ABA liga

30.10.2023 22:27
Partizan odbranom slomio Crvenu zvezdu: Kaminski i Avramović dobili i derbi AdmiralBet ABA lige MN Press

Partizan je za četiri dana dva puta dobio derbi protiv Crvene zvezde. Ako je onaj u Evroligi došao posle preokreta i drame, ovaj večerašnji u petom kolu AdmiralBet ABA lige stigao je posle bolje igre, sjajne odbrane, ali i propuštene prilike da se meč reši i ubedljivije 98:87 (17:25, 30:11, 25:27, 26:24). Ni 16. uzastopni derbi u ABA ligi gost nije uspeo da dobije, nastavlja se dominacija uslovnog domaćina.

Partizan je bez Pantera, Ponitke bio u većem delu ubedljiviji, Zvezda bez Lazića, Nedovića i Hange "svetlucala" je samo u prvoj četvrtini i u nekim delovima kada je jurila ubedljivu prednost crno-belih. Stizala je na "minus šest", ali ne i da susret uvede u dramatičnu završnicu, jer nije imala lek za Frenka Kaminskog, najboljeg strelca i aktera derbija. Amerikaanc je blistao, prvi promašaj imao pet minuta pre kraja, susret je okončao sa 22 poena i tri skoka. Uz ponovo odličnog Alekse Avramovića i veliki doprinos svih igrača, crno-beli su dobili i drugi derbi u sezoni.

Crvena zvezda je bolje otvorila derbi nego pre četiri dana, koristila je prednost pod košem, bolji ofanzivni skok, raspoloženost Bolomboja i Geddraitisa i posle šest minuta stigla do dvocifrene prednosti (11:21). Crno-beli su morali da dupliraju petice (Kaminski i Smailagić), ta odluka trenera Željka Obradovića je davala rezultat, pogotovo kada je na parket ušao Aleksa Avramović.

Zvezda je ušla sa plus osam u drugu četvrtinu i potonula pred odbranom crno-belih, ali i efektinim ulazima Avramovića koji je topio prednost gostiju kao "sneg majsko sunce". Kaminski je odlično koristio asistencije, doneo je prvo vođstvo 33:32, a zatim je do kraja prvog dela Partizan sa minus osam otišao na odmor sa plus 11 (47:36). Miloš Teodosić i Šabaz Nejpir ponovo su bili zaustavljeni od strane Jaramaza, Avramovića, Anđušića i Doužera, Zvezda je pogodila pet trojki iz 15 pokušaja, Partizan tri iz 14, ali su domaćini imali više skokova i 10/12 šut za dva poena, uz 12 asistencija, tri više od gostiju.

Partizan je sjajno ušao u drugo poluvreme, ispalio je tri trojke (Anđušić, Smailagić, Avramović) i posle minut igre odlepio se na plus 17 (56:39) imao i maksimalnih plus 19 (68:49). Međutim, Šabaz Nejpir se razigrao, ubacio je prve poene iz igre u 27. minutu i poveo seriju 11:0 koju je Zvezdu vratio meč (72:63) pred poslednju deonicu.

Pokušavala je Zvezda da se vrati, stizala je na "minus šest" (82:76), ali nije imala mirnoću da napravi neizvesniju završnicu jer nije imala lek za Frenka Kaminskog, najboljeg i najefikasnijeg igrača utakmice. Na kraju je i Aleksa Avramović sa dve ukradene lopte, dva prodora i asistencijom Ledeju zakucao pobedu crno-belih.

Partizan Mozzart bet - Crvena zvezda Meridianbet 98:87 (17:25, 30:11, 25:27, 26:24)

Beogradska arena, Novi Beograd. Gledalaca: 20.000.
Sudije: Matej Boltauzer, Tomislav Hordov, Uroš Nikolić.

PARTIZAN MOZZART BET: Vukčević, Ledej 13, Avramović 15 (6 as), Koprivica, Smailagić 8, Jaramaz 6, Naneli 5, Trifunović 6, Anđušić 11 (3/6 za tri), Doužer 12 (8 as), Kaminski 22 (5/6 za dva, 1/1 za tri, 9/10 bacanja).

CRVENA ZVEZDA: Lazarević, Teodosić 10 (2/4 za tri), Davidovac 7, Mitrović 12, Simonović, Nejpir 23 (2/10 za tri, 8 as), Tobi 5, Bolomboj 10, Ilić, Giedraitis 13 (3/9 za tri), Kuzmić, Jago 7.