Kolumna Miloš Milićević Boksing dej bez Premijer lige | Arena Sport
srb
najnovije
Kolumne

Ne dirajte svetinju

komentari (0)

Autor: Miloš Milićević

26.12.2025 12:00
Miloš Milićević TV Arena sport
Miloš Milićević

Ko još nije ljubitelj prave romantike? Ako ste istinski ljubitelj fudbala, asocijacije za tu reč su OFK Beograd i Boksing dej. Romantičari će vratiti taj pojam kada se vrate na Karaburmu, a sve nas koji volimo engleski fudbal, malo će "zažuljati" ovaj petak. Boksing dej je sveti dan na Ostrvu, Navikli smo na kompletna kola, ne samo u Premijer ligi, već i u Čempionšipu, pa i naniže, ali zgusnut kalendar i TV prava doveli su do toga da ćemo gledati samo jednu jedinu premijerligašku utakmicu. "Osakaćeni" Junajted bez Emb(e)uma, Bruna Fernandeša i Dialoa dočekaće Njukasl. I to u onom tako "neengleskom" terminu od 21 čas.

Ne preostaje nam ništa drugo nego da premotamo malo film unazad i prisetimo se neverovatnih klasika na drugi dan Božića po gregorijanskom kalendaru. A bilo ih je. I to kakvih.

Tamo neke 1994. Blekburn je sa Širerom dočekao Mančester junajted, bilo je 4:3 za Roverse, Širer je i tada dokazao da je jedan od najboljih na Ostrvu svih vremena, a parirali su mu tada Kantona i Pol Ins. Osam godina kasnije, šou su ukrali Totenhem i Satempton. Prštalo je na "Vajt Hart Lejnu", po četiri gola na obe strane, Robi Kin je bio dvostruki strelac, sa druge strane blistali su Rori Delap i Džejms Biti. Pa onda, pet godina kasnije, isti skor u duelu Čelsija i Aston vile. Crveni kartoni, uz činjenicu da me je ta utakmica podsetila da su na "Stamford Bridžu" igrali Ševčenko i Balak. Istorijske knjige kažu da je na Boksing dej tokom šezdesetih Fulam pobedio Ipsvič 10:1 (Ipsvič je prethodne sezone bio šampion), pre 49 godina Vila je petardirala Liverpul, a 1991. (opet) Junajted je razbio Oldam 6:3. Ove utakmice ne bi imale takvu težinu i ne bi se toliko pamtile da nisu igrane baš na taj čuveni Boksing dej.

Generalno, ovo je tradicija koja je duža od jednog veka. Pročitaćete različite priče o današnjem danu. Navodno su, tokom Drugog svetskog rata, negde u Belgiji, oružje spustili britanski i nemački vojnici i odlučili su da šutiraju loptu. Nema baš pouzdanog podatka da je tako bilo, ali su na stogodišnjicu ovog događaja vojske dve zemlje odigrale prijateljsku utakmicu. Familijarna atmosfera i razmena poklona doprineli su i da današnji dan na Ostrvu bude takav da se negde planira da lokalni rivali igraju što više između sebe, odnosno da ne bude previše putovanja. 

Još jedan mali povratak u prošlost. Baš na Boksing dej odigrano je čuveno kolo sa najviše golova. Bila je to 1963.godina, a postignuto je neverovatnih 66 golova.

Iz Premijer lige je stiglo obećanje da se ovo više neće ponoviti. Držimo vas za reč.

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Ostavite komentar

Sport više nije zabava - ulazi u novu fazu finansiranja

Profesionalni sport više nije industrija zabave. Po strukturi prihoda i stabilnosti "cash flowa" sve više liči na infrastrukturu. Ipak, način na koji se finansira i dalje odražava logiku porodičnog vlasništva, a ne tržišta kapitala.

U Nišu ništa novo

Kolumne

pre 1 sat 12: 00

U Nišu ništa novo

Zvezda se odomaćila u Nišu. Peti put zaredom u tom gradu osvojila je pehar Kupa "Radivoja Koraća". Bio je to 12. trofej za crveno-bele u srpskom kupu, a 15. od osnivanja kluba.

Od hobija do milijardi: Rast Esporta

Kolumne

21.02.2026 12: 00

Od hobija do milijardi: Rast Esporta

U nekim zemljama, poput Južne Koreje, esport je već priznat kao zvaničan sport, dok se u drugim državama još vodi rasprava o njegovom statusu. Ipak, sa organizovanim pravilima, profesionalnim ugovorima i milionskom publikom, esport je postao ravnopravan deo savremene sportske i zabavne industrije.

PRVI ISPIT- POLOŽEN

Kolumne

20.02.2026 12: 00

PRVI ISPIT- POLOŽEN

Došao je dan kada navijači Crvene zvezde mogu da kažu da nisu zadovoljni rezultatom, uprkos pobedi, prvoj u istoriji u Francuskoj.

Šampioni bez roka trajanja

Kolumne

19.02.2026 12: 00

Šampioni bez roka trajanja

Od Kristijana Ronalda do Novaka Đokovića, od Venus Vilijams do Lebrona Džejmsa, Luisa Hamiltona i Valentina Rosija, trend je jasan: godine više nisu crvena zastava na semaforu. One su izazov, a ne prepreka.