Pred početak Rolan Garosa u Parizu, među vodećim teniserima raste nezadovoljstvo zbog načina raspodele nagradnog fonda, što bi moglo da dovede i do neuobičajenog protesta tokom turnira. Prema navodima više izvora, igrači planiraju da ograniče svoje medijske obaveze uoči starta takmičenja, kao vid pritiska na organizatore.
Glavna tačka spora je procenat koji igrači dobijaju od ukupnih prihoda turnira. Teniseri tvrde da njihovo učešće u raspodeli pada na oko 14,3 odsto, dok je na drugim ATP i WTA turnirima taj procenat bliži 22 odsto, što smatraju nepravednim odnosom snaga.
Situacija je dodatno eskalirala nakon što su Arina Sabalenka i Koko Gof, ranije ovog meseca javno upozorile da bi mogle razmotriti i bojkot Grend slem turnira ukoliko ne dođe do promene u sistemu nagrađivanja i većeg učešća igrača u prihodima.
Francuski mediji prenose da bi veliki broj učesnika Rolan Garosa mogao da svede tradicionalni medijski dan pred turnir na svega 15 minuta razgovora sa novinarima, što bi predstavljalo jasan signal nezadovoljstva.
Iz Francuske teniske federacije, ističu da ovakav stav igrača i igračica može negativno da utiče na sve aktere od medija i organizatora do publike koja prati turnir širom sveta. Istovremeno, iz federacije naglašavaju da ostaju otvoreni za razgovore i da je predložen sastanak sa igračima i njihovim predstavnicima.
Organizatori su ranije objavili da je ukupni nagradni fond za ovu godinu povećan na oko 61,7 miliona evra, što je rast od približno 10 odsto u odnosu na prethodnu sezonu. Ipak, teniseri tvrde da taj rast ne prati realne prihode turnira, koji su, prema njihovim procenama, znatno viši.
Igrači insistiraju i na širem setu zahteva, koji uključuju bolju medicinsku zaštitu, penzione modele i veće učešće u donošenju odluka kada su u pitanju četiri Grend slem turnira.
Ostavite komentar