Zvezda namučila Real ali na kraju poklekla pred "Kraljem"

29.03.2024 22:27
Nemanja Nedović u duelu sa Džananom Musom MN Press
Nemanja Nedović u duelu sa Džananom Musom

Istina, ova utakmica nema rezultatski značaj, ali... Košarkaši Crvene zvezde otputovali su u Madrid kao kompletni autsajderi, a protiv šampiona Evrope pokazali su zube, namučili Real, što ipak nije bilo dovoljno za pobedu. Madriđani su u neizvensoj završnici slavili 101:94 (20:21, 24:26, 28:28, 29:19) u 32. kolu Evrolige.

Od početka meča bilo je jasno da je Zvezda došla da se nadmeće sa šampionom Evrope. Real ima neosporiv kvalitet, ali je ekipa Janisa Sferopulosa pokazala da može da se nosi sa španskim velikanom, za koji na ovom meču nisu igrali Fakundo Kampaco, Gabrijel Dek i Vensan Porije, ali je sa druge strane srpskom timu falio pokretač ekipe, Miloš Teodosić, kao i Nikola Topić, Jago dos Santos i Trej Tompkins.

Zvezda je posle prve deonice imala pola koša prednosti, a podjednako napeto je bilo i u drugom kvartalu, u kome se razigrao Nemanja Nedović, koji je predvodio sastav sa Malog Kalemgedana sa 18 poena i na krilima njegove perfektne igre gosti su na poluvremenu imali +3.

Početak treće četvrtine bio je kao iz snova za Crvenu zvezdu. Odbrana je bila na visokom nivou, dok su se u napadu pronalazila dobra rešenja i laki poeni na obruču. Poveli su crveno-beli sa čak 16 razlike (70:54), ali su se Madriđani, predvođeni Džananom Musom ekspresno vratili u meč, te je Zvezda u poslednju dekadu prenela vođstvo od tri razlike sa poluvremena.

Na startu četvrte četvrtine po trojku na obe strane pogodili su Serhio Rodrigez i Nedović, a na trojku bivšeg reprezentativca Srbije nadovezao se Džoel Bolomboj sa zakucavanjem i zicerom, da bi Luka Mitrović posle ofanzivnog skoka doneo svojoj ekipi +7. Real se ponovo vratio, a trojkom Muse uz faul i poveo 86:85 na tri i po minuta do kraja. Neočivanu trojku na drugoj strani pogodio je Dalibor Ilić, ali je Musa bio nerešiva enigma za srpskog šampiona.

Na dva minuta do kraja Adam Hanga je pogodio za tri, na drugoj strani vratio je Mario Hezonja (93:92 za Zvezdu), a onda je sa linije penala Edi Tavares pogodio za minimalno vođstvo Reala. Hanga je u narednom napadu izgubio loptu, a to je snažnim zakucavanjem kaznio Hezonja (93:96). Odgovornost je preuzeo Nedović, ali je promašio trojku za izjednačenje, te je Real posle penal završnice upisao novu pobedu u Evroligi.

Najefikasniji u redovima pobednika bio je Musa sa 30 poena, koji je tokom čitavog meča pokušavao da odglumi i izvuče poneki faul i sudije su na to u velikom broju slučajeva nasele. Hezonja je dodao 20 poena, dok je 16 ubacio Geršon Jabusele,

Na drugoj strani istakao se Nedović sa takođe 30 poena (rekord sezone), a pratio ga je Adam Hanga sa 22.

Zvezda je i dalje 16. na tabeli Evrolige sa skorom 11-21, dok je Real prvi sa učinkom od 26 pobeda i šest poraza.

Inače, bila je ovo osma utakmica koju su igrači Crvene zvezde igrali u Evroligi bez Miloša Teodosića i osmi put su poraženi. Jednostavno bez "Tea" se ne može i to je glavni problem ove sezone.

Real Madrid - Crvena zvezda 101:94 (20:21, 24:26, 28:28, 29:19)

Dvorana: "Vizink centar"
Sudije: Matej Boltauzer, Arturas Sukis, Maksim Buber

Real Madrid: Kozer, Fernandez 3, Abalde 7, Gonzalez, Hezonja 20, Alosen 2, Rodrigez 3, Tavares 11, Ljulj 7, Jabusele 16, Endiaje 2, Musa 30.

Crvena zvezda: Smart 9, Lazarević, Hanga 22, Davidovac 6, Mitrović 6, Lazić 3, Tobi, Bolomboj 5, Ilić 9, Nedović 30, Giedraitis 2, Gilespi 2.