Vesti EURO 2024

Kvalifikacije za EURO 2024: Danska vizirala put za Nemačku, Italija i Slovenija imaju sve u svojim rukama

17.11.2023 22:44
Fudbalski reprezentativci Italije proslavljaju gol Tanjug/AP Photo/Andrew Medichini)
Fudbalski reprezentativci Italije proslavljaju gol

Posle druge ture današnjih mečeva kvalifikacija u tri grupe, spisak učesnika Evropskog prvenstva u fudbalu, za seniore, sledećeg leta u Nemačkoj duži je za reprezentaciju Danske, jer pobedom osigurala direktan prolaz na kontinentalno takmičenje.

U "ludoj" utakmici Azura i Severne Makedonije palo je čak sedam golova, ali selekcija bivše jugolsovenske republike nije uspela i treći put da saplete momke sa Apenina, kao kada je aktuelnog kontinentalnog vladara ostavila bez učešća na prošlogodišnjem Svetskom prvenstvu ili ih na početku borbi u C grupi primorala na remi - 5:2 (3:0).

Italijani su ovog puta bili našpanovani na trijumf i sve vreme su vukli konce pred njihovom publikom, mada je Jani Atanasov golovima za 3:2 (52, 74. minut) dao tračak nade hrabrim gostima. Pre i posle toga sijala je italijanska zvezda, koju su na EURO 2024 odveli Darmijan (17), Kijeza (41, 45+2), Raspadori (81) i Šaravi (90+3).

Tako su "Azuri" obezbedili meč u kom se pitaju za sve. Tim Lućijana Spaletija će "gostovati" Ukrajini na neutralnom terenu gde će im i remi biti dovoljan za odlazak u Nemačku. Engleska je već obezbedila plasman ali nije propustila da večeras savlada slabašnu Maltu, pogocima Pepea (savladao svog golmana) i Kejna (75).

I Danci su kao domaćini došli do prerko potrebna tri boda protiv Slovenije - 2:1 (1:1), a junak pobede bio je Tomas Dilejni, pošto je njegov šut u 54. minutu zakomplikovao plasman "zmajčeka". Danci su u Kopenhagenu imali veći posed lopte (66:34) i udaraca ka golu (13:1), pa su pomenuti strelac i Mele (26) samo materijalizovali dominaciju.

Slovenci su usporili rivala preko Janže (30), ali to je bilo sve od njih, pa sada moraju makar do remija protiv Kazahstana, 20. novembra u Ljubljani. Reprezentaciji nekadašnje sovjetske republike, pak, pobeda znači istorijski plasman na jedno veliko takmičenje, jer bi u tom slučaju izbila na drugo mesto grupe H.

U derbiju grupe E, igranom u Varšavi, nije bilo pobednika između Češke i Poljske - 1:1, što je označilo krah domaćina, pa će jedan Robert Levandovski i ostatak tima EURO pratiti na televiziji. Zato što više nemaju prilika za popravni, dok Česima ostaje duel sa Moldavijom, gde bi im pobeda, uz kiks već "lansirane" Albanije protiv Farskih ostrva, mogla doneti prvo mesto.

U isto vreme, ne smeju da idu ispod remija, s obzirom na to da i Moldavija ima 10 bodova i mogla bi pobedom da eliminiše Češku. Poljacisu se oprostili folom Pjotrovskog u smiraj prvog poluvremena (38), međutim u nastavku je Tomaš Souček izjednačio i taj rezultat je ostao na snazi do kraja meča.