Alisa Vainio Amanal Petros zlatna medalja maraton žene muškarci Evropsko prvenstvo u atletici TV Arena sport | Arena Sport
srb
najnovije
Vesti iz ostalih sportova

Finkinja i Nemac najbrži na maratonu Evropskog prvenstva: Trijumf po prijatnoj temperaturi

komentari (0)

Autor: TV Arena sport

16.08.2026 13:18
Alisa Vainio, finska maratonka Credit: Svoboda Jaroslav / ČTK / Profimedia
Alisa Vainio, finska maratonka

Dobili smo pobednike u najscrpljujućoj disciplini Evropskog prvenstva u atletici, na izmaku. Finska atletičarka Alisa Vainio osvojila je zlatnu medalju u današnjem maratonu na spektakularnom takmičenju Birmingemu.

Ona je stazu od 42 kilometra i 195 metara prešla za 2.22,26 sati, što je novi rekord šampionata "starog kontinenta". Srebrno odličje uzela je Lili Ana Vindič-Tot iz Mađarske (2.27,21), dok je bronza završila oko vrata Britanke Ebi Doneli (2.27,33).

 

 

Kod muškaraca najbrži i najizdržljviji je bio Nemac Amanal Petros, s vremenom 2:09;11 sati, što je takođe NAJ učinak u istoriji EP. Iza osvajača olimpijskog srebra kroz cilj je prošao Italijan Pjetro Riva, koji je za pobednikom kasnio sedam sekundi, dok je treća pozicija pripala Izraelcu Ajaleu (2:09;21).

Sve to prijatnoj temperaturi, nešto višoj od 20 stepeni, što je mngoo manje nego pre neki dan, kada se "kuvalo" od vrućine čak i u Engleskoj. Odnosno, više od friških 17 stepeni, od noćas, što je Angelinu Topić, prema njenom priznanju, sprečila da zablista u finalu skoka uvis, kao jedna od kandidatkinja za vrhunski plasman.

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Ostavite komentar

FIFA odustala od plana prodaje udela u Svetskom prvenstvu

Predsednik FIFA-e Gianni Infantino odustao je od plana da otvori vrata privatnim investitorima kroz novi komercijalni entitet za Svetsko prvenstvo, nakon snažnog protivljenja UEFA-e, drugih regionalnih saveza i vodećih evropskih klubova.