pre 2 sata 00: 25
Terzić: Velika pobeda, rezultat vizionarskog rada
Generalni direktor Crvene zvezde imao je samo reči hvale posle trijumfa u Lilu.
Košarkaši Crvene zvezde ostali su nepobedivi u novoj sezoni Evrolige, pošto su "izletničkom" trijumfu u Parizu dopisali veliko beogradsko slavlje protiv jake Baskonije - 78:71 (25:20, 17:14, 17:15, 19:22)! Podsetivši kompletnu konkurenciju na velike ambicije u ovom takmičenju, zarad čega su dovedena preozbiljna pojačanja ovog leta.
Da će čak 19. međusobni duel ova dva tima izaći na dobro po domaćina, odnosno crveno-beli vođstvo rivala smanjiti na 10:9 dalo se naslutiti već u prvoj četvrtini, kada je naš tim u krcatoj "Beogradskoj areni" rešetao trojkama goste. Mada nisu zaostajali ni u procentima šuta za dva poena, toliko da je na kraju tog dela meča ukupna realizacija iz igre iznosila strašnih 90 odsto!
Neverovatnih šest puta su izabranici Janisa Sferopulosa pogađali sa više od šest metara, naspram dva uspela pokušaja momaka u belim dresovma, a najviše poena posle tih deset minuta ubacio je Ajzea Kenan (6). Na drugoj strani mu je parirao, a ko bi drugi, Moneke (7), s tim da je prvak Srbije bio bolji i pod svojim obručom od ekipe iz Vitorije.
Još jednom lišeni pomoći suspendovanog kapitena Miloša Teodosića (vraća se u tim sledeće nedelje), te Uroša Plavšića izvan protokola, odnosno prvi put s Brankom Lazićem u rosteru ove sezone, nastavili su da vode reč i u drugoj četvrtini. Istina, uz sitne probleme i zastoje.
Odjednom je osvajač poslednjeg Kupa Radivoja Koraća i AdmiralBet ABA lige zatajio s dalekometnom paljbom - svega jedna trica do velikog odmora - ali ni to kao ni prazan košgeterski hod od tri minuta u drugoj deonici nisu bili dovoljni Špancima da zauzdaju Zvezdu.
Čak su Nedović i Kalinić stizali da izvode poenterske minijature, dok je jakom i organizovanom timskom odbranom, prva protivnička haubica, Hauard, dugo držan bez poena iz igre. Još je nateren na rano pravljenje tri lične greške. Plus osam na poluvremenu (42:34) bili su izuzetna startna osnova za ostatak bitke.
Razgoropađeni crveno-beli nisu ispuštali kontrolu, naprotiv, u jednom trenutku su se odlepili na +14. Jeste se Baskonija u jednom trenutku prišunjala na, kobajagi, opasnih - 9, međutim to nije bio samo trzaj već viđenog gubitnika. Red uspešnih skokova, red oduzetih lopti, red zakucavanja... i Davidovac i društvo su hitali ka novom trijumfu.
Očigledno, potpuno mentalno neokrznuti iznenađujućim porazom od Splita u regionalnom takmičenju, odnosno rešeni da poprave igru, koju je i njihov šef javno kritikovao. Ipak, nije moglo baš sve da ide glatko, jer i rival ima moćan sastav. Osetilo se to u zadnjoj deonici. Iako je Zvezda u 33. minutu imala 16 poena viška (65:49).
Ni iz čega, uporni rival je prišao na četiri moraja zaostatka, a onda je Bolomboj digao znak STOP. U kratkom razmaku je lupio jednu rampu i, odmah, postigao dva poena, pa je naš tim umesto da uđe u kompletnu dramu otišao na 68:62.
A, kada je još Kenan svojom novom trajkom pogodio trojku na tribinama je nastao delirijum. Trebalo je "samo" mirno posao privesti kraju, što je Zvezda, što svojom veštinom i dobitnom taktikom, što promašajima rivala, umela da uradi. Pred dupli takmičarski program sledeće sedmice, najavljen trojkom Kalinića u zadnjem napadu domaćina.
Očajnički poeni Baskonije u finišu nisu mogli da pokvare kompletan odličan utisak u megdanu sa ekipom Pabla Lasa, s razlogom opreznim u izjavama pred dolazak u srpsku prestonicu. Zvezda se već revanširala Špancima za dva tesna poraza od prošle evroligaške sezone. Najviše zahvaljujući trilingu Ajzea Kenan (19 poena), Džoel Bolomboj (15), Nikola Kalinić (12). Za najbolji klupski start u novom formatu EL.
Evroliga, 2. kolo
sreda
Monako - Makabi 85:79
Crvena zvezda - Baskonija 78:71
četvrtak
Anadolu Efes - Fenerbahče 19.30
Asvel - Virtus 20.00
Panatinaikos - Bajern 20.15
Real Madrid - Partizan 20.45
petak
Olimpijakos - Žalgiris 20.15
Barselona - Alba 20.30
Olimpija Milano - Pariz 20.30
Profesionalni sport više nije industrija zabave. Po strukturi prihoda i stabilnosti "cash flowa" sve više liči na infrastrukturu. Ipak, način na koji se finansira i dalje odražava logiku porodičnog vlasništva, a ne tržišta kapitala.
Na prvi pogled, ostanak Darija Šarića u NBA ligi još jednu sezonu nije izgledao kao velika sportska vest. Nema velikog ugovora, nema statusa zvezde, nema garantovane uloge u rotaciji.
Giannis Antetokounmpo nije promenio dres do NBA trade deadlinea, ali je promenio dimenziju priče.
Ben Harburg je slavio nakon što je njegov fudbalski tim Al Kholood pobedio u spektakularnoj utakmici sa sedam golova i prvi put se plasirao u polufinale Kraljevog kupa.
Kada se zarade sportista iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, BiH, Crne Gore i Severne Makedonije svedu na istu valutu, regionalna sportska hijerarhija prestaje biti stvar percepcije i postaje čista računica.
22.10.2025 17: 26
Košarkaši Baskonije u petak od 21.00 (TV Arena sport) gostuju Crvenoj zvezdi.
24.06.2025 17: 02
Krilni centar Baskonije potpisao ugovor sa crveno-belima.
02.01.2025 22: 31
Srpski tim umalo nije prokockao 17 poena prednosti u Vitoriji.
01.01.2025 14: 14
Grčki košarkaški stručnjak zna šta čeka crveno-bele na novom evroligaškom gostovanju.
pre 9 sati 17: 50
Hapoel iz Tel Aviva iskoristio je završnicu roka za registraciju igrača u Evroligi i ozvaničio dolazak pojačanja iz NBA lige. Novi član ambicioznog izraelskog kluba je Kesler Edvards, 25-godišnji krilni košarkaš sa iskustvom igranja u najjačoj ligi sveta.
pre 10 sati 17: 03
Rastanak sa Partizanom je došao brže nego što je očekivano - ne zbog nekakve "zle krvi", već zbog ponude iz NBA lige
pre 10 sati 16: 36
Praktično nezaobilazno pitanje novinara za svakoga ko se bavi košarkom u bilo kojem obliku je - šta mislite o projektu NBA Evropa i kako će on uticati na Evroligu?
18.02.2026 20: 20
Košarkaš Fenerbahčea Nikolo Meli zbog povrede neće biti na raspolaganju timu u narednom periodu, prenosi zvaničan sajt kluba.
Ostavite komentar