa, pa je napadač Srbije za malo bio kratak. Poslao je loptu pored stative.

14.10.2023. 22:35

90. minut: Srbija se upinje da izjednači

Srbija se upinje da izjednači, ali nema pravog pasa. Nadoknada je šest minuta.

14.10.2023. 22:27

82. minut: Varga mogao da reši meč

Mogao je Varga da reši meč, dobio je odlilčan centaršut sa desne strane, sa desetak metara šutirao je pravo u golmana Srbije.

14.10.2023. 22:25

80. minut: Srbija napada, Mađari u defanzivi

Srbija napada, Mađarska se brani. Mnogo je igrača u 20 metara domaćina, lopta nema gde da prođe.

14.10.2023. 22:18

72. minut: Veliki promašaj Mađara

Mađari imaju sjajnu kontru, Bola je stigao pre Kostića do lopte, ali je šutirao pored stative. Sreća i za Srbiju.

70. minut: Stative pogađaju Tadić, pa Pavlović

Posle kornera Živkovića, Srbija je dva puta poghodila stativu, prvo Tadić, a potom i Pavlović. Lopta neće u gol.

14.10.2023. 22:14

67. minut: Varga pogađa prečku

Srbija je imala sreće, posle kontre Varga je dobro šutirao glavom, prebacio je Vanju Milinkovića Savića, ali je pogodio prečku.

14.10.2023. 22:07

60. minut: Srbija nastavila da napada

Srbija nastavlja da napada, ali bez rezultata. Nema ni sreće.

14.10.2023. 22:01

53. minut: Golčina Mitrovića, ali opet je ofsajd

Ponovo Mitović trese mrežu i ponovo je ofsajd. Tadić je bio u nedozvoljenoj poziciji kada je vratio loptu do naapdača Al Hilala. Šteta, bio je to sjajan gol.

14.10.2023. 21:56

50. minut: Srbiji poništen gol zbog ofsajda

Srbija je zatresla mrežu, Mitrović je ubacio odbitak u mrežu, ali je Sergej Milinković Savić bio u ofsajdu kada je glavom vratio loptu do napadača.

14.10.2023. 21:48

Počinje drugi deo, Tadić i Kostić na terenu

Počelo je drugo poluvreme, selektor Srbije Dragan Stojković na teren je poslao Dušana Tadića i Filipa Kostića. Doći će do promene i u načinu igre.

14.10.2023. 21:35

Kraj prvog dela

Kraj prvog dela, "orlovi" su bili egal sa Mađarskom koja ima prednost zahvaljujući sjajnom golu Salaija.

14.10.2023. 21:29

43. minut: Slab pokušaj Mitrovića

Srbija pokušava ponovo da dođe do izjendačenja. Kombinuju "orlovi", traže priliku po stranama, posle dobre kombinacije sa Sergejom, šutirao je Mitrović sa 16 metara ali preslabo.

14.10.2023. 21:24

34. minut: GOOOL, Mađarska vodi 2:1, strelac Roland Salai

Fantastičan gol ofanzivca domaćina, sa 20 metara postigao je evrogol. U sam ugao.

14.10.2023. 21:23

33. minut: GOOOL, Srbija izjendačuje na 1:1, strelac Pavlović

Živković je izveo korner, a štoper Salcburga je na prvoj stativi bio najviši u skoku.

14.10.2023. 21:18

32. minut: Mitrović nije mogao sam

Uspeo je Mitrović da ukrade loptu na 30 metara od gola, prošao je i golmana Dibusa ali otišao mnogo iskosa pa nije mogao da šutira. Nije imao koga da uposli.

14.10.2023. 21:15

30. minut: Mađari se pune samopouzdanjem

Pogodak je dao krila Mađarima, rastrčali su se i stvaraju ozbiljnih problema Srbiji. Posebno Nego po desnoj strani koji je mnogo brži od Terzića i Pavlovića. Srećom, nije imao dobar završni pas.

14.10.2023. 21:08

20. minut: GOOOL, vodi Mađarska 1:0 strelac Varga

Kontra domaćina i laka realizacija. Nego je pobegao Terziću po levoj strani, usledio je dobar pas ka Vargi i Srbija je matirana.

14.10.2023. 21:03

17. minut: Mitrović kasni za korak

Nova kontra i nova velika prilika za Srbiju nije iskorišćena. Posle kornera Mađara, usledila je kontra, Živković i Mitrović su išli "dva na jedan". Krilo PAOK-a je uposlio Mitrovića, ali je golman Dibus stigao na vreme da osujeti kontru.

14.10.2023. 21:01

15. minut: Velika šansa za Gaćinovića

Srbija dosta dobro kontroliše meč, spustili su "orlovi" loptu na zemlju, dosta su dobro kombinovali, što je Mađare vratilo u defanzivu. Čekaju domaćini kontru, za sada odbrana Srbije vrlo dobro kontroliše njihove napade. Imao je Mijat Gaćinović sjajnu priliku, stigao je skoro do peterca a onda se umesto šuta odlučio da asistira i pogrešio.

14.10.2023. 20:55

8. minut: Pada Mitrović u šesnaestercu nema penala

Dobar napad Srbije završio se centaršutem Živkovića ka Mitroviću. Kapiten Srbije je pao u sendviču dvojice Mađara, ali nema penala.

14.10.2023. 20:50

5. minut: Ispitivanje snaga na početku

Prvi minuti protekli su ispitivanju snaga, lopta je uglavnom u nogama Mađara koji su pokazali da će biti jako opasni u tranziciji, pogotovo u karakterističnim akcijama po krilnim pozicijama.

14.10.2023. 20:45

Počeo je meč na "Puškaš Areni"

Počeo je meč pred 65.000 gledalaca na "Puškaš Areni". Selektor Srbije Dragan Stojković iznenadio je sastavom, videćemo i koliko je na sve to bio spreman njegov kolega Marko Rosi.

14.10.2023. 20:30

Mitrović staje rame uz rame selektoru Stojkoviću

Aleksandar Mitrović će večeras predvoditi napad Srbije kao kapiten i upisati 84. utakmicu za nacionalni tim čime će se izjednačiti na sedmom nestu sa Draganom Stojkovićem i Vladimirom Stojkovićem.

14.10.2023. 20:19

Stojić u Studiju Arene: Dopada mi se Piksijev tim

Ranko Stojić, stručni konsultant TV Arena Sport, je u Studiju Arene istakao da mu je satsav Srbije veoma zanimljiv:

"Dopada mi se tim. Terzić i Pavlović igraju kao tandem po levoj strani u Salcburgu ozbiljno takmičenje - Ligu šampiona. Njihova saradnja može biti dobra i za ovaj i za neke sledeće mečeve. Gaćinović i Terzić po levoj strani imaju mogućnost da opterete rivala i igraju "dva na jedan" jer to omgućava sistem igre Mađara sa trojicom igrača pozadi. Eraković po desnom beku može da uslovno rečeno oslobodi Andriju Živkovića za ofanzivnu igru. Ako budemo igrali na sredini pametno, sa dva tri dodira možemo ozbiljno da ugrozimo Mađarsku"

.

14.10.2023. 20:15

Drulović za Arenu: Gaćinović može da prelomi meč

Za TV Arena sport pre meča na stadionu govorio je Ljubinko Drulović, jedan od asistenata Dragana Stojkovića, koji je istakao da stadion u Budimpešti podseća na onaj u Lisabonu na kome je Srbija pobedila Portugal i plasriala se na SP u Kataru.

"Noć u Portugalu je bila fenomenalna za nas, posebno veče zaista, a ova 'Puškaš arena' podseća malo na 'La Luž'. Došli smo motivisani i želimo da se vratimo u Beograd sa pobedom. Nama bi odgovorao i nerešen rezultat, ali to nije naš mentalitet iako nam je susret sa Crnom Gorom verovatno i važniji. Svi znamo koliko je ovaj meč bitan i daćemo sve od sebe".

O formaciji i sastavu koji je odabrao Stojković.

"Mi smo spremni da igramo u dva sistema, ali počećemo sa četiri igrača pozadi. Gaćinović može da prelomi utakmicu večeras. Svi znamo da je hitar i šta može da uradi na malom prostoru. Tadić je hrabri kapiten, sigurno će ući u drugom poluvremenu".

14.10.2023. 20:07

"Orlovi" sa Stojkovićem nisu izgubili do sada u gostima

Selekcija Srbije sa selektorom Draganom Stojkovićem do sada nisu izgubili meč na gostovanjima u takmičarskim mečevima. Odigrali su 10 mečeva, sedam su dobili uz tri remija. Poraženi su tri puta na gostovanjima u prijateljskim susretima protiv Japana, Danske i Brazila.

14.10.2023. 20:00

Ovako je bilo na stadionu "Rajko Mitić"

14.10.2023. 19:39

Stojković sve iznenadio sastavom

Selektor Srbije Dragan Stojković sigurno je sastavom iznenadio kolegu Marka Rosija. Ostavio je Dušana Tadića i Filipa Kostića na klupi, odlučio se da igra sa četvroicom igrača u odbrani (Eraković, Milenković, Pavlović, Terzić), u vatru je ubacio Mijata Gaćinovića, dok će Sergej Milinković Savić biti iza kapitena na ovom meču Aleksandra Mitrovića.