Evroliga

(KRAJ) Partizan ostao bez Fajnal-fora, Real ide u Kaunas

10.05.2023 23:17
(KRAJ) Partizan ostao bez Fajnal-fora, Real ide u Kaunas MN Press

Košarkaši Partizana nisu uspeli da se domognu Fajnal-fora Evrolige, pošto su u petoj utakmici plej-ofa izgubili od Real Madrida 98:94. Španski velikan slavio je na kraju sa 3:2 u seriji i za mesto u finalu boriće se protiv Barselone, koja je prethodno bez većih problema eliminisala Žalgiris.

Srpski tim je imao odličnu priliku da se po peti put u svojoj istoriji nađe među četiri najbolje ekipe na Starom Kontinentu, a prvi put još od 2010. godine. Kada su sudije na manje dva minuta do kraja, prekinule meč u Madridu i dodelile pobedu Partizanu, malo ko je očekivao dva brejka "kraljevića" u Beogradu i povratak serije u špansku prestonicu.

Međutim, ispostavilo se na kraju da su suspenzije Kevina Pantera i Matijasa Lesora ostavile nenadoknadiv gubitak u taboru srpskog tima, koji je uprkos povratku ključnih igrača, ostao bez pobede u majstorici, a samim tim i plasmana na završni turnir elitnog takmičenja u Kaunasu. Finalne borbe za novog šampiona Evrope trajaće od 19. do 21. maja, a pored španskih klubova, za titulu će konkurisati i Monako i Olimpijakos.

REAL MADRID - PARTIZAN  98:94

/22:23, 17:32, 30:21, 29:18/

Sudije: Boris Rižik, Oleg Latiševs, Medi Difala.

REAL MADRID: Vilijams Gos 10, Kozer 3, Rendolf 2, Fernandez -, Abalde -, Hanga 7, Hezonja 13, Rodrigez 19, Tavares 12, Ljulj 8, Ndiaje 4, Musa 20.

PARTIZAN MOZZART BET: Vukčević -, Ledej 9, Koprivica -, Panter 28 (7/13 za tri), Smailagić 4, Papapetru 10, Egzum 16, Naneli 9 (5as), Lesor 13, Trifunović -, Anđušić -, Madar 5.

(UŽIVO) Real Madrid - Partizan

10.05.2023. 23:20

Kraj utakmice: Partizan ostao bez Fajnal-fora

Panter maši težak šut preko ruku protivničkog igrača. Hezonja je plovičan sa penala (94:98). Partizanu trebaju brzi poeni, Panter je dobro čuvan. Lopta stiže do Egzuma, a pokušaj Australijanca je, nažalost, neprecizan. Real je pobedio 98:94 i obezbedio plasman na Fajnal-for. Podestimo, crno-beli su u prvom poluvremenu imali i 18 poena prednosti, ali nisu uspeli da zadrže visoku prednost u nastavku utakmice.

10.05.2023. 23:17

39. MINUT: Drama u Madridu!

Egzum vezuje tri poena (97:91) i smanjuje razliku Reala, koji je dominantnom igrom u drugom poluvremenu stigao na prag pobede. Međutim, još uvek nije gotovo. Posle više od minut i po bez koša iz igre Madriđana, crno-beli prave seriju 6:0 u režiji Australijanca i prilaze na -3 (97:94). Partizan vrši pritisak preko celog terena, Hanga je bio u problemu, ali je lopta ostala u rukama Madriđana. Ipak, Obradović traži čelendž, sudije pregledavaju snimak. Dugo se veća, traži se prisustvo i trećeg arbitra, ova odluka bi mogla da promeni tok meča. Lopta je za Partizan. Još 40 sekundi nade.

10.05.2023. 23:07

38. MINUT: Partizan pred porazom

Madar je polovičan sa penala, kao i Tavares na drugoj strani. Fale poeni Partizanu u ovim trenucima, osim Pantera niko nije raspoložen, dok Madriđani na pogon svojih veterana dolaze do maksimalnih +8 na dva minuta do kraja (95:87). Rodrigez je postigao 17. poena na utakmici, a čak 11 u poslednjoj četvrtini. Sada Lesor pogađa jedno slobodno bacanje, a nakon nove kontre Rodrigez dovodi Real na prag dvocifrene prednosti (97:88). Velika je razlika u Madridu, Partizan je pred porazom.

10.05.2023. 23:01

37. MINUT: Madriđani režirali preokret

Lesor po ulasku u igru se upisuje na semafor (81:83), a onda novi laki poeni Fernandeza. Crno-beli greše u napadu, nema adekvatnih rešenja na ofanzivnom delu terena. Protok lopte je sve slabiji, dok Madriđani igraju kao u transu u ovim trenucima. Ljulj je pogodio trojku, a onda je bio siguran za dva (88:83). Međutim, Panter pogađa zlata vrednu trojku, ali je i Hezonja siguran sa distance (91:86). Real ima +5, ali ima još više od tri minuta da se igra.

10.05.2023. 22:55

35. MINUT: Egal u Španiji

Strašan je pritisak nad igračima Partizana u ovim trenucima. Teško se dolazi do izgrađenih pozicija zbog agresivne odbrane Reala, a u nedostatku raspoloženih košarkaša Madriđani su uhvatili priključak. Poređanja radi, Real je u drugom poluvremenu postigao 42 poena, a Beograđani svega 26. Hezonja je sada pogodio trojku, a nakon serije promašaja crno-belih, Rodrigez pogađa sa poludistance i donosi egal u Španiji - 81:81. Tajm-out Obradovića, da vidimo kakva će biti reakcija srpskog tima.

10.05.2023. 22:50

33. MINUT: Real je ponovo u igri

Laki poeni Rodrigeza na staru odlučujuće deonice. Ledej maši otvoren šut sa distance, ali greši i Tavares. Smailagić zakucava preko Ljulja (71:78), ali je ubrzo isključen iz igre zbog pet faulova. Rodrigez postižet treću trojku, fali poeni Pantera, samo je +4 za Partizan (74:78), koji je u jednom trenutku imao i 16 poena prednosti. Evo trojke Pantera, ali i brzih poena Rodrigeza na drugoj strani (76:81).

10.05.2023. 22:42

Kraj treće četvrtine: Real Madrid - Partizan 69:76

Vilijams-Gos pogađa oba slobodna, Lesor pravi četvrtu ličnu grešku i mora na klupu, a u istom problemu je i centar madridskog kluba Tavares. Partizan ne odustaje od svoje igre i dalje se uzda u šut sa distance, odakle Ledej postiže 11. trojku uz 61 odsto uspešnosti. Ponovo je visoka prednost za crno-bele (56:71). Međutim, usledio je pad u igri Beograđana. Lesor je na klupi, a u njegovom nedostatku Tavares radi šta mu je volja pod košem crno-belih. Serijom 10:3, Real je prišao na jednocifren zaostatak (66:75). Egzum sada napada reket, odlazi na liniju penala, odakle je polovičan. Real će imati poslednji napad, Hezonja maši otvoren šut, ali nakon ofanzivnog skoka, lopta dolazi do Fernandeza koji je fauliran na šutu za tri poena. Egzum se sudario sa Špancem i ostao da leži na parketu. Ništa bolje nije prošao ni Fernandez, koji je uz bolnu grimasu napustio teren, a sva tri koša pogađa Musa (69:76).

10.05.2023. 22:27

25. MINUT: Panter ne dozvoljava priključak Reala

Hezonja otvara poluvreme poenima iz igre. Zatim Panter postiže novu trojku, za njegov 19. poen na utakmici, da bi Real potom napravio 5:0 seriju u režiji Hezonje i Muse (46:59). Ponovo loša tranziciona odbrana Partizana. Ipak, kubure i Madriđani, a grešku rivala koristi Lesor nakon ofanzivnog skoka. Real igra sve bolje u ovim trenucima, Hanga pogađa sa poludistance, zatim i trojku, ali je Panter uzvratio istom merom. Kako igra kapiten Beograđana u ovim trenucima! Real povezuje konce u svojoj igri i dolazi do nove trojke, samo da bi Egzum uzvatio na drugoj strani (54:67).

10.05.2023. 22:09

STATISTIKA

Partizan je pogodio svih 18 šuteva sa penala. Brojke za dva poena (8/22) nisu idealne, ali su procenti šuta sa distance na visokom nivou (7/12). Beograđani su bolji u skokovima (18-16), kao i u asistencijama (8-5) i ukradenim loptama (3-1). Real ima osam izgubljenih lopti naspram jedne Partizana. Madriđani su sa penala su promašili jedan šut (13/14). Brojke sa perimetra su poražavajuće (2/9), dok su procenti za dva poena nešto bolji (10/19). Najefikasniji u Partizanu je Panter sa 16 poena, Naneli ima devet, Lesor osam, dok listu strelaca domaćeg tima predvodi Musa sa devet poena. Tavares ima svega šest, pošto je u skraćenoj minutaži zbog problema sa faulovima.

10.05.2023. 21:58

Kraj prvog poluvremena: Real Madrid - Partizan 39:55

Ndijae nema snagu da se nosi sa Lesorom, šalje Francuza na liniju, koji pogađa oba penala i postiže šesti poen za prvu dvocifrenu prednost Partizana (31:42). Madriđani negoduju zbog odluka sudija, ali nema novih kazni. Hezonja se lepo snalazi pod košem, a onda novi faul Reala. Čak 15. na meču. Lesor je stopostotan sa "crte". Real nema rešenja u napadu bez Tavaresa, Ljulj pokušava sa velike udaljenosti, ali maši, kao i Naneli, a onda stiže kazna Vilijams-Gosa (35:44). Naneli potom pogađa trojku, Musa realizuje dva bacanja (37:47). Zatim Panter pogađa sa perimetra. Musa je takođe siguran na drugoj strani, a onda Ledej postiže šestu trojku za Partizan u ovoj deonici (39:53). Real pravi faul u samom finišu poluvremena, a Ledej donosi crno-belima velikih +16 (55:39). Kakvih 20 minuta Beograđana!

10.05.2023. 21:46

16. MINUT: Tavares ima tri lične greške, eto šanse za Partizan

Kozer prekida 9:0 seriju Partizana sa distance (28:34). Trifunović greši, kao i Fernandez sa distance, Madriđani se brane zonom, Ledej maši sa poludistance, a onda i Tavares postiže lake poene iz reketa (30:34). Bolja igra crno-belih u ovim trenucima, dobra kretnja i protok lopte. Pravi se višak na spoljnim pozicijama, odakle Naneli pogađa novu trojku (30:37). Tavares pravi faul u napadu, eto šanse za Beograđane. Centar Reala ima tri lične greške i mora na klupu, a strateg domaće ekipe dobija tehničku zbog prigovora. Naneli pogađa slobodno bacanje (30:38), Real se brani zonom i uspeva da dođe do lopte.

10.05.2023. 21:37

12. MINUT: Teško bez Tavaresa

Naneli je stopostotan sa penala, Rodrigez postiže prvu trojku za Real na utakmici (25:25), a onda i Panter uzvraća istom merom! Hezonja komplikuje i maši iz reketa, zatim Rodrigez pravi faul i dobija tehničku zbog prigovora. Naneli pogađa bacanje. Madriđani ne odustaju od grube igre, novi faul i posed za crno-bele, koji materijalizuju lošu odbranu rivala i trojkom Pantera dolaze do maksimalnih +7 (25:32). Ćus Mateo primoran je da zatraži tajm-out, domaćin kuburi u odbrani bez Tavaresa.

10.05.2023. 21:30

Kraj prve četvrtine: Real Madrid - Partizan 22:23

Igra se grubo u Madridu, gde smo u uvodnoj četvrtini videli čak 13 faulova, a sa linije penala postignut je veliki broj poena. Musa je pogodio 4/4 šuta sa crte i on je uz Tavaresa najefikasniji u taboru Reala sa šest poena, dok listu strelaca Partizana predvodi Egzum sa isto toliko koševa. Crno-beli slabe brane tranziciju, Rendolf je siguran pod košem Beograđana. Partizan gubi napad, a ni Madriđani ne koriste poslednji napad. Gosti vode 23:22.

10.05.2023. 21:21

8. MINUT: Gruba igra na obe strane

Ndijaje realizuje dva slobodna bacanja, Panter je takođe siguran sa "crte" (12:12). Vilijams-Gos je raspoložen protiv bivšeg kluba, pogađa još jedan šut sa poludistance, a evo i trojke Papapetrua na drugoj strani. Musa koristi svoju brzinu i donosi novu prednost Realu (16:15). Fernandez igra grubo, faul nad Egzumom, koji je stopostotan sa penala (16:17). Nakon greške Madriđana u napadu, Tavares pravi drugi faul i mora na klupu, a Lesor pogađa ova puta sa +3 crno-belih (16:19).

10.05.2023. 21:14

6. MINUT: Real hvata priključak

Vilijams-Gos je siguran sa poludstance, a nakon greške crno-belih i Ndijae se upisuje na semafor. Izjednačenje Reala (8:8). Madriđani imaju bolje procente šuta, ali lošije brojke u ofanzivnim skokovima. Takođe imaju i tri izgubljene lopte, Partizan nijednu. Ipak, na krilima efikasne igre, Real i dalje diše za vratom crno-belima. Madar sada postiže koš iz teške situacije, ali Hanga donosi novo izjednačenje - 10:10.

10.05.2023. 21:07

4. MINUT: Bolji start Beograđana

Smailagić otvara utakmicu poenima iz igre. Real gubi dva poseda, crno-beli greše u ranoj fazi napada, a onda se i Tavares upisuje na semafor (2:2). Panter pogađa sa poludistance, zatim i Tavares iz "pik-en-rola". Sada greška Ledeja, kao i Madriđana na drugoj strani, a onda Madar postiže koš iz tranzicije. Smailagić igra grubo, ima već drugi faul, pa mora na klupu. Očekivano tvrd početak utakmice, koji za sada pripada crno-belima (4:8).

10.05.2023. 21:00

1. MINUT: Počela je utakmica u Madridu

Počeo je susret u Madridu, a prvi posed imaju košarkaši Reala.

Željko Obradović odlučio je da počne utakmicu sa Madarom, Panterom, Smailagićem, Ledejem i Papapetruom, dok se Real odlučio za sledeću petorku: Vilijams-Gos, Hanga, Musa, Tavares i Ndijae.

Dvorana nije u potpunosti ispunjena, a na tribinama je prema nekim informacijama oko 200 navijača srpskog kluba.

10.05.2023. 20:30

Veselo je u Madridu

Velika je euforija ispred Vizink centra, gde se okupilo nešto više od 200 navijača beogradskog kluba, koji uz pesmu "ubijaju vreme" do početka utakmice. Podsetimo, Madriđani su ostavili mali kontinegt karata za srpske navijače, ali bez obzira na to, crno-beli će ipak imati podršku svojih pristalica u prestonici Španije.

10.05.2023. 20:15

Ćus Mateo: Da pobedom zatvorimo seriju

"Radujemo se meču protiv Partizana. Želimo da odigramo dobru utakmicu i da pobedom zatvorimo seriju. Na mentalnom planu smo dobro, ali na fizičkom ne tako dobro. Imamo povređene igrače i jednog koji je suspendovan. Međutim, mi imamo čvrst mentalitet da se borimo protiv svih nedaća. To se videlo u Beogradu, nadam se da ćemo danas imati isti pristup."

10.05.2023. 20:13

Željko Obradović: Oprezno protiv Tavaresa

"Peta utakmica, nema šeste, to je valjda problem. Neko će na fajnal-for, svašta se desilo u ovoj seriji i peta utakmica će da odluči. Idemo sa željom da damo sve od sebe i naravno da smo iz ove dve utakmice u Beogradu izvukli pouke i razgovarali na treninzima kako bismo popravili šta nije valjalo. Pre svega moramo da na Tavaresu postavimo odbranu, da im ne dozvolimo kontre i da imamo bolji protok lopte kao odgovor na njihovu zonu."