18.07.2023 23:10
Zrinjski slavi Barišića: Mostarci posle produžetaka i penala do drugog kruga trke za Ligu šampiona Guliver/Photo by Ahmad Mora/DeFodi Images

Fudbaleri Zrinjskog još imaju pravo da se nadaju istorijskom ulasku u grupnu fazu Lige šampiona ili nekog drugog UEFA takmičenja, jer su večeras posle mnogo problema, puno drame, produžetaka i penal serije u prvom kolu kvalifikacija zaustavili jermensku Urartu - penalima 4:3 (1:0, 1:2).

Posle prvog poluvremena sve je išlo na vodenicu bosansko-hercegovačkog predstavnika, jer je na minimalnu prednost sa gostovanja u Jermeniji (0:1) sjajni napadač Nemanja Bilbija, na asistenciju Ćorluke u 27. minutu, nakalemio još jedan gol. Međutim, u zadnjoj fazi utakmice na stadionu pod Bijelim bregom "pojavio" se Narek Grigorjan da potpuno pokvari računicu domaćina.

Prvo je u 74. minutu, uz pomoć Margarjana, doneo izjednačenje svom timu, a onda u nadoknadi vremena regularnog dela pogodio iz penala, dosuđenog zbog faula nad Ezbilizom, za preokret i produžetke (90+1). Izabranici Krunoslava Rendulića uzvratili su na isti način, u ranoj fazi prvog produžetka, a udarac sa bele tačke izveo je Tomislav Kiš (94), pošto je prethodno pao posle kontakta sa golmanom.

Ni to im nije bilo dovoljno za prolaz, pošto je Artem Maksimenko, posle dodavanja Ezbiliza, zavrteo kolo sreće u suprotnom smeru (105+3). Kako je to bio zadnji iskorišćeni šut iz igre ukupni pobednik morao je biti rešen serijom jedanesteraca. U njoj su viđeni po jedna odbrana čuvara mreže, pogođena prečka i promašaj, a tačku na dug i uzbudljiv duel stavio je defanzivac Hrvoje Barišić.

Večeras su se radovali i preostali kvalifikovani učesnici druge runde borbe za elitno UEFA takmičenje: litvanski Žalgiris, Makabi iz izraelske Haife na čijoj trenerskoj klupi je sedeo aktuelni strateg Crvene zvezde Barak Bahar, Rakov iz Poljske, BATE Borisov (Belorusija), Haken iz Švedske, Šerif (Moldavija) i Brejdablik (Island).