Vesti iz košarke

24.02.2023 19:56
(KRAJ) Poraz Srbije od Grčke u Atini: "Orlovi" čekaju novu šansu za plasman na Mundobasket MN Press

Košarkaška reprezentacija Srbije igra protiv Grčke pretposlednju utakmicu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo, a pobeda Atini garantuje "orlovima" plasman na Mundobasket, koji će se od 25. avgusta do 10. septembra održati u Japanu, Indoneziji i Filipinima.

Selektor Svetislav Pešić ne može da računa na igrače iz Evrolige, osim Ognjena Jaramaza iz Bajerna. Na raspolaganju je i tandem moskovskog CSKA, Dejan Davidovac - Nikola Milutinov.

U poslednjem meču kvalifikacija Srbija će u ponedeljak dočekati Veliku Britaniju u Beogradu.

Prvo mesto na tabeli grupe I Letonija sa 15 bodova, dok Srbija i Grčka imaju po 13. Potom slede Turska i Belgija sa po 11 bodova, dok je Velika Britanija poslednja sa devet.

Letonija i Grčka su već izborile nastup na SP, a Srbiji je neophodna jedna pobeda u naredna dva meča za siguran plasman na Mundobasket.

SP će biti održano od 25. avgusta do 10. septembra u Japanu, Filipinima i Indoneziji.

Grčka - Srbija 97:92, regularni period 80:80.

Grčka - Srbija

Olimpijska dvorana Ano Liosia, Atina

SRBIJA: Dangubić 6, Beslać, Davidovac 11, Jagodić Kuridža 7, Jaramaz 7, Jeremić 9, Jović 5, Milutinov 24, Radanov 7, Ristić 10, Simanić 6, Uskoković.

GRČKA: Čacidakis 4 , Čugkaz 8, Flionis 3, Gontikas 6, Kalaicakis 10, Kuzeloglu 1, Moraitis 23, Muratos 9, Papas, Rogavopulos 28, Toliopulus 3, Calmpuris

(UŽIVO) Grčka - Srbija

24.02.2023. 20:13

Kraj utakmice: Grčka pobedila 97:92

Jaramaz precizan oba puta sa penala (91:89). Pokušala je Srbija presingom da oduzme loptu Grčkoj, koja ipak došla do koša preko Kalaicakisa (93:89), da bi Davidovac na šest sekundi pogodio trojku iz ugla i doneo novu nadu gostima (93:92). Srbija pravi faul, međutim namerni, posle čega je Moraitis pogodio oba koša sa penala (95:92). Jeremić pravi novi faul, Rogavopulos siguran sa linije slobodnih bacanja - pobeda Grčke 97:92.

24.02.2023. 20:01

44. MINUT: Srbija tri minuta bez koša iz igre

Milutinov je realizovao jedno bacanje (81:80), posle čega je usledio sušni period obe ekipe. Srbija nije iskoristila nekoliko otvorenih šuteva, da bi ubrzo stigla kazna u vidu trojke Rogavopulosa. Grčka vodi 83:81, Srbija nema svežinu, dugo je ista petorka na terenu, a Pešić za sada nema nameru da je promeni. Davidovac pogađa oba bacanja i donosi izjednačenje. Da bi Rogavopuls pogodio još jednu trojku i doneo domaćinu  + 4 (89:85)

24.02.2023. 19:55

Kraj regularnog perioda: 80:80, slede produžeci

Milutinov se sjajno snašao u reketu i pogodio za 80:78, da bi Moraitis izjednačio rezultat. Srbija je imala poslednji napad, ali je Jaramaz promašio šut sa distance. Slede produžeci, Srbija je na ovoj utakmici imala 13 poena prednosti u jednom trenutku.

24.02.2023. 19:49

39. MINUT: Ulazimo u poslednjih 60 sekundi utakmice!

Davidovac je pogodio trojku, ali je Moraitis odmah odgovorio na isti način - 78:78. Milutinov maši šut za dva poena, da bi Moratos na drugoj strani nagazio liniju i prokockao napad Helena, koji vode u poslednjoj četvrtini 23:16.

24.02.2023. 19:44

37. MINUT: Prvo vođstvo Grčke posle uvodne četvrtine

Srbija nije pogodila koš iz igre još od poena Ristića iz horoga (63:67). Sa druge strane, Grčka je napravila 7:0 seriju na krilima Čugaza i Moraitisa i došla do prve prednosti na meču još od starta utakmice - 71:68. Jaramaz je potom pogodio trojku i prekinuo sušni period Srbije - 71:71. Bližimo se finišu utakmice, Pešić je tražio tajm-out, videćemo kakav će biti odgovor "orlova".

24.02.2023. 19:34

34. MINUT: Grčka se vratila u igru

Posle samo tri minuta igre u odlučujućoj deonici, obe ekipe su već ušle u bonus, pa možemo očekivati sve veću igru u reketu i jednih i drugih. Grčka je odličnu počela poslednju četvrtinu, u kojoj vodi 10:5, dok je ukupan rezultat 68:64 za Srbiju.

24.02.2023. 19:20

29. MINUT: Dangubić postiže važne poene

U periodu igre kada se teško dolazi do koša, Dangubić postiže važne poene za Srbiju. najpre je oba puta bio siguran sa penala, Moraitis je potom promašio trojku, kao i Dangubić. Grčka ne koristi naredni napad, da bi sušni period prekinuo Dangubić, koji sa linije za slobodna bacanja donosi Srbiji +12 (58:46). Konstatinos potom pogađa za dva poena i smanjuje vođstvo rivala - 58:48.

24.02.2023. 19:12

26. MINUT: Milutinov raspoložen, Srbija održava "visoko" vođstvo

Milutinov nastavlja da dominira u Atini. Najefikasniji pojedinac na meču sa 12 poena. Grčka u ovim trenucima sigurna sa distance, odakle Kalaciakis i Muratus smanjuju vođstvo rivala na 50:41, samo da bi Jeremić uzvratio trojkom za novu dvocifrenu prednost "orlova" - 53:41.

24.02.2023. 19:05

24. MINUT: Prva dvocifrena prednost Srbije

Jagodić-Kuridža otvara drugo poluvreme trojkom i donosi Srbiji prvu dvocifrenu prednost (42:30). Topulas potom vraća trojku, da bi nakon serije promašaja na obe strane, Milutinov oba penala za +11 (44:34). Srbija ima loše procente šuta sa linije za slobodna bacanja večeras (6/12).

24.02.2023. 18:45

Kraj prvog poluvremena: Srbija vodi 39:30

Za sada gledamo dosta tvrdu utakmicu u Atini, sa malim brojem poena. Srbija je nakon nešto lošijeg starta, uhvatila priključak sredinom uvodne četvrtine i otišla na malu pauzu sa prednošču od 15:8. Druga deonica se igrala u serijama. Najpre su "orlovi" otišli na +8 (21:13), da bi domaćin odgovorio serijom 7:0 i prišao na 21:20. Međutim, ubrzo su "orlovi" odgovorili na isti način i preko Radanova, Ristića i Milutinova ponovo stekli najveću prednost (22:30). Do kraja poluvremena i jedni i drugi su se opustili i počeli da pogađaju, da bi Ristić u finišu pogodio trojku za maksimalnih +9 Srbije (39:30).

24.02.2023. 18:34

16. MINUT: Srbija odgovara na isti način!

Posle dobre role domaćina, Srbija je u režiji Radanova, Simanića i Ristića kreirala 7:0 seriju i ponovo stekla osam poena prednosti (20:28). Muratos je smanjio rezultat dvojkom, ali je Radanov odmah odgovorio na isti način - 22:30.

24.02.2023. 18:32

13. MINUT: Serija Grčke 7:0

Srbija loše brani tranziciju, što koriste Grci i serijom 7:0 dolaze na poen zaostatka (20:21). Rogavopulos je najpre pogodio trojku, pa je Moraitis bio siguran, da bi nakon serije promašaja Srbije, i Kugasa pogodio.

24.02.2023. 18:26

12. MINUT: Srbija povećava predost, uprkos slabim procentima sa penala

Čacidakis pogađa sa poludistance, što je prva dvojka Grčke na meču (10:15). Jeremić potom odgovara na isti način, da bi nakon poena Muratosa, Radanović pogodio za 12:19. Srbija polako podiže tempo, ali i dalje kuburi sa penala, gde je promašila čak šest slobodnih bacanja u prvoj četvrtini.

24.02.2023. 18:13

Kraj prve četvrtine: Mali broj poena na obe strane

Posle nešto lošijeg početka, Srbija se vratila u igru. Flionis je doneo Grcima +3. Jović je nakon prodora pogodio za 2+1. Usledio je potom slab period Grčke, koji su iskoristili Jagodić-Kuridža, Jeremić i Dangubić. "Orlovi" su muče sa penala, slaba je komunikacija u napadu, ali ipak imaju prednost na kraju uvodne četvrtine 15:8.

24.02.2023. 18:10

5. MINUT: Tvrd početak!

Teško se dolazi do poena u Atini u ovim trenucima. Obe ekipe su dosta loše ušle u utakmicu, gde smo u prvih pet minuta videli seriju promašaja na obe strane terena. Grčka, ipak, nešto raspoloženija, koja vodi 6:4.

24.02.2023. 17:38

Pešić napada Grčku sa ovih 12 košarkaša

Za Srbiju će igrati: Nemanja Dangubić, Dušan Beslać, Dejan Davidovac, Marko Jagodić Kuridža, Ognjen Jaramaz, Marko Jeremić, Stefan Jović, Nikola Milutinov, Aleksa Radanov, Dušan Ristić, Boriša Simanić i Aleksa Uskoković.

Grci će nastupati u sledećem sastavu: Emanuil Čacidakis, Nikos Čugkaz, Dimitris Flionis, Kostas Gontikas, Panajotis Kalaicakis, Janis Kuzeloglu, Dimitris Moraitis, Vasilis Muratos, Džordž Piter Papas, Nikos Rogavopulos, Vasilis Toliopulus i Jorgos Calmpuris.

24.02.2023. 17:32

Još pola sata do početka utakmice

Još 30 minuta do početka susreta u Atini, gde će košarkaši Srbije bez pomoći većine evroligaških igrača pokušati da savladaju Grčku i overe plasman na Svetsko prvenstvo, koje će se održati od 25. avgusta do 10. septembra. "Orlovi" su izašli na teren i počeli sa zagravanjem.