Partizan pobedio Mornar u ABA ligi | Arena Sport
srb
najnovije
ABA liga

Koprivica sačuvao Partizan od bruke: Mornar dobro oznojio crno-bele u Areni

komentari (0)

Autor: TV Arena sport

23.03.2025 18:51
Košarkaši Partizana Starsport
Košarkaši Partizana

Posle tri uzastopna poraza u svim takmičenja, Partizan se uz tešku muku vratio do pobedničkog koloseka. Bez obzira što je "otpisani" Mornar gostovao u Beogradu, Barani su dobro oznojili crno-bele, da bi na kraju pobeda ipak otišla u ruke srpskog tima, koji je zahvaljujući boljoj igri u završnici utakmice, izbegao još jedan poraz u ABA ligi - 89:84.

Ključna je bila igra Balše Koprivice, koji je sa 22 poena i osam skokova, dugo držao crno-bele "iznad vode". Pored njega u bitnim trenucima istakao se i Frenk Nilikina (14p). Ali je sve to i dalje bilo nedovoljno da se crno-beli otarase tvrdoglavih Barana, čija je igra iza linije 6.75 bila zaista fascinantna. U nekim trenucima delovalo je da ne mogu da promaše trojku. Polovinom odlučujuće deonice samo su i takve šuteve pogađali. Sve do poslednjeg minuta Mornar je bio u egalu (86:84). 

Ali, onda ih je napustila sreća...

Partizan je konsolidovao redove i pametnom igrom, tražeći lake poene sa penala, stigao do pobede. Ključni su bili koševi Nilikine, Koprivice i Marija Nakića u samom finišu kada je Partizan režirao 8:3 seriju i upravo su tako crno-beli stigli do pobede, izbegavši veliku bruku posle serije skromnih rezultata.

Na drugoj strani, Mornar je imao dosta raspoloženih košarkaša. Srđa Bulatović ubacio je 17 poena (5/6 za tri). Džamari Smit pomogao mu je sa 14. Noa Tomason i Dru Pember imali su po 13 poena, dok je Roko Rogić pored devet koševa, podelio i 12 asistencija.

Bila je ovo 21. pobeda Partizana u sezoni, koji će u narednom kolu ABA lige gostovati Splitu, dok je Mornar upisao 23. poraz, odnosno 17. uzastopni.

 

 


Sa dosta većom energijom Partizan je pristupio utakmici. Kao da su crno-beli znali da Barani neće sa "belom zastavicom" istrčati na teren, pa je "parni valjak" brže-bolje podigao ritam od prve minute i već u finišu uvodne četvrtine stekao dvocifrenu prednost (22:11). Blistali su Marinković i Lundberg u prvih 10 minuta, ali veću razliku nije dozvolio raspoloženi Smit, na čijim su plećima Barani stigli do egala sredinom druge četvrtine (30:27).

Bio je to znak da Obradović reaguje sa izmenama, a nakon što je ušla viša petorka sa Pokuševskim i Koprivicom, Partizan je (izgleda) pronašao svoju igru. Bar je tako delovalo sredinom druge deonice, kada je na krilima pomenutih košarkaša, Partizan došao nadomak dvocifrene prednosti (38:29). Po dinamici na terenu, delovalo je da će crno-beli možda i prelomiti utakmicu pre završetka poluvremena. 

Ali...

Nisu još uvek podigli sidra Barani. Bez obzira na očiglednu razliku u kvalitetu, junačko srcne crnogorskog tima držalo je goste i dalje u igri. I više od toga! Kako se borio Mornar, stekao se utisak da ne zaslužuju "ispisničko mesto" na tabeli. Čak i kada je Partizan (po treći put) stekao osetniju prednost (50:39), to nije pokolebalo tim Mihaila Pavićevića, koji je pre gostovanja u Areni nanizao 16. uzastopnih poraza u ABA ligi (?!).

Zamenivši uloge sa Smitom, Pember se istakao kao ključno rešenje Mornara u poslednjoj četvrtini, koja je počela sa blagom prednošću Partizana (60:54). Dok se Mornar uzdao u hrabru igru, dobru timsku košarku i još bolju realizaciju za tri poena (46 odsto), Partizan se držao svog ritma. Dobrom rolom Nilikine i Koprivice, crno-beli i dalje su imali primat bolje ekipe, ali je sve to bilo nedovoljno za ovako "tvrdoglave" Barane, koji su se konstantno vraćali.

Dal` sa linije penala, dal` sa distance, Mornar je (nekako) pronalazio rešenja da ovaj više nego uzbudljiv meč odvede u neizvesnu završnicu. To se najbolje videlo sredinom poslednje četvrtine, kada je sa šest vezanih trojki naterao Evroligaša da se dobro oznoji. Bulatović je naročito bio raspoložen u toj sekvenci, da bi trojkom Smita, Mornar stigao do potpunog egala (81:81) na manje od dva minuta do kraja.

Srećom po crno-bele, Koprivica je i dalje držao Partizan "iznad vode". Obzirom da se teško dolazilo do poena iz igre, srpski tim je pronalazio rešenja sa linije penala, gde su veliku ulogu u finišu odigrali Nilikina i Nakić. Upravo je njhivom poenima Partizan stekao "ogromnih" +5 na minut do kraja (86:81).

Ispostavilo se da je to bio i poslednji trzaj Barana, budući da je Partizan do kraja sačuvao vođsto i uz tešku muku stigao do pobede. 

AdmiralBet ABA liga, 24. kolo

PETAK 

Zadar - FMP  99:71
Cibona - Igokea 88:85

SUBOTA

Krka - Dubai 78:93
Spartak - Budućnost 86:82

NEDELJA

Mega - Cedevita Olimpija 72:81
Partizan - Mornar 89:84
Borac - Crvena zvezda 19.00 (A2P)

PONEDELJAK 

SC Derbi - Split 20.00 (AS2)

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Ostavite komentar

Velike vesti: ABA liga dobija četvrti tim u Evroligi?

ABA liga

28.05.2026 18: 00

Velike vesti: ABA liga dobija četvrti tim u Evroligi?

Dolaskom NBA lige na evropsko tržište košarke, dogodio se i preokret u poslovanju Evrolige. Kao da je konkurencija navela organizaciju koja je do tog momenta imala monopol, da ubrza procese koji su stagnirali godinama. Među njima, nalazi se primanje novih stalnih članova šampionata, kao i klubova deoničara.