Vesti iz košarke

Košarkaši Litvanije eliminisali Srbiju u četvrtfinalu EP do 16 godina

10.08.2023 22:50
Košarkaši Litvanije eliminisali Srbiju u četvrtfinalu EP do 16 godina FIBA

Košarkaši Litvanije do 16 godina plasirali su se u polufinale Evropskog prvenstva u Skopkju posle pobede nad Srbijom 66:63 (12:17, 12:14, 18:15, 24:17). U borbi za finale rival će im biti Španija koja je posle preokreta eliminisala Sloveniju 82:79. U drugom polufinalu će se sastati Italija i Francuska. Italijani su pobedili Nemce 75:56, a Francuzi su izbacili Grčku 86:72.

Imala je Srbija šansu da se bori za medalju, vodila je tokom većeg dela meča, imala plus pet na tri minuta do kraja, ali je Sigredas pogodio dve trojke kad je bilo najpotrebnije, a Šekularac je trojkom samo ublažio poraz.

Jakom odbranom, Srbija je polovine prve četvrtine povela, Vasilije Stojić je pogodio trojku, zatim i Đorđe Šekularac pa se na prvu pauzu otišlo sa pet poena razlike (17:12). Litvance odlikuje odličan šut za tri poena, pa su preko Sirgedasa poveli u drugoj četvrtini (23:21). Usledio je odgovor Andreja Bjeličća, Ognjena Srzentića, pa "trojka" Stefana Marjanovića za kraj prevog poluvremena i vođstva (31:24).

Uspeli su košarakši Srbije da i u poslednju četvrtinu uđu sa prednošću (46:42), ali su Litvanci nadoknadili sedam koševa minusa i na pet minuta pre kraja dođu do izjendačenja (51:51). Petar Radović i Stefan Marjanović su ponovo doneli Srbiji prednost 56:51, da bi Butajevas na 2:30 uneo potpunu neizvesnost (55:56). Sigredas je "trojkom" doneo prednost Litvaniji (58:56), da bi Sijerić napravio faul u napadu. Bujka je odveo Litvance na plus četiri, a Radović pogodio dva bacanja.

Uspela je Srbija da se odbrani, potom su promašili trojku, ali nije i Sirgedas koji je na 24 sekunde doneo prednost 63:58. Uspeo je Šekularac da pogodi "trojku" na tri sekunde pre kraja, ali samo da ublaži poraz. Srbija će u razigravanju igrati protiv Slovenije.

Petar Radović je bio najefikasniji sa 11 poena, Stefan Marjanović je dodao 10, Srzentić i Bjelić po devet. Bujka je bio igrač utakmice sa 23 poena, šest skokova i šest asistencija, Butajevas je dodao 12.