Filip Matijašević Čukarički Bled pripreme poseta Salcburg TV Arena sport | Arena Sport
srb
najnovije
Superliga Srbije

Filip Matijašević za Arena sport posle prvih dana u Salcburgu: Tamo me više cene nego ovde, vreme će pokazati zašto logo sponzor

komentari (0)

Autor: Mira Milanović

28.06.2026 15:04
Filip Matijašević sa bivšim saigračima Čukaričkog na Bledu FK Čukarički
Filip Matijašević sa bivšim saigračima Čukaričkog na Bledu

Samo nekoliko dana pošto je odradio prve treninge i debitovao za Salcburg, Filip Matijašević vratio se na Bled da obiđe bivše saigrače iz Čukaričkog. Talentovani napadač govorio je o razlikama između srpskog i austrijskog fudbala, velikoj konkurenciji, očekivanjima od prve sezone i emotivnom povratku među "brđane".

Mladi napadač, koji je ovog proleća u višemilionskom transferu prodat jednom od najboljih evropskih klubova, od naredne sezone gradiće karijeru u austrijskoj Bundesligi. 

"Došao sam jer mi od Salcburga ne treba mnogo, sat ili dva vožnje da obiđem svoje bivše saigrače, svog oca, prijatelje iz kluba. Iskoristio sam slobodan dan da ga posvetim njima", rekao je Filip Matijašević.

FC Red Bull Salzburg

 

 

Prvi utisci iz Salcburga?

"Sve je na mnogo višem nivou nego kod nas od trening centra do samih treninga, koji traju i po tri sata. Od devet do četiri sam u sportskom centru, sve je zatvorenog tipa i organizovano na vrhunskom nivou. Mislim da sam izabrao pravu sredinu".

Da li to znači da nema pristupa medijima?

"Nema. Mediji su bili prisutni samo na prozivci, sve ostalo je zatvorenog tipa".

Kako su vas prihvatili u novom klubu?

"Moram da priznam da sam dočekan na veoma lep način. Najmlađi sam u ekipi, ali sam zajedno sa ostalim novajlijama primljen sa velikim poštovanjem. To je veliki klub, verovatno najbolji za razvoj mladih igrača, i tamo se vodi računa o svakom detalju".

Koliko vam znači što u klubu ima dosta igrača sa Balkana?

"Mnogo. Tu je Aleksa Terzić kao najiskusniji, Oliver Lukić, golman Šarčević i Damir Redžić. Ima nas pet-šest sa Balkana. Čuli smo se i sa Kerimom Alajbegovićem, čestitali mu plasman BiH u narednu fazu na Mundijalu. Zaista smo lepo prihvaćeni mi Balkanci i oseća se veliko poštovanje prema nama. A i u gradu je mnogo ljudi sa Balkana".

Nemački je sledeći izazov?

"Da, već sam počeo da učim. Engleski govorim dobro, ali nemački je obavezan, već idem na časove".

Kako izgledaju pripreme Salcburga?

"Za sada znam da ćemo pet dana provesti na planini u Austriji, a ostatak priprema odrađujemo u trening centru".

Već ste debitovali u prijateljskoj utakmici?

"Jesam. Pre dva dana smo odigrali prvu prijateljsku utakmicu. Svake godine klub organizuje meč protiv niželigaša zbog publike. Ambijent je bio fantastičan, mnogo dece je došlo. Znao sam da je Salcburg veliki klub, ali nisam bio svestan koliko ima navijača".

FC Red Bull Salzburg

 

 

Šta sledi do početka sezone?

"Očekuje nas još četiri ili pet utakmica. Uglavnom ćemo biti u Salcburgu i raditi u našem trening centru".

Koliko je jaka konkurencija?

"Veoma ozbiljna. Na mojoj poziciji igra i Sota Kitano, možda i najbolji igrač Salcburga. Znao sam za njega i ranije. Mislim da će jaka konkurencija pomoći i njemu i meni da budemo još bolji".

Šta očekujete od prve sezone?

"Uvek ciljam visoko. Želja mi je da što pre zaigram za Salcburg. Ako ne bude tako odmah, tu su pripreme, u užem sam krugu, a postoji mogućnost i da odem u Lifering. Mislim, to je praktično isti klub, sve je povezano kroz sistem dvojne registracije. Ali trenutno mi je fokus na svakom treningu i svakoj utakmici". 

Kako je izgledao debi, da li ste vi lično zadovoljni?

"Mislim da je izgledalo dosta dobro. Postigao sam i gol koji je, nažalost, poništen zbog malog ofsajda. Verujem da sam ostavio dobar prvi utisak. Iskreno, imam osećaj da me tamo ljudi više cene nego ovde, ali videćemo, sve će vreme pokazati".

Zašto imate takav utisak?

"To stvarno ne bih znao da kažem. Verovatno zato što mi je otac Vladimir Matijašević. Ne vidim drugi razlog zašto me neki ljudi ne vole ili ne poštuju. Ali, kako kažu, ne mrze se dobri, već najbolji".

Kako sarađujete sa trenerom?

"Trener je nov i tek upoznaje ekipu. Posle utakmice me je pitao da li sam uživao, kako sam se osećao. Rekao sam mu da uvek uživam u fudbalu. Za sada imamo odličnu saradnju i nadam se da će tako ostati".

FK Čukarički

 

 

Koliko se austrijski fudbal razlikuje od našeg?

"Mnogo je intenzivniji. Tehnički smo možda kao narod talentovaniji, ali austrijska liga ima ozbiljan kvalitet i kroz nju su prošli vrhunski igrači. Intenzitet, trka i borba su na izuzetnom nivou. Ako si fudbalski inteligentan, možeš lakše da se prilagodiš".

Koji ste broj na dresu ćete nositi u Salcburgu?

"Brojevi 22 i 92 bili su zauzeti. Na kraju sam došao do 28. Nikada nisam previše birao broj, ponudili su mi nekoliko opcija i ovaj mi se jednostavno dopao."

Kako vam izgleda Čukarički pred novu sezonu?

"Ja sam, verovatno, najveći navijač Čuke. Ekipa ima mnogo mladih i talentovanih igrača. Ostao je Uroš Miladinović, tu je golman Čarapić, vratili su se Prokopijević i Vojinović, oporavili od povreda. Tu je i Žurić, koji je uz Prokopijevića jedan od najtalentovanijih igrača sa kojima sam igrao, ne računajući Kostova. Iskusni igrači poput Docića, Mijailovića, Tomovića i Pavkova daju dodatnu snagu. Verujem da ovaj tim može da izbori Evropu i to im od srca želim".

Da li u Salcburgu znaju za Čukarički?

"Ne mogu da kažem da su ranije mnogo znali, ali sigurno će tek čuti. Na predstavljanju je direktor rekao da dolazim iz Čukaričkog. Ne izgovaraju baš najbolje ime kluba, ali verujem da će se za Čukarički tek čuti", zaključio je Matijašević. 

 

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Ostavite komentar