UEFA Liga Evrope

17.08.2023 22:23
Olimpijakos otišao u duel sa Čukaričkim, Zrinjski i pored poraza obezbedio istorijsku jesen u Evropi Guliver/AP Photo/Claude Paris

Fudbaleri Čukaričkog dočekali su rivala u plej-ofu kvalifikacija za Ligu Evrope, jer je Olimpijakos posle trijjumfa kod kuće (1:0), odigrao nerešeno sa Genkom u Belgiji - 1:1 (1:0). Malo je nedostajalo da crveno-beli drhte od produžetaka i penala, a da ne bude tako pobrinuo se Sotiris Aleksandropoulos u "minut do 12".

Domaćin je vodio od gola Džozefa Paintsila iz penala u 30. minutu sve do foto-finiša, kada je grčki vezista savladao golmana i bacio u očaj protivnikove navijače, već ubeđene da se njihov tim uhvatio za slamku spasa i da može u bonus vremenu da eliminiše Atinjane.

Ovo veče će ipak posebno pamtiti u jednoj od bivbših jugolsovenskih republika. Prvi put od osnivanja kluba iz Mostara, fudbaleri Zrinjskog igraće grupnu fazu nekog takmičenja pod okriljem Evropske fudbalske federacije, jer im u slučaju eliminacije u plej-ofu kvalifikacija za Ligu Evrope sleduje mesto u Ligi konferencije, obezbeđeno večerašnjim izbacivanjem Brejdablika sa 6:3 u ukupnom skoru.

Minimalan poraz u revanšu, autogolom Aleksandra Jakovljevića u 55. minutu, nije mogao biti fatalan, obzirom na to da je ekipa iz Bosne i Hercegovine na Island ponela ogromnu zalihu iz utakmice na njenom terenu (6:2), pa je sa uspehom sačuvala. I ispisala novu stranicu u analima bosansko-hercegovačkog klupskog fudbala, bez ovakvog uspeha do sada.

Ludogorec se naigrao UEFA takmičenja, a ovog leta je u predvorju Lige Evrope, u koji je ušao "demoliranjem" Astane u svom razgradu (5:1). U igri za LE ostali su još Karabag i Haken, čiji su igrači slavili i u revanšima sa HJK i Žalgirisom, te Šerif (odigrao nerešeno sa BATE Borisovim, posle 5:2 kod kuće) i praška Slavija (remizirala sa Dnjeprom, kog je ubedljivo savladala prošle nedelje).