pre 4 sata 23: 59
Diante Boldvin napustio Borac Čačak
Diante Boldvin, više nije košarkaš Borca iz Čačka, a zanimljivo je da je igrač sam isplatio klubi obeštećenje kako bi dobio "čiste papire."
MN Press
Drugo učešće SFR Jugoslavije na Evropskim šampionatima i drugo izgubljeno finale u Rimu od Italije 1968. godine. Prošli su "plavi" kroz jako zahtevne kvalifikacije, zatim su eliminsali Englesku u polufinalu, da bi protiv Italije vodili do pred kraj, a zatim se finalni meč završio 1:1 i posle produžetaka. Nije bilo penala, već se posle dva dana igrao novi meč koji su domaćini dobili u Rimu 2:0.
Ali, da počnemo od kvalifikacija. Pobedili su izabranici selektora Rajka Mitića u Grupi 4 u konkurenciji Zapadne Nemačke i Albanije. Uspeli su "plavi" golom Josipa Joške Skoblara da pobede Nemce u Beogradu (1:0), izgubili su od Lera, Gerda Milera i Uvea Zelera u Hamburgu (3:1), dva puta su bili bolji od Albanije, koja je odolela Nemacima u Tirani i omogućila im plasman u četvrtfinale. Tamo ih je čekala Francuska i Jugoslavija je bila bolja u dva meča, 1:1 u Marseju i 5:1 na "Marakani" uz po dva gola Ilije Petkovića i Vahidina Musemića i jednog Dragana Džajića.
Finalni turnir se igrao u Italiji od 5. do 10. juna. "Plavi" su u polufinalnu za rivala imali svetskog šampiona Englesku, sa Gordonom Benksom, Rejom Vilsonom, Bobijem Murom, Bobijem Čarltonom, Džefom Harstom, Nobijem Stajlsom, Džimijem Grivsom.
Meč u Firenci je bio izuzetno intenzivan, golmani Ilija Pantelić i Gordon Benks zaustavljali su nekoliko opasnih udaraca. A, onda je u 86. minutu Dragan Džajić majstorski na grudi primio jedan centaršut i prebacio Benksa za pobedu od 1:0 i plasman u drugo finale EP.
A, tamo ih je čekao domaćin koji je posle produžetaka odigrao 0:0 sa Sovjetskim Savezom, ali je imao sreće jer se bacao novčić i pao je na stranu Italije.
Polufinale
Italija - SSSR 0:0 - pobeda žrebom
SFR Jugoslavija - Engleska 1:0
/Džajić 86/
Za treće mesto
Engleska - SSSR 2:0
Finale
Italija - SFRJ Jugoslavija 1:1 (0:1) pp
/Domengini 80 - Džajić 39/
Novi meč finala
Italija - SFR Jugoslavija 2:0 (2:0)
/Riva 12, Anastasi 31/
Finalni meč igran je 8. juna na Olimpiku i "plavi" su opet bili bliži trijumfu. Golom Dragana Džajića vodili su od 39. minuta, "azuri" su pritiskali u drugom delu, ali Jugoslavija je bila bliža drugom golu nego domaćin izjednačenju. Ipak, u 80. minutu sudija Gotfrid Dinst dosduio je faul na 18 metara od gola Ilije Pantelića. Domengini je šutirao snažno, lopta je prošla kroz živi zid i meč je otišao u produžetke i završen je remijem. SFRJ Jugoslavija je igrala u sastavu: Pantelić, Fazlagić, Damjanović, Paunović, Holcer, Petković, Musemić, Džajić, Pavlović, Aćimović, Trivić.
"Imali smo veliki problem protiv Jugoslavije i ako hoću da budem iskren nismo zaslužili da izjednačimo, ali jesmo i dobili smo novu šansu posle dva dana", izjava je čuvenog golmana Italije Dina Zofa.
S obzirom na tadašnja pravila, igrao se novi meč 10. juna i Italija je iskoristila prve dve šanse i pobedila 2:0. Da je postojao tada VAR verovatno bi bio poništen vodeći gol Điđija Rive u 12. minutu, dok je Anastazi postigao sjajan pogodak iz poluvoleja u 31. minutu. Izabranici Rajka Mitića nisu mogli da probiju "katenaćo" odbranu "azura" i drugi put su morali da se uteše drugim mestom. SFRJ Jugoslavija je taj drugi meč finala igrala u sastavu: Pantelić, Fazlagić, Damjanović, Paunović, Holcer, Musemić, Džajić, Pavlović, Aćimović, Trivić, Hošić.
Dragan Džajić je sa dva gola bio najbolji strelac finalnog turnira, a u timu šampionata mesto su zaslužili Mirsad Fazlagić, Ivica Osim i Dragan Džajić.
Selektor Rajko Mitić je na EP poveo 22 fudbalera: Ilija Pantelić, Radomir Vukčević, Ratomir Dujković (golmani), Mirsad Fazlagić, Milan Damjanović, Borivoje Đorđević, Blagoje Paunović, Dragan Holcer, Ilija Petković, Ivan Osim, Vahidin Musemić, Rudolf Belin, Dragan Džajić, Rajko Aleksić, Miroslav Pavlović, Jovan Aćimović, Mladen Ramljak, Ljubomir Mihajlović, Ivica Brzić, Boško Antić, Dobrivoje Trivić, Idriz Hošić.
Tom Brady spaja dve, Amerikancima omiljene, razonode: američki fudbal i lekove za mršavljenje.
Fudbal je prvi put u istoriji prestigao bejzbol kao "apsolutno omiljeni sport" u Sjedinjenim Američkim Državama, prema podacima Ampere Analysisa.
Do Zimskih olimpijskih igara Milano Kortina 2026 deli nas manje od mesec dana
Nemci, uprkos punim tribinama i impresivnoj posećenosti, više nisu u prvom planu.
Sportska 2026. godina biće prva u kojoj se svi ključni trendovi industrije sudaraju u isto vreme.
04.12.2025 13: 25
Predsednik FSS izrazio je nadu da će "orlovi" sa novim selektorom poleteti u narednom periodu.
04.12.2025 12: 19
Fudbalski savez Srbije rešio je dugoročno pitanje selektora "orlova".
21.11.2025 15: 50
Selektor Italije ističe da krilo Liverpula ne igra za "azure" po sopstvenoj želji.
18.11.2025 22: 55
Poznati svi šeširi evropskog baraža za Mundijal.
YouTube
pre 7h
YouTube
pre 7h
16.07.2024 17: 23
Gol španskog fudbalera Lamina Jamala u polufinalu protiv Francuske izabran za najlepši na Evropskom prvenstvu, saopštila je danas Evropska fudbalska unija (UEFA).
16.07.2024 14: 27
Reprezentacija s Pirineja ima ubedljivo najviše pojedinaca u najboljih 11 prvenstva u Nemačkoj.
15.07.2024 19: 31
Zajedno sa fudbalerima titulu slavi i Karlos Alkaraz, koji je pobedio Đokovića u finalu Vimbldona
15.07.2024 19: 02
Sa reprezentacijom Nemačke 2014. godine, Miler je osvojio Svetsko prvenstvo u Brazilu
Ostavite komentar