(KRAJ) Finale ABA lige: Novi poraz Partizana, Zvezda ima meč loptu u Areni

15.05.2024 21:45
Košarkaši Crvene zvezde i Partizana u večitom derbiju MN Press
Košarkaši Crvene zvezde i Partizana u večitom derbiju

Košarkaši Crvene zvezde i Partizana nastavljaju finalnu seriju AdmiralBet ABA lige. Na programu je drugi meč velikog finala, koji počinje od 19:30 u dvorani "Aleksandar Nikolić" i možete ga pratiti u direktnom prenosu na TV Arena 1 Premium.

Lider regularnog dela sezone slavio je u prvom meču posle neizvesne završnice rezultatom 85:82 i danas će pred svojim navijačima imati priliku da ode na velikih 2:0.

Sa druge strane, Partizan je pretrpeo četvrti uzastopni poraz u "večitom derbiju" i nema prava na kiks, ukoliko susret u Areni hoće da dočeka koliko-toliko rasterećen pritiskom eliminacione runde.

Zvezda u ovom duelu neće moći da računa na povređenog Nikolu Topića, za koga je, prema navodima medija, plej-of završen. Sa druge strane, u sastavu bi trebalo očekivati Džavontea Smarta kao zamenu, a šansu bi mogli da dobiju i Majk Tobi i Dalibor Ilić.

Što se crno-belih tiče, osim Balše Koprivice i Ognjena Jaramaza, svi bi trebalo da su spremni.

Pravdu u "Pioniru" deliće Damir Javor iz Slovenije, Uroš Obrknežević iz Srbije i crnogorski sudija Miloš Koljenšić.

CRVENA ZVEZDA - PARTIZAN 80:73 (17:19, 21:19, 23:19, 19:16)

Dvorana Aleksandar Nikolić, Beograd.

Sudije: Damir Javor, Uroš Obrknežević, Miloš Koljenšić.

CRVENA ZVEZDA: Smart, Lazarević, Teodosić, Tompkins, Davidovac, Mitrović, Lazić, Bolomboj, Nedović, Giedraitis, Gilespi, Dos Santos.

PARTIZAN MOZZART BET: Smit, Ledej, Avramović, Panter, Smailagić, Naneli, Trifunović, Anđušić, Doužer, Ponitka, Kaminski, Kaboklo.

(UŽIVO) Crvena zvezda - Partizan

15.05.2024. 21:47

Kraj utakmice: Crvena zvezda - Partizan 80:73

Košarkaši Partizana izgubili su od Crvene zvezde i u drugoj finalnoj utakmici ABA lige. Može se reći da su crveno-beli od starta do kraja kontrolisali meč. Partizan im je konstantno disao za vratom, ali nije imao dovoljno energije da dođe do preokreta.

Gotovo su svi starteri podbacili. Doužer i Ledej bili su efikasni jednom delu meča, ali su u nastavku stali. Naneli je bio absolutni tragičar, koji je utakmicu završio bez koša iz igre, dok su crveno-beli slavili na krilima sjajne timske igre.

Nedović je predvodio listu strelaca u prvom poluvremenu. U nastavku nije pogodio nijedan koš, ali su "baklju" preuzeli Bolomboj i Teodosić, koji su pik-en-rolom u potpunosti razbili defanzivnu postavku Partizana.

Na kraju zaslužena pobeda Zvezda, koja će u nedelju pokušati da preotme regionalni tron.

15.05.2024. 21:41

39. MINUT: Partizan pred porazom

Dosta prekida u finišu meča. Smailagić je nepropiso zaustavio Lazića, koji je bio polovičan sa penala. Avramović je, sa druge strane, takođe fauliran. Bek Partizana spustio je raziku na -9 (78:69). Zvezda troši vreme, Partizan pokušava visokim presingom preko celog terena, ali to ne daje rezultata. Sada je Jago pogrešio na nešto više od minut do kraja. Međutim, pitanje je ima li vremena za crno-bele.

15.05.2024. 21:36

38. MINUT: Bolomboj i Teo prejaki za crno-bele

Kabolko je realizovao samo jedno bacanje. Geidraitis maši dva vezana šuta. Partizan slabo brani skok. Naneli zatim maši otvorenu trojku iz ugla (0/8 iz igre). Teo je polovičan sa penala (75:67). Crno-beli ne mogu da sastave ni u odbrani ni u napadu. Nemaju rešenja na pik-en-rol Bolomboja i Teodosića. Fali unutrašnja igra. Procenti sa distance nisu najbolji (30 odsto). Dok Zvezda blista sa unutrašnjih pozicija (67 odsto). Što je inače, jedno od najjačih oružja Partizana.

Na dva minuta do kraja Zvezda ima dvocifrenu prednost 77:67. Nedović jeste stao u drugom poluvremenu, ali je "baklju" preuzeo Bolomboj, koji se hranio loptama Tea i postigao 10 poena. I to, vrlo verovatno ključnih za novu pobedu u seriji.

15.05.2024. 21:29

36. MINUT: Obradović pokušava sa nižom postavom

Obradović je ubacio Avramovića, nešto niža postava Partizana u ovim trenucima. Ovo je inače prvi put da je bek crno-belih u igri u drugom poluvremenu. Zvezda polako gradi prednost sa linije penala. Lazić i Bolomboj su bili stopostotni sa crte i crveno-beli su ponovo nadomak dvocifrene prednosti (74:66).

Da vidimo kakva je zamisao Obradovića.

15.05.2024. 21:27

35. MINUT: Obe ekipe su u bonusu

Kaboklo pogađa iz reketa nakon asistencije Nanelije. Eto poena i za jedne i za druge sa unutrašnjih pozicija. Nedović zatim maši trojku. On je bez poena u drugom poluvremenu, da bi zatim Teodosić faul Panterom. Obe ekipe su u bonusu, a nije ni polovina deonice. Vođstvo Zvezde 70:66.

Igra se izuzetno čvrsto u ovim trenucima. Nema lakih poena. Ima dosta promašaja na obe strane. Partizan pokušava da spušta loptu na Kabokla, ali Brazilac nema otvorenih pogleda.

Čeka nas, prema svemu sudeći, još jedna penal završnica.

15.05.2024. 21:18

33. MINUT: Ponjitka "spustio šorc" Bolomboju ?!

Teodosić progirava Bolomboja u reketu (66:60). Tompkins zatim šalje Ledeja na liniju penala. Njegov četvti faul na meču. Amerikanac je oba puta siguran (66:62). Ponjitka potom pravi nesportski faul nad Bolombojem. Navodno je spustio šorc (?!) američkom centru. A, Obradović je primoran da zatraži čelendž. Arbitri gledaju snimak, konačan sud - običan faul.

Lopta je sa strane, Teodosić proigrava Bolomboja u reketu za njegovu šestu asistenciju na meču, da bi nakon nove promašene trojke Nanelija, američki centar postigao još jedan koš za velikih +8 za Zvezdu (70:62).

Podsetimo, Naneli ima 0/7 iz igre.

15.05.2024. 21:11

32. MINUT: Dosta prekida u Pioniru

Smit trojkom otvara poslednju četvrtinu. Sjajna njegova rola i 12. poen na meču. Međutim, Tompkins uzvraća sa distance na drugoj strani (64:60). Gledamo dosta prekida u ovim trenucima. Uzavrela je atmosfera, sudije konstantno proveravaju snimke. Faulovi pljušte na obe strane i ako se po jutru dan poznaje, očekuje nas verovatno slična završnica kao i u prošlom derbiju.

15.05.2024. 21:04

Kraj treće četvrtine: Crvena zvezda - Partizan 61:57

Crno-beli tope razliku rivala. Nakon poena Nanelija i Ledeja sa penala, Smit pogađa trojku i režira 7:0 seriju Partizana, koji prilazi na dva poena zaostatka. Da bi u samoj završnici četvrtine, Gilepsi položio ispod koša nakon asistencije Geidraitisa. Vođstvo Zvezde 61:57 pred ulazak u poslednju deonicu.

15.05.2024. 21:01

29. MINUT: Zvezda nadomak dvocifrene prednosti

Seriju Zvezde (8:0) najzad prekida Kaboklo sa distance za njegov osmi poen na meču (51:47). Pre tog šuta, crno-beli postigli su svega dva koša iz igre. Očajna je realizacija Partizana u ovim momentima. Što sa distance, što sa unutrašnje linije. Zvezda to koristi, pa poenima Teodosića i Geidraitisa stiže nadomak dvocifrene prednosti (56:47). Gosti izgledaju indisponirano. Nema konkretne ideje u napadu, koji se mahom završavaju šutevima sa distance. Sada je Smit najzad pogodio trojku, ali je Teo odmah odgovorio istom merom. Njegov peti poen na utakmici i prva trojka - 59:50.

15.05.2024. 20:55

26. MINUT: Crno-beli u bonusu

Indisponiran je Naneli večeras (0/5 iz igre), pa je izgubio mesto u timu. Ponjitka je u igri, ali je odmah pogrešio po ulasku na parket. Izgubio je loptu, pa je Ledej morao da napravi treći faul na utakmici. Davidovac je bio polovičan (49:44) sa penala. Doužer je promašio šut sa poludistance, a onda je napravio i faul. Njegov treći na utakmici. Crno-beli su u bonusu.

15.05.2024. 20:50

25. MINUT: Mini serija Davidovca

Doužer pogađa težak šut sa visokim lukom. On je sa 11 poena prvi dvocifreni u Partizanu, Davidovac realizuje 2+1 nakon trećeg faula Smailagića. Da bi nakon promašaja Nanelija i Pantera, Davidovac vezao peti poen za +4 Zvezde - 48:44.

15.05.2024. 20:47

24. MINUT: Slabi procenti obe ekipe sa distance

Oštar faul Bolomboja nad Panterom, koji realizuje oba penala (43:42). Crno-belima fali produkcija iz reketa u ovim momentima. Zvezda igra čvrstu odbranu. Lazić i Naneli maše trojke u narednim napadima svojih ekipa. Oba tima imaju po 21 odsto realizaciju šuta sa distance za sada.

15.05.2024. 20:43

23. MINUT: Zvezda ponovo u prednosti

Bolomboj lepo pravi blok, a Jago donosi prve poene Zvezdi u drugom poluvremenu (40:38). Kaminski je neprecizan sa distance, a onda Bolomboj pravi korake. Panter sa poludstance postiže peti poen na meču (40:40). Davidovac maši treću trojku. Serija promašaja na obe strane sad. Ledej ne uspeva jednom rukom iz reketa. A, onda Dos Santos pogađa tri nakon asistencije Nedovića - 43:40 za Zvezdu.

15.05.2024. 20:34

Kraj prvog poluvremena: Crvena zvezda - Partizan 38:38

Nakon tvrde i poprilično izjednačene uvodne četvrtine, rasplamsala se borba u drugoj deonici, gde je Zvezda na krilima neverovatnog Nedovića imala i +8 u jednom trenutku. Partizan je ponovo šest minuta bio bez koša iz igre, ali je u finišu deonice uhvatio ritam i na krilima dobrih procenata sa penala (79 odsto) stigao do izjednačenja - 38:38.

Klupa Partizana predvođena Kaboklom i Ponjitkom postigla je 17 poena, Zvezdina samo osam. Crno-beli su mnogo bolji u skoku (24:10). Obe ekipe imaju problema sa faulovima (12:12). Partizan je postigao 10 poena iz drugih šansi, Zvezda šest, koliko je i ubacila iz tranzcije. Posle neiznuđenih grešaka Partizana (7), crveno-beli su ubacili devet poena, Partizan šest.

Nedović igra fenomenalno večeras, poluvreme je završio sa 21 poenom. Sa druge strane, listu strelaca Partizana prevodi Doužer sa devet poena, dok su ostali igrači uglavnom izjednačeni po učinku.

Panter ponovo ne igra najbolju utakmicu (1/5 iz igre). Avramović je proveo samo šest minuta na parketu. A, ne blista ni Teodosić (0/4 iz igre).

15.05.2024. 20:27

19. MINUT: Egal u Beogradu

Nedović maši trojku, Teo šalje Pantera na liniju penala. Amerikanac je oba puta siguran. Teodosić greši u vođenju lopte (četvrta timska). Naneli maši za tri, ali je Ponjitka tu da pogodi nakon ofanzivnog skoka - 38:38. Kraj prvog poluvremena.

15.05.2024. 20:24

19. MINUT: Lavovska borba u Pioniru

Smailagić faulira Nedovića, koji sa penala stiže do 21. poena na utakmici! Panter maši trojku, Gilepsi takođe, Teo hvata ofanzivni skok, koji pogađa samo obruč sa distance. A, onda Mitrović šalje Kabokla na liniju penala. Brazilac je polovičan. Vođstvo Zvezde 38:34. Konfuzna igra i jednih i drugih u ovim momentima. Vidi se velika želja među igračima, pa se i dosta greši. Srlja se u napadu, nema izgrađenih akcija.

15.05.2024. 20:19

18. MINUT: "Parni valjak" odgovorio na seriju Zvezde

Jago šalje Doužera na liniju penala, Amerikanac je polovičan. Zatim je Teodosić fauliran. Kapiten Zvezde je oba puta bio siguran. Crveno-beli mnogo bolji sa penala ovaj put (7/9). Sada najzad poeni Partizana iz igre. Kaboklo je uhvatio četvrti ofanzivni skok crno-belih i pogodio (36:30). A, onda je nakon greške Zvezde, Panter pogodio trojku!

Crno-beli odgovorili su na seriju Zvezde i prišli na minus tri - 36:33. Tajm-aut Sferopulos.

15.05.2024. 20:15

17. MINUT: Jedan koš iz igre Partizana u 2/4

Miskomunikacija u odbrani Partizana, Avramović je pogrešio, a Nedović položio za najveću prednost Zvezde na utakmici - 34:27. Slaba je realizacija Partizana u ovoj četvrtini. Pogodili su svega jedan šut iz igre, i to na startu deonice, dok su narednih šest poena realizovali sa penala. Zvezda je u seriji 6:0.

15.05.2024. 20:11

16. MINUT: Nedović igra kao u transu

Partizan se vratio posle tajm-auta Obradovića. Zvezda je za kratko vreme upisala tri izgubljene lopte, ali crno-beli nisu uspeli naročito da kapitalizuju na tome. Ponjitka i Avramović su mašili za tri, a onda je Nedović iz tranzicije postigao 15. poen na utakmici i rasplamsao atmosferu na tribinama za vođstvo Zvezde 32:27.

15.05.2024. 20:07

15. MINUT: Partizan hvata ritam

Ledej gubi loptu u napadu, što je peta za crno-bele na ovom meču. Tompkins je neprecizan za tri, a onda Ledej pogađa oba bacanja posle faula. Obradović ubacuje Kabokla. Treneri, generalno, često prave izmene, traže odgovarajući petorku. Sada je Teodosić pogrešio u napadu, da bi nakon prvog faula Nedovića, Doužer izašao na liniju penala i pogodio oba  bacanja (28:27).

On je najraspoloženiji u taboru Partizana za sada sa osam poena, tri skoka i dve asistencije.

15.05.2024. 20:03

14. MINUT: Serija Zvezde, Partizan loše čuva obruč

Serija Zvezde 8:0 i Obradović je primoran da zatraži tajm-aut. Crno-beli se muče u ovim trenucima, slabo brane skok, Zvezda ima dobar broj drugih šansi, a što je najgore, Partizan je već u bonusu. Vođstvo ekipe Janisa Sferopulosa 28:23. Tompkins u centru pažnje u ovim momentima.

15.05.2024. 19:59

13. MINUT: Partizan u bonusu

I ovaj derbi se igra po uzoru na prošli - sa velikim brojem faulova i prekida. Ima ih već 14. Avramović realizuje oba benala, a onda Nedović pogađa 2+1 za novo izjednačenje (23:23). Partizan je iskoristio bonus nakon nepune tri minute u drugoj četvrtini.

15.05.2024. 19:56

12. MINUT: Nedović već dvocifren

Faulovi Gilepsija i Smita na startu druge doenice, Teodosić maši za dva, Smailagić kažnjava zakucavanjem na drugoj strani, a onda Nedović realizuje 2+1 za minimalnu prednost Partizana (20:21). Sjajna rola Nedovića u Pioniru i već je dvocifren sa 10 poena.

15.05.2024. 19:52

Kraj prve četvrtine: Crvena zvezda - Partizan 17:19

Posle uvodnih 10 minuta, Partizan ima dva poena prednosti (19:17). Zvezda nema nijednu izgubljenu loptu, crno-beli čak četiri. Ono što privlači pažnju je očajna realizacija Zvezde sa distance (2/10). Obe ekipe imaju dobre procente za dva (67 odsto).

Najefikasniji kod Partizana su Doužer i Kaminski sa šest i četiri poena, dok listu strelaca Zvezde predvode Nedović (7p) i Lazić (5p).

15.05.2024. 19:49

9. MINUT: Dinamično u Pioniru

Dos Santos postiže poene iz prodora, Doužer uzvraća istom merom na drugoj strani, a onda Brazilac realizuje 2+1 za Zvezdu. Partizan vodi 16:15. Crveno-beli uzimaju veliki broj šuteva sa distance (2/7). Odnos u skokovima je 10-2 za Partizan, od kojih Kaminski ima čak pet. Ubrzala se igra u ovim trenucima. Napadi se završavaju u ranoj fazi, a u takvoj konstalaciji stvari bolje se snalaze igrači Partizana, koji posle koša Ponjitke vode 19:16.

15.05.2024. 19:44

8. MINUT: Serija promašaja Zvezde

Lepo Kaminski završava napad Partizana na obruču (11:8). Davidovac maši drugu trojku, četvrti defanzivni skok Kaminskog, Smit donosi izjednačenje (11:11). Geidraitis je neprecizan sa distance, kao i Smit na drugoj strani. Serija promašaja u ovim trenucima. Jago maši otvoren šut za tri, što kažnjava Ledej sa distance. Vođstvo Partizana 14:11.

15.05.2024. 19:41

6. MINUT: Bolji početak Zvezde

Lazić kažnjava slabu odbranu crno-belih iz ugla. Kaminski zakucava na drugoj strani, a nakon prodora Nedovića, Zvezda dolazi do vođstva (8:6). Crno-beli u kontra ritmu, gomilaju se greške u napadu, slaba je realizacija. Gledamo novu utakmicu sa velikim brojem faulova (po tri na obe strane). Zvezda vodi 11:6 posle nove trojke Nedovića.

15.05.2024. 19:38

4. MINUT: Tri izgubljene lopte Partizana na startu

Muči se Zvezda na startu. Ima 1/5 realizaciju, a jedini šut iz igre pogodio je Nedović za 4:3. Dinamična, ali tvrda utakmica. Partizan je dobro krenuo, ali je vezao čak tri izgubljene lopte zaredom.

15.05.2024. 19:35

Počela je utakmica

Prvi napad imaju košarkaši Partizana, Doužer pogađa sa poludistance, Nedović maši za tri, a onda Pi-Džej dolazi do novih poena (4:0). Zvezda još bez poena na meču. Davidovac i Bolomboj su neprecizni. Kao i Doužer i Panter na drugoj strani, a sušu domaćeg tima prekida Davidovac sa penala - 4:1 za crno-bele.

15.05.2024. 19:28

Startne petorke: Isti sastav Partizana, Nedović umesto Geidraitisa kod Zvezde

CRVENA ZVEZDA: Jago, Lazić, Nedović, Davidovac, Bolomboj.

PARTIZAN: Doužer, Panter, Naneli, Ledej, Kaminski.

15.05.2024. 18:52

Domaći teren - velika prednost Zvezde u derbijima

Crvena zvezda i Partizan sastali su se 61 put u ABA ligi. Crveno-beli slavili su u 32 navrata, Partizan u 29. A, računajući samo na utakmice u kojima je Zvezda bila domaćin, crveno-beli pobedili su 22 puta, dok je "parni valjak" slavio tek na osam gostovanja.

15.05.2024. 18:41

Crno-beli izašli na zagrevanje

15.05.2024. 18:35

Pionir na 70 odsto kapaciteta

Polako ali sigurno puni se Pionir, koji je trenutno na 70 odsto kapaciteta. Atmosfera priliči derbiju dva naša najveća kluba i nadamo se da će i ovaj duel proći bez incidenata.

15.05.2024. 18:31

Velike gužve ispred dvorane

Ogroman broj navijača okupio se ispred Pionira i pitanje je hoće li svi ući u dvoranu. Redovi su veliki i nema sumnje da će crveno-beli i ovaj put imati podršku punih tribina.

15.05.2024. 18:46

Željko Obradović: Detalji odlučili prvi derbi

"Ima mnogo stvari koje su bitne, probaćemo da se što bolje spremimo. Mali detalji su odlučili utakmicu, ali u sredu će biti drugačije. Biće potrebna nova energija, da se pripremimo za male detalje, koji su uvek tu kada je plej-of serija u pitanju", rekao je trener Partizana.

15.05.2024. 18:47

Janis Sferopulos: Moramo mnogo bolje u drugom meču

"Nama je važno za naredni meč da ispravimo i popravimo neke delove naše igre koji nisu bili dobri, da nemamo te male momente dekoncentracije. Tako je kako je, pripremamo meč sada i moraćemo da budemo spremni", rekao je trener Crvene zvezde.

15.05.2024. 18:44