Vesti iz košarke

(KRAJ) Srbija - Velika Britanija: "Orlovi" otišli na Svetsko prvenstvo

27.02.2023 21:27
(KRAJ) Srbija - Velika Britanija: "Orlovi" otišli na Svetsko prvenstvo MN Press

Košarkaška reprezentacija Srbije dočekuje u dvorani "Aleksandar Nikolić" selekciju Velike Britanije (20h) u poslednjem i odlučujućem susretu kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo koje se u avgustu i septembru održava u Japanu, Indoneziji i na Filipinima.

Igračima selektora Svetislava Pešiće je potrebna pobeda da bi se plasirali na Mundobasket, mada postoji i opcija da u slučaju trijumfa Turske nad Belgijom i poraz vodi "orlove" na smotri najboljih svetskih selekcija, ali o tome u taboru Srbije ne žele da razmišljaju.

Srbija je pre tri dana imala prilike da overi plasman na Mundobasket, ali je u Atini doživela poraz Grčke i to nakon produžetaka, pošto je Ognjen Jaramaz promašio šut za pobedu u regularnom delu utakmice. U dodatnih pet minuta domaćin je bio bolji, pa će "orlovi" Svetislava Pešića tražiti kartu za Svetsko prvenstvo večeras u Beogradu.

Za Srbiju neće igrati Nikola Milutinov, Dejan Davidovac i Nemanja Dangubić, koji su se vratili klupskim obavezama, ali hoće Stefan Jović koji se oporavio od udarca zadobijenog u duelu sa Grčkom, a nacionalnom timu su se priključili Marko Gudurić, Luka Mitrović, Filip Petrušev, Aleksa Avramović, Uroš Trifunović i Ognjen Dobrić.

SRBIJA - VELIKA BRITANIJA 101:83 (28:20, 18:21, 28:19, 27:23)

DVORANA: Aleksandar Nikolić. SUDIJE: Manuel Maconi (Italija), Fernando Kalatrava (Španija), Benijamino Manuel Atard (Italija).

SRBIJA: Jović 6, Trifunović, Avramović 20, Gudurić 13, Radanov, Dobrić 14, Jaramaz 4, Simanić, Ristić 9, Petrušev 12, Jagodić-Kuridža 8, Mitrović 15.

(UŽIVO) Srbija - Velika Britanija

27.02.2023. 21:48

Kraj utakmice: Srbija opravdala ulogu favorita i otišla na Svetsko prvenstvo

Košarkaška reprezentacija Srbije obezbedila je plasman na Svetsko prvenstvo, pošto je u poslednjem kolu kvalifikacija pobedila Veliku Britaniju. "Orlovi" su slavili u Beogradu 101:83 (28:20, 18:21, 28:19, 27:23) i tako postali 12. evropska selekcija, koja će se na takmičenju u Indoneziji, Filipinima i Japanu, boriti za naslov prvaka sveta.

27.02.2023. 21:40

38. MINUT: Malo opuštanja na kraju

Bilo je +22 u nekom trenutku, dok je sada +14 za Srbiju (93:79) na ri minuta do kraja. Gosti u ovim trenucima igraju kao da se oni bore za plasman na Mundobasket, a ne "orlovi". Mitrović pogađa sada važan šut u reketu. Britanci svoje napade rešavaju u ranoj fazi nerezonskim šutevima sa distance. Srbija vodi 95:81 i teško je da će gosti bilo šta uraditi do kraja.

27.02.2023. 21:32

35. MINUT: "Orlovi" se spremaju za Svetsko prvenstvo!

Jagodić-Kuridža pogađa izuzetno tešku trojku za +20 (85:65) Srbije, koja se nalazi na korak od plasmana na Mundobasket! "Orlovi" igraju odlično na obe strane strani terena, gosti se muče sa tranzicijom rivala i utisak je kao da su se u Beogradu pomirili sa sudbinom.

27.02.2023. 21:25

30. MINUT: Srbija pred plasmanom na Mundobasket

Još 10 minuta deli Srbiju od plasmana na Svetsko prvenstvo. Poenima Ristića "orlovi" su stekli +14, što je najveća prednost na utakmici. Vode 74:60, Britanci se muče u napadu i više ih ne krasi toliko šut sa poludistance, dok su "orlovi" odlični na obe strane terena. Ovu deonicu dobili su 28:19.

27.02.2023. 21:15

26. MINUT: Sjajna rola Avramovića, Srbija ima ponovo dvocifrenu prednost

Bolji period Srbije u ovim momentima. Na krilima sjajnog Avramovića napravili su 9:0 seriju i ponovo došli do dvocifrene prednosti. Adamu je na kratko prekinuo seriju rivala, da bi "orlovi" sa četiri vezana poena u režiji Mitrovića i Avramovića otišli na +12 (63:51). Srbija se budi, atmosfera u dvorani je sve bolja i samo treba nastaviti u ovom ritmu. U prilog "orlovima" ide i prednost Turske nad Belgijom, koja na poluvremenu vodi 43:31.

27.02.2023. 21:08

24. MINUT: Srbija bez rešenja za Elisa

Loš početak Srbije u drugom poluvremenu, gde gosti poenima Elisa i Menzija dolaze do izjednačenja (46:46). Avramović potom prekida mini seriju rivala sa penala. Gosti traže brzu igru, koja više njima odgovara u ovim trenucima, dok Srbija bezpotrebno srlja u napadu. Avramović postiže nove poene, ali Elis ponovo uzvraća i to novom trojkom za svoj 15. poen. Srbija jako loše brani napad na perimetru za sada...

27.02.2023. 20:48

20. MINUT: Kraj prvog poluvremena

Avramović oba puta siguran sa penala, Britanci greše u napadu, da bi ubrzo stigla kazna Jovića sa distance (44:39). Mitrović pogađa u reketu, a Mekenzi uz zvuk sirene smanjuje prednost Srbije na poluvremenu - 46:41. "Orlovi" su na ovoj utakmici imali maksimalnu prednost od 11 poena, ali su u drugoj deonici posustali, što su iskoristili nadahnuti gosti da smanje razliku. Gudurić je sa 10 poena najefikasniji u taboru domaćina, ali ima i tri lične greške, što će predstavljati veliki problem u nastavku utakmice.

27.02.2023. 20:39

18. MINUT: "Orlovi" se muče u napadu

Adamu pogađa sa poludistance, ali Avramović uzvraća trojkom i donosi zlata vredne poene Srbiji, koja se dosta muči u fazi napada u ovim trenucima (37:32). Elis potom realizuje dva bacanja i sa 12 poena on je najefikasniji u taboru gostiju. Gudurić siguran u reketu (39:34), da bi nakon serije promašaja na obe strane, Menzis pogodio posle ofanzivnog skoka (39:36).

27.02.2023. 20:35

15. MINUT: Egal u Beogradu

Srbija je odlično počela utakmicu, ali su gosti smanjili prednost domaćina i uveli meč u egal. Petrušev realizuje jedno bacanje, Vitl pogađa flouter na drugoj strani (31:29). Britanci vode u ovoj deonici 9:3. "Orlovi" forisraju taj ekstra pas što ne donosi rezultate u ovim trenucima. Petrušev siguran sa distance, Srbija ima ponovo +5 (34:29).

27.02.2023. 20:29

13. MINUT: Loš period Srbije, gosti uzvraćaju udarac

Elis je uz zvuk sirene pogodio trojku iz velike daljine(28:20). Ristić je na startu druge četvrtine realizovao težak šut, da bi Britanci serijom 7:0 prišli na tri poena zaostatka (30:27). Srbija srlja previše u ovim trenucima, ne koristi čitav napad i utisak je da se nervoza sve više "šunja" u redovima domaćina.

27.02.2023. 20:20

9. MINUT: Dvocifrena prednost Srbije

Posle dobre role gostiju, "orlovi" su ponovo podigli tempo i stigli do prve dvocifrene prednosti, poenima Jagodić-Kuridže iz reketa (23:13). Gudurić je najefikasniji sa osam poena, Mitrović ga prati u stopu sa jednim manje. Džonson smanjuje prednost Srbije (23:15), da bi Gudurić pogodio treću vezanu trojku (26:16).

27.02.2023. 20:14

6. MINUT: Odgovor Britanaca

Avramović pogađa iz teške situacije, da bi nakon nove greške Britanaca, Gudurić realizovao oba bacanja za 14:5 što je najveća prednost Srbije do sada. "Orlovi" su napravili nekoliko grešaka u napadu, što su iskoristili gosti i preko Adamua smanjili vođstvo rivala na 18:13. Od starta se vidi da gosti nemaju kvalitet da pariraju Srbiji, ali su i dalje u igri zahvaljujući dobroj igri u tranziciji.

27.02.2023. 20:06

3. MINUT: Bolja Srbija na startu

Vitl otvara utakmicu sa trojkom, da bi sa pet vezanih poena odgovorila Srbija preko Gudurića i Petruševa. Britanci se ne snalaze u napadu, a Gudurić kažnjava goste novom trojkom (8:3). Horner prekida seriju domaćina sa distance (8:5), da bi Mitrović prodorom u reketu doneo +5 Srbiji - 10:5

27.02.2023. 19:53

1. MINUT: Počela je utakmica!

Počela je utakmica u Beogradu, gde će Srbija pokušati da savlada Veliku Britaniju i kao poslednja, 32. selekcija, obezbedi plasman na Mundobasket, koji se igra od 25. avgusta do 10. septembra u Japanu, Filipinima i Indoneziji. "Orlovi" su izraziti favoriti na ovom meču i sve osim pobede bi predstavljalo neverovatno iznenađenje!

27.02.2023. 19:21

"Orlovi" na zagrevanju

Još nešto više od pola sata ostalo je do početka utakmice Srbija - Velika Britanija. "Orlovi" su izašli na teren dvorane "Aleksandar Nikolić" i počeli sa zagrevanjem, kako bi se što bolje pripremili za večerašnjeg rivala, koji večeras dolazi u Beograd sa svega jednom pobedom u kvalifikacijama.